Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (14.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Merkez bankaları ile dolu günde Para Politikası Kurulu’nu (PPK) TSİ 14:00’de takip edeceğiz. S&P 500, vadeli işlemlerde %0,05 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8120 seviyesinden geçiyorlar. Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) karar kümesini eşit (%50) olasılıkla ikiye ayırabiliriz: 1) Göstergeleri sabit tutmak. 2) Göstergelerde “ölçülü” bir ayarlama yapmak. Merkez bankasının “ölçülü” tanım kümesinin sayısal elemanları 25, 50, ve 75 baz puanlık değişimlerden ibaret.

Bundan iki yıl öncesini, 2015 Aralık ayını hatırlamakta fayda var: FED’in seneler sonra ilk defa faiz arttırdığı, TCMB’nin ise sadeleşme arayışındaki dönem. Piyasadaki genel beklenti Aralık 2015 PPK’sında sadeleşmenin başlamasıydı. Yalnız, piyasanın sadeleşme algısı ve merkez bankasının kendi algısı ayrışıyordu. Piyasa, politika faizinin koridor üst bandına yakınsamasını beklerken, merkez bankası koridorun üst bandını politika faizine yakınsatma arayışındaydı. Derken sürpriz bir kararla merkez bankası, Aralık 2015 toplantısını pas geçmişti. Göstergeleri sabit tutarken sene sonunda düşük likiditenin oynaklıkları azaltabildiğinin altını çizmişti. 2016 yılının Mart ayına geldiğimizde merkez bankası planladığı sadeleşmesine koridorun üst bandındaki “ölçülü” adımla başlamıştı. FED’in sanal faizi gibi (mavi noktalar) TCMB’nin de “kararlı” duruşu bugünkü hamlesinden daha önemli. Çünkü, 3 Ocak günü Aralık ayı enflasyonu açıklandığında büyük bir olasılıkla dez-enflasyon süreci başlayacak. Dez-enflasyon sürecinde merkez bankasının faizleri sabit tutması, önümüzdeki yılın Mart ayına ulaştığımızda para politikasının ne ölçüde sıkı seyrettiğini ortaya çıkaracak.

Majör merkez bankalarından beklentimizi Pazartesi sabahı değerlendirmiştik: Sabah Stratejisi, 11 Aralık 2017. Çin’de sabahtan açıklanan üretim ve tüketim verileri ekonominin beklentilerimiz dahilinde seyrettiğini gösterdiler. Çin Merkez Bankası (PBOC), yine FED’i takiben parasal koşulları hafif sıkılaştırdı. Önümüzdeki dönemde Çin kaynaklı “reflasyon” dalgasının hafifleyebileceğini öngörebiliriz.  Öğleden sonra ABD’den tüketim verilerini izleyeceğiz. Sabahtan ise Avrupa’da Aralık ayı PMI verileri açıklanacak. Yurt-içinde her Perşembe günü gibi TSİ 14:30’da sermaye hareketlerini ve döviz tevdiat hesaplarını (DTH) gözlemleyeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Çimsa Çimento (CIMSA, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirketin Dış Ticaret Sermaye Şirketleri listesine eklendiği Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

TAV Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirketin 4 Nijerya havalimanına teklif vermeyi düşündüğü açıklandı. (Kaynak: Bloomberg HT)

Turkcell (TCELL, Nötr): Turkcell Finansman A.Ş.’nin kaynak kuruluş olacağı yapıda Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracı için görevlendirilen Aktif Yatırım Bankası A.Ş.’nin kurucusu olduğu Aktif Yatırım Bankası A.Ş. (3) No’ lu Turkcell Varlık Finansmanı Fonu tarafından, 1 yıl içerisinde 100mn TL’ye kadar ihraç edilecek üçüncü Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler ihraç belgesi onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılmıştır.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka’nın, 154 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonolarının halka arz edilmesine ilişkin SPK’ya yaptığı başvuru onaylanmıştır.

Tüpraş (TUPRS, Öneri “TUT”, Nötr): Rekabet Kurulu’nun 17 Ocak 2014 tarih 14-03/60-24 sayılı kararının iptali istemiyle Şirket’in açtığı davanın reddedildiği dün şirkete bildirilmiş olup, alınan bu karar aleyhine 30 günlük yasal süresi içinde temyiz başvurusunda bulunulacaktır. Karara konu idari para cezasına ilişkin ödeme 23 Mayıs 2014 tarihinde yapılmış olduğundan, alınan bu kararın finansal tablolarımıza herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket’in %100 bağlı ortaklığı Zorlu Doğal Elektrik Üretimi AŞ bünyesinde yer alan Rize’nin İkizdere ilçesindeki İkizdere Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’nin 18,6 MW olan kurulu gücünün 24,94 MW’a yükseltilmesi için yapılan rehabilitasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan ek işlerden dolayı tesisin 2017 yıl sonu olarak hedeflenen devreye alma tarihinde değişiklik olmuştur. Bu kapsamda santralin elektrik üretim lisansında yer alan tamamlanma tarihi 10 Mayıs 2018 olarak tadil edilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Benzinin litre fiyatına, bugünden geçerli olmak üzere 8 kuruş zam yapıldı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Hedef Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (HDFGS, Nötr), Seyitler Kimya (SEYKM, Negatif): Payları Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Pazarında işlem gören Seyitler Kimya San. A.Ş’nin (SEYKM) çıkarılmış 9.190.000 TL sermayesi içerisinde %57,278’ine tekabül eden 5.263.912,648 adet pay karşılığında 14.738.955,42 TL tutarında girişim yatırımı yapılmıştır. Bu çerçevede; 1- Seyitler Kimya sermayesinin %28,14’ünü temsil eden 2.585.684 adet B grubu halka kapalı payın pay başına 2,80 fiyat ile Seyit Şanlı’dan, 2- Seyitler Kimya sermayesinin %29,14’ünü temsil eden 2.678.229 adet B grubu halka kapalı payın pay başına 2,80 fiyat ile Trust Invest Sınai ve Mali Yatırımlar A.Ş.’den satın alınmıştır. Söz konusu payların devir işlemleri tamamlanmıştır.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Şekerbank, Varlık Teminatlı Menkul Kıymet programı kapsamında KOBİ ve tarımın finansmanında kullanılmak üzere Hollanda Kalkınma Bankası ile (FMO) 50mn USD muadili TL tutarında 3 yıl vadeli finansman sağlamak üzere sözleşme imzalamıştır.