Sektörlerden Haberler – (21.12.2017)

Anadolu Ajansı’nın sektörlerden derlediği günün önemli şirket haberleri:

*Bilfen’den Anadolu’ya dostluk köprüsü
Bilfen, Antalya Kampüsü’nde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki illerden gelen 160 öğrenci, 20 öğretmen ve idareciyi ağırladı.

*Pegasus’a 25 yeni Airbus A321neo tipi uçak geliyor
Pegasus Hava Yolları, 2012 yılında verdiği 75’i kesin toplam 100 uçaklık Airbus siparişi kapsamında, 25 adetlik satın alım opsiyonunu A321neo uçak tipi için kullanma kararı aldı.

*”Bankacılık sektörü 2018’de yüzde 15-20 büyüyecek”
Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, bankacılık sektörünün 2018’de, bu yılın benzerine yakın, yüzde 15-20 büyüme göstereceğini belirterek, “Bankaların karlılığındaki artış hızının ise 2018’de, bu yılkinden daha düşük olmasını beklemek gerekir.” dedi.

*Orka Holding global atağa geçti
Damat, Tween ve D’S Damat markalarını bünyesinde bulunduran Orka Holding, her ay farklı ülkelerde ortalama 10 mağaza açtığı 2017’yi, yurt dışında 160 mağaza ile kapatmaya hazırlanırken, gelecek yıl cirosunu 750 milyon liraya, çalışan sayısını 3 bin 400’e, mağaza sayını ise yurt içi ve dışında toplam 450’ye yükseltmeyi hedefliyor.

*TürkTraktör, 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’ndeydi
TürkTraktör, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen, Türkiye’de Ar-Ge ve Tasarım projelerinin tanıtılarak, çıktıların paylaşıldığı 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nde yeni nesil motorlarını tanıttı.

*CarrefourSA, Ortaköy gurme marketini 3,5 milyon lirayla yeniledi
CarrefourSA Genel Müdürü Hakan Ergin, “Ortaköy’deki gurme marketimizi, toplam 3,5 milyon lira yatırımla yeniden şekillendirdik. Gurme marketlerimiz, reyonlarındaki farklı lezzetleri barındıran ürünleriyle tüketicilerimiz için adeta bir yaşam alanı olacak” dedi.

*İncek Loft’ta çocuklara yönelik resim müzayedesi
Akfen İnşaat’ın hayata geçirdiği İncek Loft projesinde yer alan sanat galerisi, çocuklara yönelik resim müzayedesi etkinliğine ev sahipliği yapacak. Ankara’da hayata geçirilen ve yaşamın başladığı İncek Loft projesinde RC Art iş birliğiyle açılan sanat galerisi 23 Aralık Cumartesi saat 16.00’da renkli bir etkinliğe sahne olacak.

*Albaraka Türk’e “En İyi Katılım Bankacılığı” ödülü
Albaraka Türk, 12. İslami İş Dünyası ve Finans Ödülleri’nde, “En İyi Katılım Bankacılığı” kategorisinde ödüle layık görüldü. Faizsiz finans ve katılım bankacılığı sektörünün dünya çapında büyümesine katkı sunan kurum ve kişileri ödüllendiren 12. İslami İş Dünyası ve Finans Ödülleri (Islamic Business&Finance Awards 2017) töreni Dubai’de gerçekleştirildi.

*Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 2018’de Türkiye’de
Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, gelecek yılın ikinci yarısında Türkiye’de satışa sunulacak. Dünyanın en hızlı SUV’u unvanını kazanan Stelvio Quadrifoglio, tasarım özellikleri, dinamik sürüş karakteri ve güçlü motoruyla dikkati çekiyor.

*Vestel’e “En İyi Ar-Ge Merkezi” ödülü
Vestel, 6. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde verilen Ar-Ge Ödülleri’nde, elektronik sektöründe üst üste 5’inci kez “En İyi Ar-Ge Merkezi” ödülünün sahibi oldu. Şirket, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi kapsamında verilen Ar-Ge Ödülleri’nden, “Elektronik Sektörü En İyi Ar-Ge Merkezi” ödülü ile döndü.

*Siemens’in Gebze’ye yatırımı 65 milyon avroya ulaştı
Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Hüseyin Gelis, “Entegre üretim tesislerimizin yatırım tutarı faz II olarak planladığımız fabrikamız ile birlikte 65 milyon avroya ulaştı.” dedi.

*Perakendede İnovasyon Forumu ve Ödülleri
Capital ve Ekonomist dergilerinin BMD’nin katkılarıyla yaptığı araştırma kapsamında “Perakendenin En Hızlıları” ödülleri sahiplerini bulurken, “Türkiye’nin Ciroya Göre En Büyük Perakende Şirketleri” kategorisinde BİM birinci, Migros ikinci, A101 ise üçüncü oldu.

*”e-ticarette en büyük perakende şirketi ödülü” Hepsiburada’nın
Hepsiburada, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bugün düzenlenen Perakendede İnovasyon Forumu ve Ödülleri kapsamında yer alan törende  e-ticarette en büyük perakende şirketi ödülüne layık görüldü.

*Toyota’dan “güvenli kullan daha az sigorta primi öde” sistemi
Toyota, Aioi Nissay Dowa Sigorta şirketiyle birlikte bir yeniliğe imza atarak, Japonya’nın sürücü davranışını baz alan ilk telematik otomobil sigortasını oluşturdu. 15 Ocak 2018’den itibaren ilk olarak Japonya’da satışa sunulacak olan ve nisan ayı ile birlikte devreye alınması planlanan yeni nesil sigorta sistemi, firmanın sürekli internete bağlı kalabilen teknolojilerine sahip modellerinde kullanılacak.

*İş Bankası’nın Çin’den kredi sağlaması
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürk, The Export-Import Bank of China’dan sağladıkları kredinin Çin’le iş yapan firmaların finansman ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak sağlayacağını belirterek, “İş Bankası olarak Çin bankaları ile olan iş birliğimizi daha da artırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜM HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ