Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (14.03.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün Trump’ın Dışişleri Bakanını değiştirmesinin ardından değer kaybeden ABD borsalarını takiben Asya borsaları da satıcılı. Küresel çapta azalan risk iştahına bağlı olarak BIST100 endeksi güne zayıf bir görüntüyle başlayabilir. Bu hafta, TL ve faizlerde yaşanan belirgin negatif ayrışmanın özellikle dün bankacılık hisseleri üzerinde baskı yaptığını izledik. Bankacılık hisseleri dün ortalamada %1,2 oranında değer kaybetti. Sanayi hisseleri ise sınırlı da olsa değer kazandılar. Diğer yandan, hafta başından bu yana MSCI Gelişmekte Olan Ülke endeksleri göre BIST100’deki negatif ayrışma ise %1,6 oldu. Dün ABD’de açıklanan enflasyon verisi beklentilere yakın gerçekleşirken, piyasa etkisi nötr oldu. Bugün ise sabahtan Almanya enflasyon, öğleden sonra ise ABD’de perakende satışlar verileri takip edilecektir.

ŞİRKET HABERLERİ

Adel Kalemcilik (ADEL, Sınırlı Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu 2017 yılı karından hisse başına brüt 0,93122 TL (net 0,79154 TL) nakit temettü ödeme kararını Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Dünkü kapanış değerine göre bu rakam %5,4 temettü verimine denk gelmektedir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): İş Bankası, Çin Kalkınma Bankası ile işbirliği çerçeve anlaşması imzaladı. İş Bankası’nın yazılı açıklamasına göre anlaşma, Çin bağlantılı projelerin finansmanı da dâhil birçok farklı alanda karşılıklı işbirliğini öngörüyor. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Çin Kalkınma Bankası ile işbirliğimiz kapsamında Çin bağlantılı projeler için müşterilerimize verdiğimiz desteği artırarak sürdüreceğiz” dedi. Açıklamadaki bilgilere göre Türkiye ile Çin arasındaki ikili ticaret hacmi 2017 sonunda 26,3 milyar dolar seviyesine ulaştı. Kaynak: Reuters

7 Şubat 2017 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Kardemir (KRDMD, Nötr): Yolbulanlar Nakliyat 3,94 liradan 254 bin 529 adet Kardemir D hissesi sattı ve sermayedeki oranı %2,17’den %2,15’e düştü. Yolbulan Demir Sanayi ve Tic.A.S.,Yolbulanlar Nakliyat ve Tic.A.S.,Yolbulan Çelik San.ve Tic.Ltd.Sti.,Enkay Moda Konf.San.ve Tic.A.S., Mutullah Yolbulan, Ahmet Zeki Yolbulan, Burak Yolbulan, Murat Yolbulan, Mustafa Yolbulan, Ilyas Sadi Yolbulan, Kamuran Yolbulan, Özlem Yolbulan’ın sahip olduğu %6,385 oranındaki paylar da Yolbulanlar Nakliyat ile birlikte hareket ediyor.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “AL”, Nötr): Banka tarafından Türkiye dışında yerleşik gerçek ve tüzel kişilere ABD Doları cinsinden tahvil ihracı için HSBC, J.P. Morgan, MUFG, NatWest Markets, SG CIB ve UniCredit yetkilendirilmiştir. Nominal tutarı 500mn USD, itfa tarihi 16 Mart 2023 olan sabit faizli, 5 yıl vadeli ve 6 ayda bir kupon ödemeli tahvillerin getirisi ve kupon oranı % 6,10 olarak belirlenmiştir. Yurt dışında ihraç edilmesi planlanan 500mn USD tutarındaki borçlanma aracı ihracı için tertip ihraç belgesi alınabilmesi amacıyla SPK’ya başvurulmuştur.

15 Şubat 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Yataş (YATAS, Nötr): Yataş, yeni pazarlar oluşturmak ve daha geniş kitlelere hitap edebilmek amacıyla üçüncü bir markanın YATAŞ Grup bünyesine dahil edilmesine karar verdi. Aytaş Mobilya’da, Divan, Divan Home, Divan Terapi Yatak, Divan Dream House, Divan Dünyası ve Divan Uyku Evi’nin marka ve isim haklarının devir alınmasına ilişkin görüşmelere başlanmasına karar verildi.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankaların Semaye Yeterliliğinin ölçülmesine ve değerlendirilmesine ilişkin yönetmelik ile Özkaynaklarına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayınlandı. Değişiklikler ana hatlarıyla, karşılıklarda TFRS9 ile standart uygulama arasındaki farkların nasıl sermayeye ilave edilebileceği ile İçsel Değerlendirmeye Dayalı yaklaşım ile standart risk değerlendirme yaklaşımı arası farkların nasıl değerlendirileceği içeriyor.

Savunma Sanayi: BMC, Katar ordusunun ihtiyaçları için 50 Kirpi, 35 Amazon aracı ihraç edecek. BMC Yönetim Kurulu Başkanı Sancak, “Çeşitli dünya ordularından çok talep var ama artan ihtiyaçlarından dolayı 2018’in bütün üretimini Türk Silahlı Kuvvetleri kapatmış durumda. Hatta yetiştiremiyoruz, çok talep var” diye konuştu. 2019’da neredeyse üretimin yüzde 40’ını ihraç etmeyi planladıklarını kaydeden Sancak, “Türkiye, 3 yıl içinde 5 bin beygire kadar motorunu yüzde 100 yapacak” dedi. Kaynak: Dünya