Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

İstihdam ve bütçe günü sabahına Japonya’dan gelen güçlü verilerle uyanıyoruz. Dolar / TL kotasyonları 3,8830 seviyesinden geçiyorlar.  Türkiye ekonomisinde istihdamın çok güçlü rolü bulunuyor (Şekil 1): 1 )Büyüme doğrudan istihdamın bir fonksiyonu. 2) Mali disiplin istihdamın fonksiyonu. 3) Bankacılık sektöründe varlık kalitesi istihdamın bir fonksiyonu. Türkiye ekonomisi iş ürettikçe hane halkının harcayacak geliri artıyor, harcamalar vergi geliri şeklinde devletin kasasına geri dönerken bir yandan da kullanılan krediler bankalara geri ödeniyor. Türkiye’de sorunlu kredi (NPL) oranının düşük seyretmesi (=varlık kalitesi) finansal istikrarı güvence altına almakta. Dün Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan yeni istihdam teşvik paketlerinden bahsetti. 2017 yılında elimizdeki veriler (Ocak – Ağustos dönemi) 1 milyonun üzerinde kişiye iş imkanı sağlandığını göstermekte. Eğer 2018 yılında yeni iş imkanları sürdürülürse büyüme arz tarafından beklediğimiz %5+ performansa destek verebilir. TÜİK, Eylül ayı istihdam verilerini TSİ 10:00’da açıklayacak.  TÜİK’in ardından Maliye Bakanlığı TSİ 11:00’de Kasım ayı bütçe gerçekleşmesini kamuoyu ile paylaşacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Ereğli Demir Çelik (EREGL, Nötr): Bir yatırımcı borsada işlem görmeyen statüdeki 339 TL nominal değerli Ereğli Demir Çelik payının borsada işlem görmesi için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvuruda bulundu.

Trakya Cam (TRKCM, Nötr): Rekabet Kurulu, Trakya Cam Sanayi’ne Rekabet Kanunu’nu ihlal edip etmediği gerekçesiyle yürüttüğü soruşturmada 17,5mn TL idari para cezası verdi. (Kaynak: Reuters)

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Pozitif): Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s THY’nin BA3 olan notunu teyit ederken, not görünümünü “Negatif”ten “Durağan”a yükseltti. Haber sonrası dün THY hisseleri günü %5,6 yukarıda kapattı.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Vakıfbank, 5 milyar USD borçlanmak üzere SPK ve BDDK’ya başvuruda bulundu. Ayrıca, 2 yatırımcı borsada işlem görmeyen statüdeki 1.614 TL nominal değerli Vakıfbank paylarının borsada işlem görmesi için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvuruda bulundu.

7 Kasım 2017 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası Çin’de yerleşik Kamu Kalkınma Bankası “China Development Bank” ile toplam 600mn USD, üç yıl vadeli ve uygun maliyetli kredi imkanı için anlaşmaya varmış olup, kredinin ilk dilimi olan 200mn USD için anlaşma imzalanmıştır. Kalan 400mn USD’lik ikinci dilimin ise 2018 yılı ilk çeyreğinde kullanılması planlanmaktadır.

Ayrıca Banka tarafından, nitelikli yatırımcılara satılmak üzere 112 gün vadeli 700mn TL nominal değerli finansman bonosunun ihraç edilmesi için çalışmalara başlanılmış olup, söz konusu kıymetler ile ilgili talep toplama işlemi gerçekleştirilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Ulaştırma: Türkiye’nin 4. büyük özel limanı unvanına sahip Evyap Grubu, ulaşım sektöründeki şirketine Asya’dan ortak alıyor. Güneydoğu Asya’nın en önemli liman işletmecilerinden biri olan Filipinler merkezli International Conainer Terminal Services (ICTSI), Evyapport’un yüzde 65’ini satın alıyor. 2004 yılında hizmete açılan Evyapport Konteyner Terminali yıllık 855.000 TEU kapasitesiyle Türkiye’nin 4. büyük özel limanı unvanına sahip. Kocaeli merkezli Evyapport, 265 bin metrekarelik toplam alan içinde 1.171 metre yanaşma yeri ve 16 metre su derinliğine sahip. Kaynak: Dünya

Rapor için tıklayın.