Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.03.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Amerika’dan gelen haberler küresel risk iştahını üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Haftanın önemli kısmında ABD’deki gelişmeler borsalar üzerinde baskı yaparlarken, bugün de negatif bir görüntü hakim. Dün zayıf bir görüntü sergileyen ABD borsalarını takiben Asya borsaları da satıcılı. Bu hafta belirgin bir şekilde negatif ayrışma yaşayan TL de Dolar karşısında 3,90 civarında hareket etmekte. Hafta başından bu yana MSCI Gelişmekte Olan Ülke endeksleri göre %2,5 negatif ayrışan BIST100 güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Günün geri kalanında da yurtdışı piyasalara paralel hareket görülebilir. Veri tarafında yurtiçinde saat 10:00’da Ocak ayı sanayi üretim (beklenti aylık %1,2, önceki %0,9) verisi izlenecektir. Yurtdışında ise öğlen Avrupa Bölgesi enflasyon; öğleden sonra ABD’de inşaat izinleri, konut başlangıçları, sanayi üretimi, iş ilanları (JOLTS) ve Michigan tüketici beklentileri takip edilecektir.

ŞİRKET HABERLERİ

Çelebi Hava (CLEBI, Nötr): Şirketin bağlı ortaklığı Celebi Nas Airport Services India (Celebi Nas) ile ihale makamı Mumbai International Airport Private Limited (MIAL) arasındaki imtiyaz sözleşmesi imza sürecinin 15 Mart 2018’e uzatıldığı bildirilmişti. Söz konusu imtiyaz sözleşmesinin imza süreci 15 Mart 2018 tarihine kadar tamamlanamamış olup, MIAL tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, imtiyaz sözleşmesi imza süresi 30 Mart 2018’e uzatılmıştır.

Good-Year (GOODY, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu 2017 yılı karından hisse başına brüt 0,073 TL (net 0,062 TL) nakit temettü ödeme kararını Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Dünkü kapanış değerine göre bu rakam %1,8 temettü verimine denk gelmektedir.

Göltaş Çimento (GOLTS, Sınırlı Pozitif): 20.02.2018 tarihinde yapılan özel durum açıklaması ile duruş bildiriminde bulunulan 1.fırın planlı revizyon çerçevesinde yapılan bakım ve onarım işleri tamamlanarak faaliyete geçmiştir.

Gözde Girişim (GOZDE, Sınırlı Pozitif): %54,30 oranında sermaye payı ile hissedarı olunan Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.’nin (Penta) paylarının muhtemel halka arzına ilişkin olarak yapılan çalışmalar kapsamında, SPK’ya Penta paylarının halka arzına ilişkin olarak hazırlanan izahnamenin onaylanması amacıyla başvuru yapılmıştır.

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Şirketin Şubat ayındaki yolcu sayısı %13,8 oranında artarak 2,1mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı da 2,7 puan artışla %83’e ulaşmıştır. Ocak-Şubat ayındaki yolcu sayısı %19,6 oranında yükselerek 4,4mn kişi olmuştur. Yılın ilk 2 ayındaki yolcu doluluk oranı %84,3 ile 2017 yılının aynı döneminin 4,7 puan üzerindedir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Sınırlı Pozitif): Şirket’in %100 bağlı ortaklığı Zorlu Doğal Elektrik Üretimi AŞ tarafından Denizli ve Aydın il sınırlarında yer alan Kızıldere-Gökgedik mevkiinde inşa edilen toplam 165 MW kurulu güce sahip Kızıldere III Jeotermal Enerji Santrali’nin 65,5 MW gücündeki ikinci ünitesinin Enerji Bakanlığı tarafından geçici kabulü yapılmış olup, santral 16.03.2018 tarihi itibarıyla tam kapasite çalışmaya başlayacaktır.

SEKTÖR HABERLERİ

Gıda: TBMM Genel Kurulunda, “Torba tasarı” olarak bilinen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın 22-49. maddelerini kapsayan 2. bölümünde yer alan maddeler kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine ilişkin önerge de kabul edildi. Kaynak: Dünya

Ek olarak, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Rapor için tıklayın.