Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sabahına nötr risk iştahı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,4865 seviyesinden geçiyorlar. Bu hafta gündem, ekonomik veri akışından ziyade diplomatik ve politik gelişmelerden ibaret. Bugün, ABD’nin New York eyaletinin New York Kenti’nde yer alan idare merkezinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu yaz aylarındaki G-20 zirvesi sonrası diplomaside yeniden hareketli bir dönemin yaşanmasını sağlıyor. Genel kurulu takiben jeo-politik fiyatlamalar şekillenebilirler. Gerilimin bir nebze azalması ve ABD’nin “Paris İklim Anlaşması” konusundaki uzlaşmacı tavrı, altın fiyatlarının kısa vadede düşmesiyle sonuçlandı.

Veri tarafında bugün;

  • Avrupa‘da yalnızca öğlen TSİ 12:00’de ZEW endeksini izleyeceğiz. ZEW endeksi Avrupa ekonomisinin mevcut momentumunu sürdürdüğünü gösterecek şekilde açıklanabilir. Endeksin, genel gidişat ve beklenti kalemleri arasındaki makas açılıyor
  • ABD‘de öğleden sonra TSİ 15:30’da cari açık, konut verileri ve ithal mal fiyat endeksi açıklanacak. Konut piyasasında majör bir değişim beklenmiyor. İthal mal fiyatları ise geçen hafta açıklanan üretici fiyat endeksinin ardından çok fazla yeni bilgi sunmayacak. Hammadde fiyatlarındaki artışın ABD Doları’ndaki zayıflıkla birleşmesi ithal mal fiyat endeksinde artışla karşılaşmamızı sağlayabilir.
  • Rusya‘da TSİ 16:00’da tüketicilere yönelik veriler açıklanacak. İşsizlik oranının %5,1 seviyesinde sabit kalırken perakende satışların artış eğilimini koruması bekleniyor. Rus ekonomisinde tüketim merkez bankasının faiz indirimleriyle birlikte toparlanma eğiliminde.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Sınırlı Negatif): Şirket’in Ağustos ayındaki brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %6 oranında artarak 315mn TL olmuştur. Yılın ilk sekiz ayındaki brüt prim üretimi ise bir önceki yıla göre ufak çaplı bir düşüş göstererek yaklaşık 3 milyar TL olmuştur.

Aselsan Elektronik (ASELS, Öneri “TUT”, Nötr): Aselsan, Resmi Gazete’de yayınlanan Dış Ticaret Sermaye Şirketlerine ilişkin karara göre listeye dahil edilmiştir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “AL”, Nötr): Şirket ile T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında; Galatasaray Spor Kulübü Derneği’nin sahip olduğu ve 29.06.2016 tarihinde yapılan protokolle üzerinde proje geliştirilmesi planlanan 22.627 m2‘lik arsaya komşu olan İstanbul Bakırköy’deki, 40.722 m2 arsanın 262,5mn TL bedelle peşin olarak satın alınmasına yönelik 15.09.2017 tarihinde protokol imzalanmıştır.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Nötr): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yaptığı yıllık rutin gözden geçirme çalışmaları sonucunda şirketin TL ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “BBB-” (yatırım yapılabilir seviye), görünümünü negatif, Öncelikli Teminatsız Borç Notunu (senior unsecured rating) da “BBB-” olarak teyit etmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Uçak müsaitliğine bağlı olarak Özbekistan’ın Semerkant şehrine tarifeli seferler başlatılmasına karar verildiği duyurulmuştur.

Turkcell (TCELL, Negatif): Turkcell’in ortaklarından Telia, Turkcell’deki 153,5mn adet Turkcell’in yaklaşık %7’sine denk gelen payını satmayı planlıyor. 11,55-11,60TL fiyat bandında planlanan satışın gerçekleşmesi halinde Telia’nın dolaylı payı %24’e gerileyecek. Kaynak: Bloomberg

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr): Şirketin %100 oranındaki doğrudan bağlı ortaklığı Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin 18 Eylül 2017 tarihli Yönetim Kurulu Kararı uyarınca, Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin %100 oranındaki doğrudan bağlı ortaklığı Turcas Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Turcas Enerji Holding A.Ş.’ye devrolunması suretiyle kolaylaştırılmış usülde birleşme işleminin gerçekleştirilmesine, bu amaçla Türk Ticaret Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat uyarınca gerekli işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir.

Öte yandan, Turcas Petrol A.Ş.’nin 18 Eylül 2017 tarihli Yönetim Kurulu Kararı uyarınca, %100 oranındaki doğrudan bağlı ortaklığı Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Şirketimize devrolunması suretiyle kolaylaştırılmış usülde birleşme işleminin gerçekleştirilmesine, bu amaçla Türk Ticaret Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu  ve ilgili diğer mevzuat uyarınca gerekli işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir. Bahsi geçen Turcas Petrol A.Ş.  Turcas Enerji Holding A.Ş. birleşme işlemine, yukarıdaki paragrafta bahsi geçen Turcas Enerji Holding A.Ş. Turcas Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. birleşme işleminin tamamlanması akabinde başlanacaktır.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Toshiba, Zorlu Enerji’nin kuracağı 3 Jeotermal tesisi kapsayan, özel pazarlık hakkı anlaşması imzaladı. Kaynak: Bloomberg

SEKTÖR HABERLERİ

Doğtaş Kelebek (DGKLB, Nötr): Şirket tarafından Manisa ve İzmir illerinde 6 yeni mağaza açılışı gerçekleştirilmiştir. Açılan yeni mağazalar ile birlikte şirketin yurtiçi ve yurtdışında 195 Doğtaş markalı, 122 Kelebek Mobilya markalı ve 46 Kelebek Mutfak markalı satış noktasında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kristal Kola (KRSTL): Şirketin Yönetim Kurulu’nun 18/09/2017 tarihli toplantısında, Şirket aktifinde yer alan maddi duran varlıkların gerçeğe uygun değerlerinin son durum itibarıyla tespitinin uygun olacağı hususu karara bağlanmıştır.