Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Küresel risk iştahındaki iyimserlik devam ediyor. Ticaret gerilimini düşürecek birtakım haber akışı piyasaları desteklemeyi sürdürüyor. Dün artıda kapatan ABD borsaları bu sabah da vadelilerde alıcılı. Benzer şekilde Asya’da da pozitif bir görüntü var. Dün sınırötesi oparasyon açıklamaları ardından jeo-politik risklerin gündeme gelmesiyle öğleden sonra satışlarla karşılaşan ve %1,91 oranında değer kaybeden BIST100 endeksi de güne tepki yükselişiyle başlayabilir. Yaşanan düşüşlerin ardından 89.600 civarından geçen 200 haftalık ortalamasına yaklaşan endeks, risk iştahının pozitif olduğu ortamda bu seviyenin üzerinde kalmak isteyebilir. Ayrıca, haber akışına rağmen kur ve CDS tarafında önemli bir hareket gözlemlenmedi. Diğer taraftan, dikkatler de bir miktar TCMB ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına kayabilir. TCMB’den faizlerde bir değişiklik yapması beklenmezken, bu yöndeki bir kararın etkisi nötr olabilir. ECB tarafında ise faiz artırım zamanlamasıyla ilgili ipucu aranacak. ECB’den önümüzdeki yılın yaz aylarında – her ne kadar bu ihtimal son zamanlarda biraz azalsa da – faiz artışı beklentisi önceki toplantılar sonrasında oluşmuştu. Son olarak, bugün yurtiçinde saat 13.30’da açıklanması beklenen İkinci 100 Günlük Eylem Planı hisse bazlı hareketlilik oluşturabilir.

MAKROEKONOMİ

Bugün, yılın son Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve TCMB para politikası toplantılarını izliyor olacağız. ECB, faiz kararı TSİ 15.45, TCMB faiz kararı TSİ 14’te açıklanacak.

Piyasanın genel beklentisi Merkez Bankası’nın politika faizini %24 seviyesinde sabit bırakması yönünde. TCMB, 2019 yılı Para Politikası Raporunda “enflasyon odaklı para politikası” söylemini yinelemişti. Ayrıca Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin (FİKKO) para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceğini vurgulaması ardından Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutacağı beklentisi güçlenmişti.

ECB tarafında ise 2019 yılında para politikası yol haritası ve ekonomik projeksiyonların seyri önemli olacak. ECB önceki yönlendirmelerine bağlı olarak bu toplantıda varlık alım programını da sona erdirecek.

  • Gelecek senenin ikinci yarısından önce ECB’den herhangi bir faiz artırımı zaten beklenmiyordu. Bununla birlikte gelecek yılın ikinci yarısında da faiz artırım ihtimalinin zayıfladığını görüyoruz. Fed’in beklenenden daha gevşek bir para politikası uygulayacağı bir 2019 yılında ECB’nin de daha ılımlı kararlar alması bekleniyor. Ayrıca ECB Başkanı Draghi’nin görev süresi 2019 yılı Ekim ayında sona erecek.
  • Bugün Avrupa Merkez Bankası’nın büyüme ve enflasyon tahminlerini aşağı çekmesi bekleniyor.  Enflasyon, petrol fiyatlarındaki düşüş kaynaklı aşağı yönlü revizeye imkân tanıyor. Büyüme ise başta Almanya olmak üzere bölge genelindeki zayıflık nedeniyle revizeye ihtiyaç doğuruyor.

Bugün ayrıca TSİ 10’da Almanya enflasyon verileri açıklanacak. Aylık enflasyonun %0,1 artış, yıllık enflasyonun %2,3 yükselmesi bekleniyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Saha Kurumsal Yönetim ve Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. ile Aselsan arasında yapılmış olan Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirmesi Sözleşmesi uyarınca hazırlanan Kurumsal Yönetim Derecelendirme raporunda, 12.12.2017 tarihinde 10 üzerinden 9,20 olan Şirket notu 12.12.2018 tarihi itibariyle 9,20 olarak teyit edilmiştir.

31 Ekim 2018 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

Turkcell (TCELL, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Turkcell, %41,45 hissedar olduğu Fintur’daki paylarının tamamını diğer hissedar Telia’ya yaklaşık 350mn EUR’ya devretmek için anlaşma imzaladı. Turkcell’in ve Telia’nın ortak yaptığı bu açıklama Fintur’un da hissedarları arasında yer aldığı Kcell’in Kazakhtelecom’a satışını izledi. Turkcell’in KAP’a yaptığı açıklamaya göre Ocak ayında tamamlanması beklenen işlemin ardından şirketin net borç/FAVÖK çarpanının 1,5’in altına inmesi, döviz açık pozisyonunun fazlaya dönmesi, işlemin kârlılığı 850mn TL artırması bekleniyor. Telia’nın yaptığı açıklamaya göre satış bedeli, Fintur’un elindeki nakit doğrultusunda belirledi. Buna göre Fintur’un elinde bulunan 6.1 milyar İsveç kronu şirketlerin hissedarlığı oranında bölüşülecek ve Telia, Turkcell’in payına düşen nakdin %95’i tutarında Turkcell’e ödeme yapacak. Bu işlem sonucunda Turkcell’in Moldova’daki telekom operatörü Moldcell’in üzerindeki dolaylı hissedarlığı da sona erecek. (Kaynak: Reuters) Haber sonrası Turkcell hisseleri dün günü %4,2 oranında yükselişle kapadı.

26 Ekim 2018 Tarihli Turkcell raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

AVM: Türkiye’de her 4 AVM’den birinin yönetimini üstlenen Jll Türkiye’nin Yönetim Kurulu Üyesi Dora Şahintürk, AVM’lerde mağaza kapanmalarına değindi. Dora Şahintürk şu açıklamayı yaptı: “Bir AVM’de bir yılda 10 mağazanın değişmesi normaldir. Eğer bunu yapmazsa kendini güncel tutamaz ve yeni markalara yer açamazlar. Hatta bizde bazen yeni markalara açmak için performansı iyi olmayan perakendecilerle müzakeremizi yaparak onların yerine yenilerini alıyoruz. Hep perakendecinin inisiyatifinde olmuyor. O yüzden bizde kiralama ve yeniden kiralama diye iki ayrı birim var. Sadece bu departmanımızda 20 kişi çalışıyor” dedi.

Ayrıca Özellikle bu dönemde artan maliyetler ve geçen yıl çıkan ortak alan giderleri ile ilgili düzenlemeler ve TL bazında kira geçiş gibi uygulamaların artık AVM’leri daha zor yönetilir kıldığını kaydeden Şahintürk, bundan dolayı AVM’lerde önümüzdeki dönemlerde profesyonel yönetime daha fazla ihtiyaç duyulacağını söyledi. AVM yönetiminde ideal olanın ise arsa alımından sonra başladığını aktaran Şahintürk,” Bu nedenle bize gelen taleplerde yüzde 70-80’ine ya konum ya da ölçek yada fizibilitesi uygun olmadığı için burada AVM yapmayın diyoruz. Bizi dinleyenler AVM yapmadı, dinlemeyenler ise yaptı. Bunlar arasında Büyükdere Caddesi’ndeki AVM’ler de yer alıyor” dedi. Kaynak: Dünya

Madencilik: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Uç ürün üretmek şartıyla maden sahalarımızı ihaleye çıkarıyoruz. Bunlardan 3 tanesinde ilana çıktık. Katma değeri yüksek ürünleri üretmek gibi bir hedefimiz var. Ham madde olarak sattığınız bir ürün için 1 lira kazanıyorsanız bunu yarı mamul haline getirdiğinizde 7-8 kat, uç ürünü haline getirdiğinizde 25-30 kat daha fazla katma değer üretme imkanınız var.” dedi. Kaynak: Dünya

Sağlık: TÜİK verilerine göre Türkiye’de son yıllarda hane halklarının cepten ödediği sağlık giderleri, toplam cari sağlık giderlerinin yüzde 17’li seviyelerinde sabit kaldı. TÜİK, yatırımlar düşüldükten sonra sağlığı geliştirme veya koruma amacıyla yapılan tüm koruma, geliştirme, bakım, beslenme ve acil programlar için yapılan harcamaları “cari sağlık harcaması” tanımıyla OECD standartlarına göre hesaplıyor. Toplam cari sağlık giderleri içinde hane halkının yaptığı harcamalar da anket yoluyla derleniyor. Buna göre 2000’de cari sağlık harcamasının yüzde 28.6’sı hane halkları tarafından ödeniyordu. Sağlık kurumlarından yararlanma hakkının bütün sigortalı türlerine birleştirildiği 2005’te bu oran yüzde 24,2’ye geriledi. GSS uygulamaya girdiği 2012’de ise oran yüzde 15,9’a düştü. Hemen takip eden yılda yüzde 17’li seviyelere çıkan bu oran 2017 sonuna kadar değişmedi ve yüzde 17,4 olarak gerçekleşti. Türkiye teşhis ve tedavide çoğu OECD ülkesinden çok kapsamlı bir GSS paketi uygulasa da hane halklarının yaptığı ödemeler bakımından OECD ortalamasına yakın bir seviyede bulunuyor. TÜİK verilerine göre OECD ülkeleri içinde cepten sağlık harcamaları ortalaması cari sağlık giderlerinin yüzde 20,3 seviyesinde. Türkiye yüzde 17,4 ile bunun altında.  Kaynak: Dünya

Türkiye Uzay Ajansı: Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tüzel kişiliğe haiz, idari ve mali özerkliğe sahip özel bütçeli, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilgili Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulduğu ve Ajansın görev ve yetkileri Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 126 milyar TL’de sabit kalırken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Bugünkü Merkez Bankası faiz kararı öncesi bono piyasasında hafif satıcılı bir seyir hakimdi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günü 44 baz puan artışla %17,99 seviyesinden sonlandırdı.

ABD-Çin ticaret savaşına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte riskli varlıklara girişin gerçekleştiğini görüyoruz. Bu görüntü altında da ABD 10 yıllıkları çok tercih edilmiyor. %2,90 seviyesinin üzerinden kapanan ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugün sabah saatlerinde %2,91’lerde seyrediyor. İtalyan hükümetinin yeni bütçe açığı hedefini sunmasıyla İtalya tahvil faizi de 10 baz puan düştü ve günü 27 Eylül’den bu yana en düşük seviye olan %3,01 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin