Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD verilerine yoğunlaşacak günün sabahına zayıflayan Euro ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,8216 seviyesinden geçiyorlar. İspanya’nın Katalonya bölgesindeki seçim sonuçları Euro’da siyasi risk primini yeniden devreye aldı. Euro bu sabah risk primine bağlı değer kaybıyla 1,1850 seviyesinden işlem görüyor.  Önümüzdeki hafta ekonomi gündemi iyice sakinleşecek. Öncesinde bugün ABD, Aralık ayı veri setini tamamlayacak. ABD’de sene başında tüketim talebi, üretimi destekledi. Artan üretim ve kurulu kapasitenin zorlanması ile şimdi yatırımlar devreye giriyor (Şekil 1). Dün açıklanan verilerde tıpkı Avrupa gibi geleceğe dönük sipariş değerleri yüksek çıktı. TSİ 16:30’da kişisel gelir ve harcamalarda artış beklentisi dayanıklı mal (demirbaş) siparişleri için de geçerli. Gelirlerin aylık %0,4 oranında harcamaların %0,2 oranında artması beklenirken, dayanıklı mal siparişlerindeki artış beklentisi %2.

ABD’de iktisadi faaliyet genele yaygın güçlenirken, enflasyonist baskılar halen istendiği ölçüde gözlenemiyor. Bu açıdan kişisel gelir ve harcama raporunda tüketim harcamalarındaki fiyat artışı FED’in adımları açısından önem arz ediyor. Çekirdek ürünlerden oluşturulan harcama sepetindeki enflasyonun %1,5 oranına hızlanacağı düşünülüyor. Eğer kişisel harcama enflasyonunda beklenen artış görülmezse, Dolar fiyatlaması açısından zayıflıkla karşılaşabiliriz. ABD’de ilaveten TSİ 18:00’de yeni konut satışları ve Michigan Üniversitesi’nin güven anketi açıklanacak. TSİ 19:00’da FED’in Kansas Şubesi, imalat endeksini açıklayacak. Bu üç verinin normal akışını sürdüreceği düşünülürken, herhangi bir sürpriz beklenmiyor.   Avrupa’da üçüncü çeyrek büyüme verileri nihai değerlerini alacaklar. Fransa, TSİ 10:45’de; İngiltere de TSİ 12:30’da değerleri açıklayacak. Büyüme güncellemelerinde de kayda değer bir değişiklik beklenmiyor. İlaveten Almanya sabahtan TSİ 10:00’da ithal mal fiyatları raporunu açıklayacak. Yurt-içinde ise TSİ 10:00’da konut satışlarını izleyeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka Türk Lirası cinsinden, 20 milyar TL tutara kadar her nevi borçlanma aracı ihraç edilmesi için BDDK ve SPK’ya başvuruda bulunulduğunu duyurmuştur.

27 Ekim 2017 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirket portföyünde yer alan İzmir Konak 2 binasında kiracı konumunda bulunan Halk Bankası ve Halk Hayat Emeklilik’in kira sözleşmeleri, mevcut kullanım alanlarının değişmesi sebebi ile yenilenmiş olup, yenilenen sözleşmelere istinaden ilgili gayrimenkulden elde edilen yıllık kira geliri 80,4bin TL artış göstermiştir.

2 Kasım 2017 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Sabancı Holding (SAHOL, Öneri “AL”, Nötr): Sabancı Holding 3 milyar TL’lik mevcut kayıtlı sermaye tavanının geçerlilik süresinin 2022 yılının sonuna kadar uzatılmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na başvuracağını duyurdu. Sabancı Holding’den KAP’a yapılan açıklamaya göre, 3 milyar liralık kayıtlı sermaye tavanının geçerlilik süresi bu yıl sonunda doluyor.

13 Kasım 2017 Tarihli Sabancı Holding raporumuz için tıklayınız…

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Nötr): Türk Telekom CEO’su Paul Doany, telekom sektöründeki imtiyaz sürelerinin bir karmaşa yarattığını belirterek, imtiyazların sürekli hale getirilmesini önerdi. Lisans ve imtiyaz konusunda Avrupa Birliği, ABD ve Kanada’da farklı sistemler uygulandığını belirten Doany “AB’de lisans sistemi geçerli iken, altyapı lisans sahibi şirkete ait oluyor ve lisans yenilenmezse bu altyapı kamunun yararlanamayacağı hale geliyor, sadece altyapıyı yapmış şirketin tasarrufunda kalıyor. Burada Türkiye’ye özgü bir model geliştirerek sorunu çözmek mümkün” dedi.  Kaynak: Dünya

27 Ekim 2017 Tarihli Türk Telekom raporumuz için tıklayınız…

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka 7 farklı yatırımcı ile 5 ile 7 yıl vadeler arasında toplam 285mn USD ve 140mn EUR tutarında havale akımlarına dayalı gelecekteki nakit akışı işlemi ve hazine işlemleri gerçekleştirmiştir.

30 Ekim 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ulusoy Elektrik (ULUSE, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Tunus Devlet Elektrik İdaresi arasında 5,6mn EUR tutarında hücre alım sözleşmesi yapılmıştır. Sözleşme kapsamındaki ürünler, 2018 yılı içerisinde partiler halinde teslim edilecektir.

Rapor için tıklayın.