Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (24.01.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Avrupa’da PMI günü sabahına Japonya’nın güçlü PMI verisiyle uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,03 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7674 seviyesinden geçiyorlar. Japonya’da az önce açıklanan yılın ilk PMI verisi imalat sanayisindeki gücü bir kere daha ortaya çıkardı. Ocak ayı için açıklanan geçici PMI değeri 54,4 ile 2014 yılı Şubat ayından beri – neredeyse son dört senenin – en yüksek seviyesine ulaştı. Üstelik; sipariş endeksi 56 değerine yükselirken, stoklarda düşüş kaydedildi. Bunun anlamı sanayicilerin küresel talep miktarını karşılamakta zorlanmaları. Küresel kurulu kapasitenin zorlanmasına istinaden Dünya ekonomisinde yatırım harcamalarının artma eğilimine girdiğini irdelemiştik (Yatırımlar, Küresel Sanayi ve İktisadi Konjonktür, 10 Ocak 2018). Dünya sanayicileri bir süredir talebi karşılamakta zorlandıklarını açıklayan ifadeler kullanıyorlar. Önümüzdeki dönemde üreticiler mevcut arz-talep dengesizliğinde satış fiyatlarını yukarı çekebilirler. İthal mal fiyatlarındaki baskının sürmesi mümkün. Çizdiğimiz tablo, Türkiye’nin üretici fiyatları endeksi (ÜFE) için enflasyonist risk demek. Japonya’nın ardından sabahtan Avrupa’da Ocak ayı için geçici PMI verileri açıklanacak. Fransa ile TSİ 11:00’de başlayacak veri akışı yarımşar saat ara ile Almanya ve Euro Bölgesi’nin geneli için sürecek. Avrupa PMI’larında yeniden sektörel ayrışma öne çıkmaya başladı. 2015 – 2016 döneminde hizmet sektörü imalat sanayisine göre daha güçlüydü (Şekil 1). Avrupa’daki toparlanmanın akıbetini ve merkez bankasının para politikasının başarısını imalat – hizmet makasının kapanmasına bağlamıştık. Şimdi 2018 yılının başında imalat sanayisi hizmet sektörünü geçmiş durumda.

Avrupa’dan gelecek verilerde bugün hizmet sektörünün hızını arttırmasını, imalat sanayisinin bir nebze hız kesmesini bekliyoruz. Ancak PMI’lar yayılım endeksleri 50 eşik seviyesinin üzerinde kalındığı sürece, ekonomi büyüyor demektir. İmalat sanayisindeki hız kesmeyi; saatte 120 km süratle seyreden bir arabanın fren yapmak yerine gazı azaltarak saatte 100 km sürate düşmesi gibi düşünmek gerekiyor. Avrupa’da büyüme geçen sene güçlüydü, bu yıl da güçlü. PMI akışı, öğleden sonra TSİ 17:45’de ABD’nin değeriyle tamamlanacak. Öğlen TSİ 12:30’da ise İngiltere’de işsizlik oranı açıklanacak. İngiltere’de bu yıl içerisinde istihdam piyasasının bir nebze güç kaybetmesi bekleniyor. Son aylarda gözlemlenen yavaşlamanın ne kadar kalıcı bir trende dönüşüp dönüşmeyeceği merak konusu. FED’in ardından faiz arttıran İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) bu yılki kararları istihdam piyasasının seyri etrafında şekillenebilir.

Brezilya’da bu sene Ekim ayında başkanlık seçimi düzenlenecek. Gelişen Ülkeler son yıllarda genellikle siyasi risk primi etrafında fiyatlanıyorlar. Bugün yargı, ülkenin önceki başkanlarından Luiz Inacio “Lula” da Silva için kararını açıklayacak. Güncel kamuoyu araştırmaları, Lula’nın anketlerde önde gittiğini gösteriyor. Piyasa ise Lula’ya endişeyle yaklaşmakta.

ŞİRKET HABERLERİ

Aygaz (AYGAZ, Öneri “EKLE, Nötr) Şirketin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından, tüp imalatı yapan Gebze İşletmesi için 12 Şubat 2018 tarihinde uygulanmak üzere Grev Kararı alındığı; MESS tarafından da lokavt kararı alındığı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği MESS tarafından Şirkete bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.

10 Kasım 2017 Tarihli Aygaz raporumuz için tıklayınız…

Borusan Boru (BRSAN, Nötr), Ege Endüstri (EGEEN), Ford Otosan (FROTO, Nötr): Üyesi oldukları Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından tüm işyerleri için 2 Şubat 2018 tarihinde uygulanmak üzere Grev Kararı alındığı MESS tarafından Şirketlere bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmektedir.

İş GYO (ISGYO, Öneri “AL”, Nötr): İş GYO Tuzla Konut Projesi ve Kadıköy Otel Projesi Fizibilite Raporları yayımladı. Tuzla’daki 53,5bin m2 arsanın tahmini maliyetinin 691mn TL; Kadıköy Otel Projesi’nin tahmini toplam maliyetinin ise 306mn TL olduğu açıklandı.

16 Kasım 2017 İş GYO Raporumuz için tıklayınız…

İzmir Demir Çelik (IZMDC, Nötr): Üyesi bulunduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında 05.10.2017 tarihinde başlanan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan uyuşmazlığın, ilgili Bakanlık tarafından atanan “arabulucu” vasıtasıyla da giderilememesi neticesinde kanuni süresi içinde anlaşma sağlanamamıştır. Türk Metal Sendikası, MESS’e yapmış olduğu tebligatla, şirketin de içinde bulunduğu işyerlerinde 01 Mart 2018 tarihinde greve çıkılacağını bildirmiş bulunmaktadır. Süreç halen devam etmektedir.

Karsan Otomotiv (KARSN, Nötr), Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Üyesi oldukları Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından şirketlerin tüm işyerleri için 12 Şubat 2018 tarihinde uygulanmak üzere Grev Kararı alındığı; MESS tarafından da lokavt kararı alındığı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği  MESS tarafından Şirketlere bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.

Turkcell (TCELL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Kazakistan’ın en büyük sabit telefon operatörü Kazakhtelecom, Turkcell ve Telia’nın ortak olduğu mobil operatör Kcell’in %75’ini almak için Kazak rekabet kurumuna başvurdu. Turkcell, Telia ile ortak olduğu Fintur üzerinden Kcell’de %51 dolaylı hisse sahibi, Telia’nın ayrıca Kcell’de %24 oranında doğrudan hissesi bulunuyor. Turkcell daha önce %41,5 oranında pay sahibi olduğu Fintur’dan çıkmak istediğini belirtmiş, aslen geçen yıl için hedeflenen çıkışın 2018’de olabileceğini açıklamıştı. Turkcell’in %41,5 ve Telia’nın %58,9 oranında ortak oldukları Fintur Kazakistan’ın yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan ve Moldova’da faaliyet gösteriyor.

18 Ocak 2018 Tarihli Turkcell raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka tarafında Türkiye dışında yerleşik nitelikli kurumsal yatırımcılara, USD cinsinden tahvil ihracı düzenlenmesi için Emirates NBD Capital, First Abu Dhabi Bank, Goldman Sachs International, SG CIB, Standard Chartered Bank , UniCredit yetkilendirilmiştir.

7 Kasım 2017 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İttifak Holding (ITTFH): Şirket’in A.Ş.’nin %99,97 oranında bağlı ortaklığı olan Seha İnşaat yönetimi tarafından Konya’da bulunan 42,6bin m² büyüklüğündeki imarlı arsanın, devam eden mevcut projeler, finansal durum ve kredi imkanları sebebiyle, ilk ihale bedeli ile oluşan finansman giderleri ve diğer yasal işlem bedelleri dikkate alınarak 43,9mn TL + KDV bedelle Adese’ye (ADESE) satılmasına karar verilmiştir.

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN