Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.07.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD’de bilanço sezonu hisse senetlerini dün desteklemeye devam ederken, güne nötr risk iştahı ile başlıyoruz. ABD vadeliler yatay bir görüntü sergilerken, Asya borsaları katalizör eksikliğinde karışık. Çin borsaları ise baskı altındayken, Yuan 6,70 seviyesinin üzerinde zayıflamaya devam ediyor. Powell’ın ABD ekonomisine yönelik iyimser açıklamaları ve kademeli faiz artışına vurgu yapması sonrasında Dolar da dirençli durmaya devam ederken, zayıf Yuan ile birlikte Gelişmekte Olan Ülke kurları da bu sabah hafif satıcılı. Birkaç gündür dalgalı bir seyir izleyen TL de baskı altında. BIST100 güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Dün ise 90.421 seviyesine kadar gerileyen endeks günü 92.322 puandan kapattı.Geçen hafta başlayan bankacılık hisselerine gelen yoğun satışların son iki günde dinmesi, piyasayı alım konusunda cesaretlendiriyor olabilir. Bankacılık hisselerine tekrar yoğun satış gelmemesi ve endeksin 91bin civarındaki desteğinin üzerinde tutunması durumunda, kısa vadeli yakalanan momentum teknik olarak devam edebilir ve 94binli seviyeler hedef olabilir. Dolar / TL de ise önemli direnç 4,84 civarında. Son olarak stok verileri ile dalgalı bir seyir izleyen petrol fiyatları bu sabah bir miktar baskı altında. Brent petrol dün yükseliş kaydetse de, önemli bir direnç olarak duran 73 Dolar’ın altında.

MAKROEKONOMİ

ABD’de bilanço sezonu tam temposuyla sürerken; bugün yurtiçi ve yurtdışında veri gündemi görece sakin bir gündeyiz.

Yurtiçinde Temmuz ayına ilişkin TCMB beklenti anketi takip edilecek. Anket TSİ 14.30’da açıklanacak. Katılımcıların, özellikle enflasyon ve büyüme beklentilerinin nasıl şekillendiğini izleyeceğiz. Haziran ayındaki beklenti anketinde, anket katılımcılarının yılsonu enflasyon beklentisi %12,28 idi. Ancak Temmuz ayı enflasyonun aylık bazda beklentilerin iki katı düzeyinde gerçekleşmesi sonrası beklentilerde yukarı yönlü bir revize görebiliriz. Büyümeyi yılsonu için katılımcılar %4,2 tahmin ediyorlardı. Haziran ayı beklenti anketinde yılsonu kur beklentisi de 4,58 idi.

Bugün Güney Afrika’nın faiz kararı bulunuyor. Bankanın politika faizini %6,5 seviyesinde koruması bekleniyor. Banka en son Mart ayında 25 baz puanlık faiz indirimine gitmişti.  Haziran ayında GOÜ para birimlerine benzer şekilde sert satış baskısı altında kalan Rand, aylık bazda dolar karşısında %7,6 civarında değer kaybetmişti. Bu değer kaybı neredeyse iki yılın en yüksek değer kaybına işaret ediyordu. Bu görüntü karşısında hedef aralığında seyreden enflasyona karşın Merkez Bankası’nın faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ülkenin çekirdek enflasyonu yıllık %4,2 seviyesinde. Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi %3-6 aralığında.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Nötr): Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 18.07.2018 tarihinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kredi notunda gerçekleşen not indirimine paralel olarak Şirket’in uluslararası finansal güç notunu  “BBB-” den ” BB+” seviyesine indirmiş, not görünümünü de aynı nedenle negatif olarak açıklamıştır. Söz konusu raporda Şirket’in ulusal finansal notu “AA+” ve görünümü “Durağan” olarak teyit edilmiştir.

Akçansa (AKCNS, Öneri “AL”, Pozitif), Çimsa (CIMSA, Öneri “AL”, Pozitif): Sabancı Grubu’nun Çimsa’ya ait Kayseri ve Niğde, Akçansa’ya ait Ladik Çimento’nun satışı için Ünlü & Co’ya yetki verdiği belirtildi. Kaynak: BusinessHT. Haberin ardından dün günü AKCNS %0,9 ve CIMSA %6,1 oranında artıda kapattı.

Gersan Elektrik (GEREL, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Tiflis’te kurulu LLC Euro Hotel arasında, Gürcistan – Tiflis’te yapılacak Hotel Projesi kapsamında elektrik, mekanik ve tesisat ekipmanları malzeme tedariki ve montajına yönelik olarak toplam bedeli 2mn USD (Yaklaşık 9,7mn TL) tutarında sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamındaki teslimatlar ve işlemler sözleşme tarihinden sonra başlanılacaktır.

Teknosa (TKNSA, Sınırlı Pozitif): Business HT internet sitesinde yayınlanan habere göre Alman Media-Saturn grubu Media-Saturn-Holding, Teknosa’nın %75’i için 90mn Euro ödemeyi teklif etti. Habere göre anlaşma şartları nihai anlaşmaya kadar değişebilir ya da görüşmeler sonuçsuz kalabilir. Anlaşmaya göre hisse başına fiyat yaklaşık 1,09 euro ( 6,12 lira) olacak ve alıcı maksimum 3 haftalık detaylı inceleme yapacak.

SEKTÖR HABERLERİ

Altın Transfer Sistemi: İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’nin (Takasbank) “Altın Transfer Sistemi” işletme faaliyetinin Takasbank’ın gerçekleştirebileceği diğer faaliyetler çerçevesinde onaylanmasına ve ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemi işletmek üzere 12/6/2015 tarih ve 10158/19757 sayılı Karar ile Takasbank’a verilmiş olan faaliyet izni kapsamına alınmasına; 20/6/2013 tarih ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile 28/6/2014 tarih ve 29044 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemlerinin Faaliyetleri Hakkında Yönetmeliğin 17 nci maddesi uyarınca karar verildiği Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Demir-Çelik: Türkiye’nin ham çelik üretimi, Haziran ayında 2017 yılının aynı ayına kıyasla %0,7 oranında artışla, Mayıs ayına kıyasla ise, %8,5 oranında düşüşle 3mn ton seviyesinde gerçekleşti. Haziran ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %1,5 artarken, entegre tesislerin üretimleri %1 oranında azaldı. İlk yarıyı üretim artışı ile kapatan Türkiye’nin toplam ham çelik üretimi, 2018 yılının ilk altı ayında %3,7 oranında yükselişle, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 18,2mn tondan 18,9mn tona çıktı. Söz konusu dönemde, elektrik ark ocaklı tesisler %5,3 oranında artışla 13,1mn ton; entegre tesisler ise, %0,3 oranında artışla 5,8mn ton ham çelik üretimi gerçekleştirdi. Ocak-Haziran döneminde Türkiye’nin kütük üretimi %2,5 oranında artışla, 2017 yılının aynı dönemindeki 12,4mn tondan 12,7mn tona yükselirken, slab üretimi, %6,4 seviyesinde artışla 6,2mn ton seviyesinde gerçekleşti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Lokman Hekim (LKMNH, Nötr): Şirket, Lokman Hekim Akay Hastanesi ruhsatı içindeki Tüp Bebek Merkezi Ruhsatı ve Cihazlarının toplam 1,4mn TL + KDV toplamda 1,6mn TL tutarına satılmasına karar vermiştir. Akay hastanesi içerisinde Tüp Bebek Merkezinin faaliyet gösterdiği yaklaşık 500 m2‘lik alanda Gastroenteroloji ve Radyoloji branşlarında daha nitelikli ve verimli hizmet verilmesi planlanmaktadır.

Mistral GYO (MSGYO, Negatif): Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 18.07.2018 tarihinde şirkete 3 adet Vergi İnceleme Raporu ile 2014 yılı için KDV Stopaj vergi aslı ve aynı tutarda vergi ziyaı olarak 3.348,32 TL, 2014 yılı için Kurumlar Vergisi stopaj vergi aslı ve aynı tutarda vergi ziyaı olarak 18.601,80 TL ve 2015 yılı için de Gelir Vergisi stopaj vergi aslı ve aynı tutarda vergi ziyaı olarak 6.629,98 TL olmak üzere toplam 28.580,10 TL vergi ve ceza tarhiyatı tebliğ edilmiştir. Aynı tebligatta, uzlaşma için şirket 16.08.2018 saat 14:00’da uzlaşma komisyonuna davet edilmiştir. Konu, şirketin Yeminli Mali Müşaviri ve yönetim tarafından değerlendirilecek olup, 7143 sayılı kanun kapsamında yer alan hakların kullanılıp kullanılmayacağı ve tarhiyatta uzlaşmaya iştirak edilip edilmeyeceği kararlaştırılacaktır.

Yeşil Yapı (YYAPI, Nötr): Şirket, %20 oranında iştirak ettiği 13mn TL sermayeli Ortadoğu Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de sahip olduğumuz payların Kapital Yatırım Holding A.Ş.’ye satımı için görüşmelere başlanılmasına, Ortadoğu Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin değerlemesinin yapılmasına, satışı gerçekleştirilecek payın ve tutarın değerleme raporuna göre belirlenmesine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile diğer kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli iş ve işlemlerin ifası için şirket yönetiminin yetkili ve görevli kılınmasına oybirliği ile karar vermiştir.

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 128 milyar TL’den 121 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı %17,75’ten APİ’den karşılandı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti  %17,75 seviyesinde sabit kaldı.

Bono piyasası, gelecek haftaki PPK kararını beklerken; faizlerde sınırlı düşüş gözleniyor. 5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi hafta başına göre sırasıyla 59 ve 65 baz puan geriledi.

ABD 10 yıllıkların faizi bugüne güçlenerek başlangıç yapıyor, ABD tahvilleri sınırlı değer kaybediyor. Dolar endeksindeki toparlanmaya karşın bu hafta %2,85-2,86 aralığında kapanan ABD 10 yıllıkların faizi, haftanın sonuna yaklaşırken %2,90 seviyesine doğru hareketlenmiş durumda. 10 yıllıklar bugün Asya seansında %2,8894 ile 26 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN