Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “TUT”, Sınırlı Pozitif): Aselsan ile T.C. Milli Savunma Bakanlığı arasında Termal El Dürbünü ve Portatif Termal Kamera tedariki ile ilgili olarak toplam bedeli 263mn TL tutarında iki ayrı sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşmeler kapsamında teslimatlar 2018-2019 yıllarında gerçekleştirilecektir. Aselsan’ın bakiye siparişleri Eylül ayı sonunda 6,4 milyar dolar seviyesinde idi. Aselsan Eylül ayı sonundan itibaren, bugün bildirilen dahil, toplamda yaklaşık 370mn dolarlık yeni sözleşmeler imzalamıştır. Bakiye siparişlere yeni projelerin eklenmeye devam etmesi şirket için olumludur.

1 Kasım 2017 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

Net Holding (NTHOL, Nötr): Şirketin ve Grubun iştirak yapısının ve ticari faaliyetlerinin sadeleştirilmesi, kurumsal yönetim uygulamalarının güçlendirilmesi, operasyonel maliyetlerin azaltılması, verimliliğin arttırılması, kaynakların optimal şekilde kullanılması ve birleşmeye taraf şirketlerin yönetimsel olarak daha verimli hale getirilerek etkin bir yönetim sistemi altında tek elden yönetilmesi amacıyla; halka açık olmayan on adet bağlı ortaklığını tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde, devralması suretiyle şirket bünyesinde birleşilmesi kararı verilmiştir. Birleşme işleminin kolaylaştırılmış usulde birleşme hükümleri dahilinde yürütülecek olması nedeni ile bu işlem ile ilgili olarak SPK’nın “Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği”nin 12’nci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca ayrılma hakkı doğmayacaktır.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka, 154 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul’a başvuru yapıldığını duyurmuştur.

7 Kasım 2017 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): 16 Şubat 2017 tarihli açıklamada, Şirket bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.’nin %50 ortağı olduğu Tekfen-Al Jaber Engineering Ortak Girişiminin, Katar’da 2022 Dünya Kupası Finallerinin yapılacağı stadyum komplekslerinden “Main Works for the Fifth Precinct Stadium” Projesinin anahtar teslimi Mühendislik ve Yapım işini üstlenmek üzere İşveren İdare “Qatar Supreme Committee for Delivery and Legacy”‘den sözleşmenin imzası için davet aldığı belirtilmişti. Bahsi geçen projenin sözleşmesi 10 Aralık 2017 tarihinde imzalanmıştır.

 

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Doğtaş Kelebek Mobilya (DGKLB, Pozitif): Şirket mevcut sandalye tedariğinde sürdürebilirliği ve yüksek üretim kalitesini desteklemek, orta vadede Avrupa Birliği Pazarlarına açılmak amacıyla Sancaklı Mobilya Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Karadağ’daki kereste ve papel üretimi yapan şirketine, Montenegro Wood Sancaklı Mobilya A.D., Rozaje, %51 ortaklık için Sancaklı Mobilya Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.ile görüşmelere başlamıştır. Karadağ’daki bu tesisin 15.000 metrekare açık alanı, 10.000 metrekare de kapalı alanı mevcuttur.

Rapor için tıklayın.