Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (18.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Yoğun bir haftaya pozitif risk iştahı ile başlıyoruz. Katalizör: Reflasyon teması canlılığını korurken Trump yönetiminin hem iç (göçmen konusu) hem de dış (iklim konusu) siyasette uzlaşmacı tavır takınması. S&P500, vadeli işlemlerde %0,25 değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,4362 seviyesinden geçiyorlar. Hafta boyunca; 1.) Çarşamba günü para politikası kurulunda (FOMC), FED’in bilançosunu küçültmeye başlaması bekleniyor. 2. )Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Salı günü (yarın) başlayacak. 3.) 24 Eylül Pazar günü Almanya’da genel seçimler gerçekleşecek. 4.) Bir gün öncesinde, Cumartesi günü Yeni Zelanda halkı sandık başına gidecek. 5.) Perşembe günü Japonya Merkez Bankası (BoJ) para politikası kararını açıklayacak.

Bugün İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney’in IMF’de vereceği dersi izleyeceğiz. BoE, son kararında şahin bir ton ile piyasanın karşısına çıktı ve önümüzdeki aylarda faiz arttırabileceğini açıkladı. Daha da önemlisi; para politikası kurulunun güvercin üyelerinden faiz arttırımına zemin hazırlayan söylemler duyuyoruz. Carney’in verdiği dersler, para politikası koşulları ve tercihlerine yönelik gerçekleşiyor. Dersin ardından IMF Başkanı Christine Lagarde ile söyleşi gerçekleştirecekler.

Ekonomik veri takvimi açısındansa rahat bir gün geçireceğiz. Öğlen TSİ 12:00’de Euro Bölgesi’nde Ağustos ayı enflasyonu nihai değerini alacak. Geçtiğimiz ay sonunda geçici haliyle yayımlanan verinin piyasaya yeni bilgi özelliği düşük. Bugünkü açıklamada alt kalemler kamuoyu ile paylaşılacağı için Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) süper-çekirdek enflasyon göstergesini piyasa hesaplayıp değerlendirebilecek. ABD’de ise konut sektörüne yönelik müteahhitler birliği (NAHB) güven endeksi TSİ 17:00’de, ilaveten akşam saatlerinde (TSİ 23:00) FED’in uluslararası sermaye hareketleri raporu izlenecek. Hafta genelinde ise Almanya’da ZEW endeksi, Euro Bölgesi ve ABD’de geçici PMI verileri piyasanın odağında yer alacaklar. ABD’de konut verilerinin yoğunlaştığı bir hafta geçireceğiz. Yurt-içinde Perşembe günü tüketici güven endeksini izleyeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Bossa (BOSSA, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 2017 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %45 oranında artarak 11mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar ise %20 oranında azalarak 2Ç2017’de 22mn TL’ye gerilemiştir. İkinci çeyrek net dönem karı ile beraber Şirket’in 2017 yılının ilk yarısındaki net dönem karı 11,7mn TL ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %6 oranında artış sergilemiştir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, Euro ve ABD Doları cinsinden olmak üzere iki ayrı kredi diliminden oluşan 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlamak üzere uluslararası bankalar konsorsiyumuna yetki vermiştir.

31 Temmuz Ağustos 2017 Tarihli İş Bankası raporumuz için tıklayınız…

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Türk Hava Yolları’nın 2017 yılı Ağustos ayına ait trafik verileri yayınlandı. THY’nin yolcu sayısı yılın sekizinci ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %14,3 artarak 7,4mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı da 5,7 puanlık artışla %84,3 seviyesine yükselmiştir. Ocak-Ağustos dönemindeki yolcu sayısı ise %6,1’lik artışla 44,9mn kişiye yükselirken, yolcu doluluk oranı ise 4,1 puanlık iyileşmeyle %78,4 olmuştur.

21 Ağustos 2017 Tarihli Türk Hava Yolları Raporumuz için tıklayınız…

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif) : Şirketin Ağustos ayındaki yolcu sayısı %16,3 artışla 2,79mn, yolcu doluluk oranı ise 3,7 puan artışla %87,8 olmuştur. Bu veriyle birlikte, Ocak – Ağustos dönemi yolcu sayısı %14,4 artışla 18,14mn’a ulaşırken, yolcu doluluk oranı ise 5,8 puan yükselişle %83,8’i göstermiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv Sektörü: Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2017 Ağustos ayı üretim, ihracat, satış değerlendirme raporunu açıkladı. Buna göre; 2017 yılı Ağustos ayında toplam üretim %8, otomobil üretimi ise %4 oranında azaldı. Toplam üretim 71,5bin adet, otomobil üretimi ise 50,5 bin adet düzeyinde gerçekleşti. 2017 yılı Ağustos ayında toplam pazar %1 oranında artarak 74,3 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Otomobil pazarı ise %2 oranında büyüdü ve 54,9 bin adet olarak gerçekleşti. Ağustos ayı toplam otomotiv ihracatı adet bazında %13 oranında düşerken otomobil ihracatı da %13 oranında düşüş gösterdi. Toplam ihracat 61,3 bin adet, otomobil ihracatı ise 44,9 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Desa Deri (DESA, Nötr): Antalya’da bir yeni mağazasının faaliyete geçtiği duyurulmuştur.

Rapor için tıklayın.