Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.01.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Beklenti Anketi günü sabahına Çin’den gelen dış ticaret verileriyle uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,7751 seviyesinden geçiyorlar. TSİ 14:30’da merkez bankası, yılın ilk beklenti anketini açıklayacak. Merkez bankasının anketinde, enflasyon beklentileri geçmişe dönük cevaplanıyor. Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) patikası gereği, Aralık ayına kadar TÜFE enflasyonu hızlanma eğilimindeydi. Aradaki mekanik ilişki nedeniyle beklentiler artış eğilimindeydi. Ocak ayı başında açıklanan Aralık verisinde enflasyon %13 oranından %11,9 oranına geriledi. Gerçekleşen verideki gerilemenin bugünkü beklenti anketine yansıması mümkün. Yılın ilk çeyreğinde beklediğimiz dez-enflasyon sürecinde enflasyon beklentileri iyileşme eğilimi gösterebilirler.

Sabahtan TSİ 10:00’da merkez bankası bu sefer Ödemeler Dengesi Tablosu’nu açıklayacak. Türkiye’nin dış dengesinde bu yıl altın ticaretinin seyrini izleyeceğiz. Genellikle altın ticareti ertesi yıl kendisini düzeltme özelliğine sahip. 2017 yılında ortaya çıkan net ithalatın bu yıl net ihracata dönüşmesi dış dengedeki asıl eğilimin görünür hale gelmesini sağlayabilir.

Günün küresel risk verileri TSİ 16:30’da ABD’de açıklanacak Aralık ayına ilişkin perakende satışlar ve tüketici enflasyonu. Dün beklentilerden düşük açıklanan üretici enflasyonunun ardından zayıflığın tüketici fiyatlarına yansıyıp yansımadığı gözlemlenecek. Üretici fiyatlarındaki gerileme ağırlıklı hizmet sektörü kaynaklıydı. Temel mal enflasyonu Dolar’daki değer kaybı ve hammadde fiyatlarındaki artışa bağlı yükseldi. Bugünkü veride çekirdek enflasyonun %1,7 oranında kalıp kalmadığı izlenecek. Perakende satışlar ise ABD ekonomisindeki dinamizme bağlı artış kaydedebilir. Diğer taraftan, JP Morgan ve Wells Fargo bugün dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklayacak majör finansal kuruluşlar.

S&P, Brezilya’nın kredi notunu bir kademe düşürdükten sonra, Gelişen Ülkeler arasında öğleden sonra TSİ 15:00’de Hindistan’ın sınai üretim ve enflasyon verileri izlenecek.

Sabahın erken saatlerinde Çin’de açıklanan dış ticaret verileri Dünya ekonomisindeki “senkronize” büyümeyi yansıttılar. TSİ 6:04’de açıklanan verilerde ihracat yıllık bazda %10,9 oranında artarken ithalat %4,5 oranında artış kaydetti. Artık küresel ticarete ilişkin pozitif verilerin yeni bilgi özelliği düşük. Çünkü şu anda ve öngörülebilir gelecekte küresel ticaret beklentileri zaten pozitif.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Petkim (PETKM, Öneri “EKLE”, Nötr): Fitch Ratings Şirket’in uzun vadeli kredi ratingini ‘B’, görünüm durağan, olarak vermiştir. Moody’s Investors Service Ltd. (“Moody’s”) tarafından Şriket’e uzun vadeli kredi ratingi olarak ‘B1’ verilmiştir. Görüntü durağandır.

15 Kasım 2017 Tarihli Petkim Raporumuz için tıklayınız…

Koza Altın (KOZAL, Sınırlı Pozitif): Koza Altın İşletmeleri ve Koza Holding, haklarındaki vergi cezalarıyla ilgili uzlaşma yoluna gidildiğini açıkladı. Uzlaşma sonucuna göre, Koza Holding için tahakkuk eden uzlaşma tutarı gecikme faizleri ile birlikte 27,7mn TL olurken, Koza Altın İşletmeleri’nin uzlaşma tutarı gecikme faizleri ile birlikte 71,3mn TL oldu.

Mavi Giyim (MAVI, Nötr): Mavi Giyim’in ortaklarından Blue International Holding BV’nin sahip olduğu Şirket sermayesinin %19,1’ine tekabül eden toplam 9.507.103 TL nominal değerli payların, 1 TL nominal değerli pay için 52,25 TL fiyatla yurt içi ve yurt dışında yerleşik yatırımcılara (75 adet) İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (alıcı ve satıcı üye) aracılığıyla satışı toptan alış satış işlemleri kapsamında 12/01/2018 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Bloomberg’e bilgi veren kaynaklar, İtalyan UniCredit SPA ve Koç Holding’in eşit ortak olduğu Yapı Kredi’de 1 milyar USD sermaye artırımına hazırlandığını kaydetti. Kaynaklar, Yapı Kredi’nin sermaye artırım çalışması için Bank of America Merrill Lynch ve Citigroup Inc ile çalışmaya yakın olduğu bilgisini verdi. Ayrıca sermaye artırımının %80’inin iki ana sermayedarın katkısı ile, geri kalanının ise yeni hisse ihracı ile olabileceğinin kaynaklar tarafından belirtildiği de haberde yer aldı. Sermaye enjeksiyonunun bankanın risk ağırlıklı aktiflerini güçlendireceği, böylece bankanın sermaye yeterlilik oranını yükseltebileceği belirtiliyor. Diğer yandan, Koç Holding ise Yapı Kredi’nin sermaye artırımı konusunda henüz karara varılmadığını bildirdi. Kaynak: Bloomberg

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Telekomünikasyon: Telia Company, Kazakistan mobil operatörü Kcell’deki payını ulusal operatör Kazakhtelecom’a satmayı kabul ettiğini bildirdi. Telia, Kcell’de %24 hisseye sahip.

Tarım: 2017-2023 dönemine ilişkin “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nda tarım sektöründe enerji verimliliğinin artırılması için yeni eylemler öngörüldü. Bu kapsamda tarımsal üretimin çevresel etkilerinin azaltılması için üretim süreçlerinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması özendirilecek, güneş enerjili su pompalarıyla ilgili farkındalık artırılacak ve sulama kurutma ve iklimlendirmede de güneş enerjisi kullanımı desteklenecek. Kaynak: Bloomberg

Yatırım: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye’nin birincil enerji tüketimini %14 azaltmayı amaçlayan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı olumlu karşıladığı ve desteğe hazır olduğu bildirildi. EBRD’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı çerçevesinde alınacak önlemler için 11 milyar dolarlık yatırım planladığı belirtildi. Türkiye’nin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri içinde enerji talebi en fazla büyüyen ülke olduğu kaydedilen açıklamada, “Türkiye kendi kaynaklarından bu talebin yaklaşık %26’sını karşılayabiliyor. Petrol ve gaz ihtiyacının % 90’ını ithal ediyor. Bu yüzden, enerji verimliliği Türkiye için ciddi bir önem taşıyor.” denildi. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akdeniz Güvenlik (AKGUV, Nötr): Şirket ağırlıklı olarak kamu kurum ve kuruluşlarına plaka tanıma, araç takip ve denetimli serbestlik konularında projeler üreten bilişim sektörünün önemli oyuncusu Tanıtek’in %50 hissesini satın aldığını açıkladı.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Rapor için tıklayın.
Finkafe'de Paylaş