Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (24.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

PMI günü sabahına piyasada yeni bilgi arayışı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,06 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7068 seviyesinden geçiyorlar. Ekonomik veri gündeminin sakin geçeceği günde Çin ve Almanya siyaseti izlenecek.  Çin‘de parti kurultayı tamamlanırken yeni yönetim kadroları şekillenecek. Almanya‘da ise seçimlerin ardından Meclis ilk defa toplanacak. Maliye Bakanı Wolfgang Schauble’nin mevcut görevini bırakarak meclis başkanlığına seçilmesi bekleniyor. Başbakan Angela Merkel, seçimlerden istediği sonucu alamadı. Çok partili koalisyona zorlanan Merkel, deneyimli maliye bakanını partiler üstü konuma taşıma arayışında. Merkel’in hedefi Almanya’yı, Avrupa’nın lideri şeklinde konumlandırmak. Bunun için Avrupa Birliği’nde (AB) entegrasyonu güçlendirmesi gerekiyor. Schauble, güçlü AB’den yana bir siyasetçi. Çok partili koalisyonda harmoniyi sağlayabilmek için; AB yanlısı, deneyimli bir siyasetçinin meclis başkanlığına seçilmesi yasama tarafında AB projesini güvenceye alabilir. İlaveten maliye bakanlığı, koalisyon kurma sürecinde uzlaşmayı sağlayacak parça niteliğinde. Schauble hamlesiyle Merkel ve AB yanlısı kanat bir taş ile iki kuş vurmayı amaçlıyor. Alman siyaseti, Euro fiyatlamasındaki etki gücü yüksek değişken. AB yanlısı gelişmeler, Euro’yu güçlendirecektir.

Macaristan’da TSİ 15:00’de merkez bankası para politikası kararını açıklayacak. Macaristan’ın Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) önce hamle yapması beklenmiyor. Bu sene para politikasını makro-ihtiyati tarafta rahatlatan kurum, ECB yörüngesinde zorlanan merkez bankaları arasında. ECB’nin para politikası; İsviçre, Doğu Avrupa, ve İskandinavya merkez bankalarını doğrudan etkiliyor. Güncel toplantısında İsviçre, karar metninde çok sınırlı bir değişim gerçekleştirdi. İskandinavya tarafında henüz majör değişiklik için sinyal görmedik. Demek ki ECB yörüngesinde “daha düşük miktar ancak daha uzun süre” yaklaşımı beklentisi hakim.

Ekonomik veri takviminde bugün sabahtan Avrupa’da Ekim ayına ilişkin geçici PMI değerlerini göreceğiz. TSİ 10:00’da Fransa ile başlayacak veri akışı, yarım saat aralıklarla Almanya ve Euro Bölgesi’nin geneli için sürecek. Avrupa’da iktisadi faaliyet, momentumunu yılın son çeyreğine taşımışa benziyor. Şu ana kadar açıklanan anket ve diğer göstergeler canlılığı yansıtmakta. Hatta yılın son çeyreğinde iktisadi faaliyetin hızını arttırma şansı var. Dün Türkiye’de tüketici güven endeksi bir kere daha düşmesine karşın Avrupa’da güçlendi (Şekil 1). TSİ 11:00’de ECB, kredi anketini de yayımlayacak. Kredi anketinde reel sektör ve hane-halkının borçlanma eğilimlerini, finansal koşulları görebiliyoruz. Kredi anketi ve PMI verileri bir arada incelendiğinde Avrupa ekonomisinin yılın son çeyreğindeki performansını öngörebileceğiz.

PMI veri akışı öğleden sonra ABD’de devam edecek. İlaveten FED’in Richmond Şubesi TSİ 17:00’de faaliyet endeksini açıklayacak. ABD’de şu anda ekonomik açıdan dikkat çeken bir veri bulunmuyor. Kasırgaların etkisi sınırlı kaldı. Cuma günü üçüncü çeyrek verisinde kasırgaların sınırlı etkisini somut şekilde görebiliriz. ABD’deki güncel konular Başkan Donald Trump’ın vergi reformlarını hayata geçirip geçiremeyeceği ve FED’in başkanlığına kimi atayacağı.

Yurt-içinde sabahtan TSİ 10:00’da Eylül ayı konut satışları açıklanacak. Türkiye’de konut satışları bu yıl her ay ortalama %2,7 oranında artış kaydetti. Konut satışlarının arttığı iktisat ikliminde tüketici güvenindeki gerileme uyumsuz kalıyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka uygun piyasa koşullarının oluşması durumunda, 1 yıllık dönem içerisinde yurt dışında toplamda 6 milyar USD veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarına kadar borçlanma aracı ihracı yapılması kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve diğer yetkili merciler nezdinde başvuruların yapılarak gerekli izinlerin alınmasını ve diğer her türlü yasal işlemin ikmalini teminen Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verildiğini duyurmuştur.

Odaş Elektrik (ODAS, Nötr): ODAŞ Grubunun dikey entegre iş modeli kapsamındaki uzun dönemli stratejik planlarına paralel olarak grubun bünyesinde yer alan 340 MWm/330 MWe kurulu güçteki yerli kömüre dayalı baz yük termik santralinin yakın bir süreçte devreye girmesi ile birlikte, grubun elektrik perakende satış portföy büyüklüğünü güçlendirmek için Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı konumunda bulunan ODAŞ Enerji Elektrik Perakende Satış A.Ş. ile 2M Enerji Toptan Elektrik Ticaret A.Ş. (2M Enerji) arasında 2M Enerji’nin sahip olduğu tüm portföyün (Toplam: 7.000 aktif sayaç) ODAŞ Enerji Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye devredilmesi hususunda anlaşmaya varılmıştır.

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Şirketin Genel Müdürü Nane, bu yıl taşıdıkları yolcu sayısının 27mn olmasını öngördüklerini belirterek, “2018 yılında 30mn yolcu taşımayı hedefliyoruz.” dedi. 3.Havalimanı’nda 29 Ekim 2018 yılında ilk 2 pistin açılacağını hatırlatan Nane, “3. pist 16 ay sonra devreye girecek, 4. pist 90mn yolcu olunca açılacak. Bizim öngörümüz 3. Havalimanı’nda ilk 2 pist açılınca çok büyük bir fırsat çıkmayacak, ancak 3. pistin yapımıyla beraber bize orada ciddi fırsatlar doğacağına inanıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Teken Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Grup şirketlerinden Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. ile TSGI Mühendislik İnşaat Limited Şirketi arasında Niyet Protokolü imzalandığı duyurulan, Aliağa-İzmir’de yapımı sürmekte olan Star Rafinerisi “Coker Ünitesi”nin elektromekanik işleri projesinin toplam 155mn USD bedelle birim fiyatlı olarak inşa edilmesi ve 19 ay sonunda teslim edilmesi konusunda nihai sözleşme imzalanmıştır.

9 Ağustos 2017 Tarihli Tekfen Holding raporumuz için tıklayınız…

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Zorlu Enerji’nin %100 bağlı ortaklığı olan Zorlu Osmangazi Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’nin ihraç etmeyi planladığı azami 500mn TL tutarındaki borçlanma araçlarının anapara ve/veya kupon ödemelerine ilişkin ödeme yükümlülüklerinin ilgili şirketler tarafından garanti altına alınmasına karar verilmiştir.

Rapor için tıklayın.