Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (18.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

FED’in Bej Kitap sabahına Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in parti kurultayındaki konuşmasıyla uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,03 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,6664 seviyesinden geçiyorlar. Beş yılda bir düzenlenen ve devletin yönetim kademesinin şekillendiği Çin Komünist Partisi Kurultayı TSİ 4:00’de başladı. Kurultayın ekonomik önemini ve olası etkilerini Pazartesi günü değerlendirmiştik: Sabah Stratejisi, 16 Ekim 2017.

Bugün veri gündemi genel anlamı ile rahat. Küresel risk iştahı açısından TSİ 21:00’de FED’in yerel reel ekonomik gelişmeleri değerlendirip genel resmi çizmeye çalıştığı Bej Kitap izlenecek. Kasırgaların etkisinin sınırlı kalmasıyla FED’in Aralık ayında faiz arttırma olasılığı %80. FED’e benzer şekilde İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Kasım ayı başındaki toplantısında faiz arttırma olasılığı %82. Dün enflasyon verisi beklendiği gibi yüksek çıktı. Başkan Mark Carney’in konuşması da “şahin” tondaydı. Piyasa bugün TSİ 11:30’da istihdam piyasasına yönelik açıklamaları izleyecek. Diğer yandan, Rusya’dan öğleden sonra TSİ 16:00’da gelecek veriler iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekteki seyrini belirginleştirecek. İç tüketime yönelik; istihdam, gelir ve perakende satışlar açıklanacak. Önümüzdeki toplantıda merkez bankası (CBR) yine faiz indirimlerini gündeme getirecek. Dün konuşan başkan yardımcısı 25 ila 50 baz puanlık indirim üzerinde durduklarını belirtti. Ruble, petrol fiyatlarına bağlı güçlenerek ABD Doları karşısında 57,3 seviyesine kadar ulaştı. Ancak iç tüketim istenen seviyede gitmiyor. Enflasyon izin verdiği sürece iç talebi canlandırmak için merkez bankası faiz indirimleriyle iktisadi faaliyeti canlandırmaya çalışıyor. Son olarak, merkez bankası konuşmacılarında bugün; FED tarafında New York Şube Başkanı William Dudley ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafında Başkan Mario Draghi var. Draghi, öğleden önce “Euro Bölgesi’nde yapısal reformlar” üzerine konuşacak. Dudley ise konuşmasında ekonomik gelişmeleri değerlendirecek. Güncel konjonktürde Dudley, FED yönetiminin ruhunu yansıtan para politikası kurul üyesi. Bu nedenle piyasa, Dudley’in konuşmasını Bej Kitap ile birlikte değerlendirecektir.

ŞİRKET HABERLERİ

Hürriyet Gazetesi (HURGZ, Nötr): Şirketin en son kamuya açıklanan 30.06.2017 tarihli finansal tablolarında, 806 m2‘si kiralık alan olup Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller altında, geriye kalan 8.444 m2‘lik alan ise Maddi Duran Varlık kalemi altında toplam 727bin TL değer ile takip edilmekte olan, Trabzon’da kayıtlı bulunan 9.250m2 büyüklüğündeki gayrimenkulün satışı ile ilgili çalışmalara başlanmıştır.

Tüpraş (TUPRS, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket tarafından yurtdışında ihraç edilecek 7yıl vadeli, 700mn USD nominal değerli ve %4,5 sabit kupon faiz oranlı Borçlanma Aracı ihracına ilişkin yüklenim sözleşmesi 16.10.2017 tarihinde imzalanmıştır. Söz konusu ihraç dün SPK tarafından onaylanmıştır.

4 Ağustos 2017 Tarihli Tüpraş Raporumuz için tıklayınız…

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr), DO-CO (DOCO, Negatif): Türk Hava Yolları A.O.’nın İstanbul Yeni Havalimanına taşınması ile birlikte söz konusu havalimanında ikram hizmeti tedariki hususlarıyla ilgili olarak firmalarla görüşmelere başlanmış olup bu kapsamda SATS Ltd (SATS)’ın iştiraki olan SATS Investments Pte. Ltd. (SIPL) ile bir niyet anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu niyet anlaşması kapsamında gerekli ön şartların gerçekleşmesi hukuki, idari ve düzenleyici onayların alınması üzerine ilgili kuruluşça ikram hizmetleri konusunda yatırım yapılması söz konusu olabilecektir. THY’nin ikram hizmeti tedarikini DO-CO yapmaktaydı.

21 Ağustos 2017 Tarihli Türk Hava Yolları Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Sektörü: Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin yayınladığı Eylül ayı çek raporuna göre; 2017’nin 9 aylık döneminde bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre %8 artarak 565 milyar TL, toplam çek adedi ise %9 azalarak 15 milyon adet seviyesinde gerçekleşti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Işıklar Enerji (IEYHO, Nötr), Çemaş Döküm (CEMAS, Nötr): Yönetim Kurulu tarafından, Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Özışık İnşaat ve Enerji’ye olan borcuna mahsuben Işıklar Enerji aktifindeki Çemaş Döküm Sanayi paylarından beher değeri 2,0443 TL olarak hesaplanan 25,7mn adet Çemaş payının Özışık’a satılmasına oybirliği ile karar verilmiştir. Söz konusu işlem sonrasında Şirketin Çemaş sermayesindeki pay oranı % 65,64, Özışık’ın pay oranı % 10,84 olacak olup, Çemaş’ın yönetim kontrolünde bir değişiklik olmayacaktır.

Ulusoy Un (ULUUN, Sınırlı Pozitif): Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) tarafından 02.10.2017 tarihinde açılan Buğday Unu ihalesine Şirket’in vermiş olduğu teklif kapsamında firma uhdesinde kalan miktar 10.12.2017 tarihine kadar Gazze’ye teslim edilecektir. İhale bedeli 3,2mn TL’dir.

Rapor için tıklayın.