Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.03.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün beklendiği gibi politika faizini 25baz puan artıran FED her ne kadar 2019 ve 2020 projeksiyonlarını yükseltse de 2018 medyan tahminlerini değiştirmeyerek bu yıla yönelik üç faiz artış beklentisini korudu. Daha az şahin olarak değerlendirilebilecek karar sonrasında Dolar’ın küresel çapta değer kaybettiğini izledik. Dolar / TL de 3,90 seviyesine kadar geriledi. Dünkü ETF kapanışını dikkatte aldığımızda dün 117.651 puandan kapatan endeksin 118.500 hedefli bir açılışla güne başlamasını bekliyoruz. Bir süredir TL ve faizlerdeki baskı özellikle bankacılık hisselerini baskılamış; ancak son iki günde kısmi rahatlama bankacılık hisselerini desteklemişti. FED toplantısı sonrasında kurda geri çekilmenin sürmesi ile bankacılık hisseleri ile birlikte endekste yükseliş isteği devam edebilir. Bugün Avrupa Bölgesi ve Almanya’da PMI verileri ile yine Almanya’da IFO endeksi takip edilecektir. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası faiz kararının takip edileceği günde ABD’de de PMI rakamları izlenecektir. Yurtiçinde ise kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verileri var.

ŞİRKET HABERLERİ

Doğan Holding (DOHOL, Pozitif); Hürriyet (HURGZ, Pozitif), Doğan Gazetecilik (DGZTE, Pozitif): Doğan Holding’in aralarında Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş. (“Yaysat”), Doğan Gazetecilik A.Ş. (Posta, Fanatik), Doğan Haber Ajansı A.Ş., Doğan TV Holding A.Ş., DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş. (“Kanal D” TV), Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş. (“CNN Türk” TV), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Mozaik İletişim Hizmetleri A.Ş. (“D Smart”)’nin de bulunduğu, yazılı ve görsel medya bölümünde faaliyet gösteren doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarından önemli bir kısmının sermayelerinde sahip olduğu paylarının tamamının satışı ve devri konusunda, 1,1 milyar dolar (Birmilyaryüzmilyon Amerikan Doları) “işletme değeri”nden, ilgili finansal borçların indirim konusu yapılması suretiyle, 890mn dolar (Sekizyüzdoksanmilyon Amerikan Doları) “hisse değeri” üzerinden, Demirören Holding A.Ş. ile görüşmelere başlanmıştır. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça, ilgili mevzuat kapsamında ayrıca kamuya açıklama yapılacaktır. Doğan Holding Hürriyet Gazetecilik ve Doğaz Gazetecilik hisseleri dün sırasıyla %19,2, %19,4 ve %19,9 yükseliş kaydettiler.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE, Sınırlı Negatif): Şirket tarafından dün yapılan İstanbul Şişli Teşvikiye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumunda Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri 705,5mn TL olmuştur. İhaleye Esas Taşınmazların Tespit Edilen Asgari Bedeli 455,1mn TL idi. Buna göre ihalede oluşan çarpan 1,55x olurken; bu oran 2017 yılında yapılan ihalelerdeki 1,83x çarpanın altında kalmıştır.

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket tarafından, Grup imkânları kullanılmak suretiyle ve köprü kredi şeklinde olmak üzere, 4mn Euro tutarda ve Euro Libor + %1,6 maliyetli, 239 gün vadeli finansman sağlanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut Sektörü: Türkiye genelinde konut satışları 2018 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,4 oranında azalarak 95.953 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16.247 konut satışı ve %16,9 ile en yüksek paya sahip oldu. İpotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %27,8 oranında azalış göstererek 27.916 oldu. Diğer yandan, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %32,4 artarak 1.729 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.