Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.11.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Bütçe sabahına azalan risk iştahı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,26 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,8981 seviyesinden geçiyorlar. TSİ 11:00’de Maliye Bakanlığı, Ekim ayı bütçe gerçekleşmesini açıklayacak. Türkiye’de kamu yönetimi bütçeyi gelir tarafından idare etmeyi tercih ediyor. Bütçe, idare açısından iki seçenek sunuyor: 1 ) Harcamalar üzerinden gider tarafından, ya da 2)Vergi politikaları üzerinden gelir tarafından. Her iki kanalın ekonomi üzerindeki etkileri farklı. Sene başında, ertelenen sosyal güvenlik primleri ve beyaz eşyada vergi indirimleri suni şekilde gelirlerde düşük seviye ile sonuçlandı. Örneğin yılın ilk iki çeyreğinde bütçe gelirleri reel %1,8 ve %3,3 oranlarında artış kaydetti. Halbuki %5 oranında büyüyen bir ekonomide daha fazla bütçe geliri elde edilmesi beklenirdi (Şekil 1). Bütçenin gelir tarafından idaresi, kendi içinde disiplini beraberinde getirmekte. Sene başında gelirler düşerken, harcamaların da arttırılması bir anda bütçe açığının %1 civarından çifte katlayarak %2 civarına açılmasıyla sonuçlandı. İster istemez piyasada tereddütle karşılaştık. Ancak teşviklerin sona ermesiyle gelirler normalleşmeye başladı ve bütçe açığı tırmanış eğimlinden çıkarak istikrar kazandı. Üçüncü çeyrekte vergi gelirleri reel %12,1 oranında arttı. Canlı seyreden iktisadi faaliyet, istihdam artışı, vergi gelirleri için iyi kaynaklar. Nominal açıdan enflasyonist ortamda kaydedilen güçlü büyüme de ekonomik hasılayı şişirmekte. Böylece Eylül ayı itibariyle, üçüncü çeyrek hasılası dışarıda tutulduğunda dahi bütçe açığı %1,7 oranına düşmüş görünüyor.

Kamu maliyesinden hemen önce TSİ 10:00’da TÜİK, Ağustos ayı istihdam verilerini açıklayacak. Ekonomideki istihdam artışının sürmesini bekliyoruz. İstihdam ve kamu maliyesi bir arada düşünülmesi gereken iktisadi kavramlar.

Yurt-dışında bugün öğleden sonra ABD verilerini izleyeceğiz. TSİ 16:30’da üç farklı veri aynı anda açıklanacak: 1) Tüketici enflasyonunun, “reflasyon” konjonktüründe artışını sürdürmesi muhtemel. 2) Perakende satışların önceki ay kaydedilen güçlü artışı takiben bugün hız kesmesi bekleniyor. 3) FED’in New York Şubesi tarafından açıklanan imalat endeksinin (Empire) yüksek seviyedeki seyrini sürdürmesi muhtemel. Empire, Kasım ayına ilişkin ilk gösterge özelliğinde.

ŞİRKET HABERLERİ

Enka İnşaat (ENKA, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket, hisse senedi sahiplerine dağıtılmak üzere 13.12.2017 tarihinden itibaren hisse başına brüt % 4,00 net % 3,40 oranında Kâr Payı Avansı dağıtılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

14 Kasım 2017 Tarihli Enka İnşaat Raporumuz için tıklayınız…

Ülker Bisküvi (ULKER, Nör): 2017 yılında dolacak olan kayıtlı sermaye tavanı geçerlilik süresinin 5 yıl süre ile uzatılması ve söz konusu değişiklik kapsamında ilgili mercilere başvurular yapılacağı duyurulmuştur.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirketin erken ve/veya orta aşamadaki girişimlere yatırım yaparak büyümelerinden değer yaratmak amacıyla bir Kurumsal Risk Sermayesi Şirketi kurulmasına karar vermiştir. Bu çerçevede grubun nakit ve/veya iç kaynakları ile ölçeklenebilir hedef girişimlerin büyümesine katkıda bulunması ve bunun karşılığında girişimlerde, katkıda bulunulan kaynakların değerine istinaden pay sahipliği edinilmesi planlanmaktadır. Böylelikle, mümkün olan yerlerde grubun faaliyet gösterdiği ekosistemdeki potansiyel sinerjilerden faydalanılarak yeni iş modellerine iştirak edilmesi, inovasyonun hızlanması ve iştirak edilen girişimlerden yatırım süresi sonunda özsermaye değeri artışı sağlanması amaçlanmaktadır.

27 Ekim 2017 Tarihli Türk Telekom raporumuz için tıklayınınız…

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): Teknoloji dünyasının gündemindeki satın alma tamamlandı. Vestel’in de yarıştığı Toshiba’nın televizyon departmanını Çinli Hisense aldı. Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden Toshiba’yı takip ediyordu aylardır Vestel. Ancak anlaşma tamamlandı ve Vestel’in satın almak istediği Toshiba’nın televizyon departmanını Çinli Hisense aldı. Japon devi Toshiba Visual Solutions’taki yüzde 95 hissesini Çinli Hisense Electric’e devretmek üzere el sıkıştı. Uzun süredir ekonomik sıkıntı yaşayan Japon şirketin TV birimi için Çinli Hisense, 12 milyar yen yani 96 milyon euro ödeyecek. Kaynak: Dünya

Galatasaray Sportif (GSRAY, Negatif): Galatasaray Sportif, 108mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle %400 oranında (432mn TL) arttırılarak 540mn TL’ye çıkarılmasına karar vermiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Enerji Sektörü: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Soçi ziyaretinde 4 bin 800 megavat gücündeki Akkuyu Nükleer Santralı’nın “beton dökme” törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i davet etti. Bu davet, gözlerin Ankara’ya tören hazırlıklarına çevrilmesine yol açtı. Akkuyu Nükleer AŞ yönetimi, “beton dökme” töreni için bir organizasyon şirketi ile görüşmelere başladı. Şirket, bu yıl tamamlanmadan törenin yapılmasını hedefliyor. Hazırlıkların tamamlanmaması halinde yeni tören yılın ilk aylarında gerçekleştirilecek. Kaynak: Habertürk

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Lokman Hekim Sağlık Hizmetleri (LKMNH, Pozitif): Şirketin üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı 6,6mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 1,8mn TL’ye göre iyi bir görüntü sergilemiştir. Satış gelirleri %173 oranında artan Şirketin brüt karı ise 7,1mn TL’den 20,2mn TL’ye yükselmiştir. Üçüncü çeyrek karı ile birlikte dokuz aylık ana ortaklık net dönem karı 3,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 1,6mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı.

Rapor için tıklayın.