Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (18.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Küresel büyüme endişeleri piyasalar üzerinde etkisini hissettirmeye devam ediyor. Dün ABD borsaları %2 civarında değer kaybettiler. ABD borsalarını takiben Asya’da satıcılı bir görüntü var. Yarınki FED kararı öncesi Gelişmekte Olan Ülke kurlarında önemli bir hareket gözlenmezken, TL kısmi baskı altında. ABD vadelilerdeki hafif tepkiye rağmen BIST100 endeksi de güne zayıf bir görüntüyle başlayabilir. Büyüme ile ilgili endişeler ve ABD petrol stoklardaki yüksek seyir petrol fiyatlarını baskılarken, Brent petrol 59 USD’nin altında seyrediyor. Teknik olarak bu seviyenin altında 54 USD seviyesine doğru düşüş eğilimi devam edebilir. Zayıf risk iştahına rağmen petroldeki sıkışmanın aşağı yönde kırılması endeks üzerinde etkili olup olmayacağı da yakından izlenecektir. Bu kapsamda, öne çıkan destek 200 haftalık ortalamayı da içerisinde barındıran 89.300/600 bölgesi. Buranın üzerinde kalınması tepki ihtimalini gündeme getirebilir. Aksi durumunda bir sonraki yakın destek 88.500 civarında.

MAKROEKONOMİ

Yarınki Fed faiz kararını görece zayıf hacimle bekleyen piyasalar, bugün Almanya ve ABD verilerine odaklanacak.

TSİ 12’te Almanya’da kasım ayına ait IFO endeksi açıklanacak. Cuma günü açıklanan PMI verileri beklentilerin altında kalarak büyüme endişelerini ülkede canlı tutmuştu. IFO endeksi, imalat, inşaat, toptan ve perakende sektörlerinden yaklaşık 9000 şirketin aylık anket yanıtlarına göre açıklanan bir değer. Dolayısıyla Almanya ekonomik görünümüne ışık tutan önemli anket göstergelerinden bir diğeri.

ABD’de TSİ 16.30’da kasım ayına ait konut başlangıçları ve inşaat izinleri takip edilecek.

Bugün Türkiye’de ise saat 14.30’da ekim ayına ait konut fiyat endeksi açıklanacak. Ayrıca Hazine ihalesi takip edilecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Nört): Şirket’in Kasım 2018 dönemindeki brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 oranında artarak 450,1mn TL’ye yükselmiştir. Kasım ayı prim üretimi ile birilikte 2018 Ocak – Kasım dönemindeki prim üretimi de bir önceki yılın aynı dönemine göre %22 artarak 4.973mn TL olmuştur.

Avivasa Emkelilik (AVISA, Nötr): Şirket’in Kasım 2018 dönemindeki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %8 oranında artarak 45,4mn TL’ye yükselmiştir. Kasım ayı prim üretimi ile birilikte 2018 Ocak – Kasım dönemindeki prim üretimi de bir önceki yılın aynı dönemine göre %20 artarak 513,7mn TL olmuştur.

Park Elektrik (PRKME, Nötr): Şirketin uhdesinde bulunan Gaziantep’teki boksit madeni sahasına ilişkin 24 Aralık 2018 tarihinde sona erecek olan işletme ruhsatı süresi, T.C.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğünce 14 Aralık 2028 tarihine kadar uzatılmıştır.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirketin 17.12.2018 tarihli açıklamasında Pegasus ile İzAir kolaylaştırılmış usulde birleşme işleminin tescil edildiği duyurulmuştu. Ayrılma hakkını kullanacak İzAir pay sahiplerinin ayrılma akçesi kullanımı 18-31 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleşebilecektir. Ayrılma akçesinin kullanım süresi 10 iş günüdür. Bu süre içerisinde ayrılma akçesini kullanmayan eski İzAir pay sahipleri Pegasus’ta pay sahibi olarak kalırlar ve ayrılma akçesi kullanım süresi sonunda ayrılma akçesini kullanma haklarını kaybederler. İzAir’in 1,00 TL nominal bedelli 100 adet payı Pegasus’un 0,033864709 adet payına karşılık gelmektedir. Devrolan İzAir’in Pegasus dışındaki pay sahiplerine ödenecek nakit ayrılma akçesi tutarı 1,00 TL nominal bedelli Pegasus payı için 31,78 TL olarak belirlenmiştir. Ayrılma akçesi seçimlik hakkını kullanacak eski İzAir pay sahipleri, birleşme işlemi sebebiyle yapılan sermaye artışı dolayısıyla sahibi olacakları Pegasus payını, Pegasus’a geri devrederek ayrılma akçesi karşılığını nakden tahsil edeceklerdir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Datagate Bilgisayar (DGATE): Şirket % 100 bağlı ortağı olan Datagate International FZE firmasını kapatma kararı almıştır. Şirket’in başka iştirak veya bağlı ortaklığı kalmadığından 31 Aralık 2018 tarih ve sonraki finansal tablolar solo finansal tablolar olarak düzenlenecektir.

Kafein Yazılım (KFEIN, Sınırlı Pozitif): Şirket, orta ve uzun vadeli yatırım planlamaları çerçevesinde, faaliyet alanını genişletmek ve ürün/hizmet çeşitliliğini artırmak amacıyla; katılım finans sektörüne yönelik finansal teknoloji çözümleri geliştirecek olan 50.000 TL kuruluş sermayeli KTEC Yazılım Teknolojileri Yatırım A.Ş.’ye %45 oranında iştirak ederek kurucu ortak olunmasına karar vermiş olup, şirketin kuruluş ve tescil işlemleri 17.12.2018 tarihinde tamamlandığını duyurmuştur.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 112 milyar TL’den 109 milyar TL’ye gerilerken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Fed’in yarınki faiz kararını beklerken; Trump’ın faizler konusundaki tweeti dikkat çekiyor. Trump, doların çok güçlü olduğunu ve gerçek anlamda enflasyonun olmadığı bir ortamda Fed’in faiz artırımını düşünmesinin inanılmaz olduğunu söyledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi de %2,85 civarında dalgalanmaya devam ediyor.

Yurtiçinde tahvil faizlerinde dün kısmi bir gevşeme gözlemledik. 2 ile 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, günlük 12 ve 28 baz puan gerileyerek kapanışı sırasıyla %21,23 ve %17,68 seviyesinden yaptı. Hazine bugün 7 yıl vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli tahvili yeniden ihraç edecek.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin