Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.04.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Geçen hafta jeopolitik risklerin gölgesinde baskı altında kalan Lira varlıklar negatif ayrışırlarken; BIST100’ün ve TL’nin (Sepet bazında) haftalık bazdaki değer kayıpları sırasıyla %4,5 ve %1,5 oldu. Perşembe günü TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın gerekirse ilave sıkılaştırma yapılabileceğinin açıklaması TL’nin haftayı görece daha az kayıpla tamamlamasıyla sonuçlandı. Haftanın ilk gününde ise hafta sonu Suriye’ye yapılan askeri operasyon gündemin ilk sırasında. Ancak, fiyatlamalara bakarsak önemli bir etki gözlemlemiyoruz. TL yatay. Cuma günü zayıf bir görüntüyle kapatan ABD borsaları ise vadelilerde hafif alıcılı. Orta Doğu piyasalarında ise önemli bir negatiflik gözlemlemedik. Şu aşamada gelişmenin piyasa etkisinin nötr olmasında, operasyonun sınırlı kalması ve geçen hafta piyasaların söz konusu riski önden fiyatlaması neden olarak gösterilebilir. Dolayısıyla, BIST100 de haftanın ilk işlem gününe yatay bir görüntüyle başlayabilir. Veri tarafında bugün sabahtan, yurtiçinde Şubat ayı sanayi üretimi (Beklenti aylık %0,1 artış), Ocak ayı işsizlik oranı (Beklenti %10,4) ve Mart ayı bütçe dengesi takip edilecektir. ABD tarafında ise hafta boyunca ikincil öneme sahip veriler ve FOMC üyelerinin açıklamaları izlenecekken, bugün perakende satışlar verisi ön plana çıkmakta.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Akiş Mudanya Adi Ortaklığı’nca İstanbul Beykoz’da geliştirilmesi planlanan yatırımlar kapsamında arsa sahipleri ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanmıştır.

Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Nötr): Anadolu Grubu odaklandığı stratejik alanlardan biri olan tarımda daha fazla büyümeyi planlarken; 40mn EUR yatırımla İtalyan Argo Tractors ortaklığında kurduğu Anadolu Landini ile traktör üretimine başladı. Kocaeli-Şekerpınar’daki üretim tesisinde 2019 yılında şanzıman üretimine de başlanması planlanırken; grup, Anadolu Landini ile 5 yılda toplam 1,9 milyar TL ciro elde etmeyi hedefliyor. Toplantıda verilen bilgiye göre, Anadolu Grubunun 2017 sonu itibarıyla toplam cirosu 32,2 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Anadolu Grubu şirketlerinden Anadolu Motor ile İtalyan traktör üreticisi Argo Tractors tarafından yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan Anadolu Landini’nin yerli üretime başlaması ile ilgili düzenlenen törende konuşan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, grup stratejisi olarak yerli üretime büyük önem verdiklerini ve Türkiye’ye yabancı yatırım çekmenin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. (Kaynak: Reuters)

Anadolu Sigorta (ANSGR, Pozitif): Şirket’in Mart ayındaki prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 oranında artarak 463,2mn TL’ye yükselmiştir. Mart ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in 2018 yılının Ocak – Mart dönemindeki prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %23 oranında artarak 1,38 milyar TL’ye yükselmiştir.

Doğan Holding (DOHOL, Nötr): Holding’in Yönetim Kurulu Demirören Grubuna hisse devri kararı sonrası 1,00 TL nominal değerli pay için ayrılma hakkı fiyatı olarak 0,77 TL’nin Genel Kurul onayına sunulmasına karar verdiğini açıkladı.

İskenderun Demir Çelik (İSDMR, Sınırlı Pozitif): Borsa İstanbul A.Ş. “Piyasa Öncesi İşlem Platformu”nda “ISDMR”  sembolü ile işlem gören Şirket paylarının; BİAŞ Kotasyon Yönergesinde belirtilen koşulların sağlanmış olması nedeniyle “Yıldız Pazar”da işlem görebilmesi amacıyla, Borsa İstanbul A.Ş.’ne 13.04.2018 tarihinde başvuruda bulunulmuştur.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka’nın GMTN programı kapsamında hazırladığı 5mn EUR tutarındaki ihraç belgesi SPK tarafından onaylanmıştır.

15 Şubat 2018 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Cumartesi gününden geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 16 kuruş zam yapıldığını açıkladı.

Bankacılık: BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, döviz kurlarının yükselmesi, uluslararası gelişmeler ve kaynak vadelerinin kısa olması nedeniyle bir kısım büyük gruplara ait kredilere ilişkin ortaya çıkan hususların münferit olaylar olduğunu belirterek, “Toplam kredileri 2,2 trilyon lira seviyesine ulaşan bankacılık sektörü bu tür kredileri yönetebilecek güç ve kabiliyettedir.” dedi. Akben, yaptığı açıklamada, Türk bankacılık sektörünün güçlü likidite yapısıyla kredi büyümesini sağlıklı bir şekilde devam ettirdiğini belirtti.

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul, ödünç alınan hisseler üzerinden virman yoluyla yapılan işlemler konusunda yeni düzenlemelere gitmeye hazırlanıyor. Yeni düzenlemeler, daha çok yabancı kurumsal yatırımcıların tercih ettiği ve küçük yatırımcıyı rahatsız eden, ödünç hisselerin virmanıyla piyasa fiyatlamalarını etkileyen işlemlerin kayıt altına alınmasını amaçlıyor. Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ Business HT’ye yaptığı açıklamada, borsanın ödünç işlemler üzerinde çalıştığını belirtti. Karadağ konuyla ilgili şunları söyledi: “Diyelim ki elinde hissesi olmayan 3 aylığına hisse ödünç alıyor, takasla virman yapıyor, piyasayı bozucu şekilde piyasayı düşürüp kar elde ediyorlar ve bu piyasadaki dengeleri bozuyor. Biri ödünç aldığı hisse senediyle ilgili işlem yapıyorsa bunun fiyat bozucu etkisini sınırlandırmak ve yatırımcıların doğru bilgilendirilmesini teyit etmek amacıyla ilk önce bu bilginin paylaşılmasını, sonrasında işlem yapılmasının daha doğru olacağını düşünüyoruz ve bu amaçla neler yapabileceğimiz üzerinde Borsa İstanbul olarak çalışıyoruz.” Kaynak: Business HT

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin