Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Yurt-içinde Ödemeler Dengesi, yurt-dışında FED tutanakları günü sabahına İspanya’da durulan siyasi tansiyon ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,7052 seviyesinden geçiyorlar. Dün, IMF Türkiye’nin 2017 yılı için büyüme beklentisini %2,5 oranından %5,1 oranına güncelledi. 27 Mart günü yazdığımız değerlendirmede (“Sabah Stratejisi” 27.03.2017) Türkiye’nin üçüncü çeyrekte %6 ila %7 büyüme bandına ulaşacağını belirtmiştik. Geldiğimiz noktada üçüncü çeyrekte büyümenin daha da üst seviyelere ulaşacağı belki de çift haneleri zorlayacağı anlaşılıyor. Aradan geçen süre zarfında piyasadaki beklentilerin yukarı yönlü güncelleneceğini tartışmıştık. Gerçekten de ülke büyümesine ilişkin güncellemeler açıklanmaya başladığında bu sefer sıranın Avrupa ekonomilerine geldiği görüşümüzü de belirtmiştik. Çünkü; Türkiye, Avrupa için öncü gösterge niteliğinde. Tedarik zinciri yaklaşımımızda Avrupa değer zincirinde Türkiye önce geliyor. Tıpkı Temmuz Türkiye sınai üretim – Ağustos Almanya sınai üretim güçlü artışlarında gördüğümüz üzere eğer Türkiye’nin verileri belirli bir eğilime giriyorlarsa bunun bir vade sonra Avrupa’da gerçekleşme olasılığı yüksek. Türkiye’nin ardından piyasada Avrupa büyümesine yönelik güncellemeleri de gözlemledik. Alman Handelsblatt gazetesinin haberine göre Alman hükümetinin kendisi bu yıl için daha önceden açıkladığı %1,5’den %1,9’a çıkardığı büyümeyi %2 oranına güncelleyecek. Almanya’dan önce Türkiye, Orta Vadeli Program’da (OVP) büyümeyi %4,4 oranından %5,5 oranına yükseltmişti!

Pazar günü gelişen diplomasi trafiğinin ardından içinden geçtiğimiz süreci 2006 veya 2013 yılına benzeten yorumlarla karşılaştık. Her iki dönemin ortak özelliği FED’in sıkılaştırma sürecine yönelik beklenmedik gelişmelerdi. 2006 yılında FED’in faiz arttırması, 2013 yılında ise dönemin FED Başkanı Ben Bernanke’nin amacının ötesine giden açıklamaları Gelişen Ülke Kurları’nda (EMFX) panikle sonuçlanmıştı. Günümüzde FED’in ne kadar sürede ne yapacağı neredeyse belli. “Cari” faiz oranı yerine “sanal” faiz (projeksiyonlar) para politikasının ana enstrümanı halinde. Riskler ise asimetrik ve aşağı yönde yoğunlaşıyor. Bu akşam TSİ 21:00’de FED’in yayımlayacağı tutanakları piyasa bu doğrultuda izleyecektir.

TSİ 10:00’da merkez bankası, Ağustos ayı Ödemeler Dengesi tablosunu açıklayacak. Altın ithalatının etkisiyle cari açık artıyor. Altın etkisi hariç tutulduğunda temel mal ve hizmet dengesi iyileşme eğilimini sürdürüyor. Dün Almanya’da açıklanan dış ticaret verilerine göre ihracat Ağustos ayında %3,1 oranında arttı. Beklenti yalnızca %1,1 oranında artıştı. Almanya ihracatının önemli bölümünü Euro Bölgesi’ne sevk etmekte. Almanya’nın dış ticaret performansı para birliğinin iktisadi faaliyeti için iyi bir gösterge. Yılın son çeyreğinde Euro Bölgesi ekonomisinin canlılığını sürdüreceği anlaşılıyor. Türkiye’de iç talepte yavaşlama beklentimize karşın dış talebin canlı seyredeceği görüşümüzü koruyoruz. Temel mal ve hizmet dengesindeki iyileşmeyle net ihracatın son çeyrekte büyümeye pozitif katkı yapabileceğini düşünüyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “TUT”, Nötr): Ukrayna’da yerleşik bir müşteri ile haberleşme sistemleri tedarikine yönelik 43,6mn USD tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında teslimatlar 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir.

23 Ağustos 2017 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

Sinpaş GYO (SNGYO, Nötr): Sinpaş Yapı’nın “Tam Bölünme”si suretiyle, Sinpaş Yapı’nın sahip olduğu varlık ve yükümlülüklerin Sinpaş GYO tarafından 30.06.2017 tarihi itibariyle kayıtlı değerleri üzerinden Sinpaş Yapı’dan devralınması işlemine ilişkin ayrılma hakkı kullanım fiyatının 0,7812 TL olduğunu açıklandı.

Beşiktaş Futbol (BJKAS, Negatif): Beşiktaş’ın 1 Haziran – 31 Ağustos 2017 dönemine ait (1. çeyrek) ana ortaklık karı 2,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 38,5mn TL ana ortaklık karı elde edilmişti. Brüt kar ise yine  1 Haziran – 31 Ağustos 2017 döneminde bir önceki yıla göre %15 oranında azalarak 58,3mn TL olmuştur.

Fenerbahçe Futbol (FENER, Pozitif): Fenerbahçe’nin 1 Haziran – 31 Ağustos 2017 dönemine ait (1. çeyrek) ana ortaklık karı 25,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 7,7mn TL ana ortaklık karı elde edilmişti. Brüt kar ise yine  1 Haziran – 31 Ağustos 2017 döneminde bir önceki yıla göre %104 oranında artarak 35,1mn TL’ye yükselmiştir.

Galatasaray Sportif (GSRAY, Pozitif): Galatasaray’ın 1 Haziran – 31 Ağustos 2017 dönemine ait (1. çeyrek) ana ortaklık karı 10,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 62mn TL ana ortaklık zararı kaydedilmişti. Brüt kar ise yine  1 Haziran – 31 Ağustos 2017 döneminde 32mn TL gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 28,2mn TL brüt zarar kaydedilmişti.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Yapı Kredi, 17 ülkeden 37 bankanın katılımıyla 1,35 milyar USD tutarında sendikasyon kredisi sağladı. Dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisi, 411,3mn USD ve 799,7mn EUR olmak üzere iki ayrı döviz cinsinden temin edildi. İki ayrı dilimde sağlanan sendikasyon kredisinin vadesi sırasıyla 367 gün ve 2 yıl oldu. Kredinin maliyeti ise 367 gün için libor + yüzde 1,35 ve euribor + yüzde 1,25, 2 yıl içinse libor + yüzde 2,20 ve euribor + yüzde 2,10 olarak gerçekleşti.

2 Ağustos 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “2017’de, hedeflenen 27 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşılarak yılın kapanması hatta hedefin üzerine çıkılmasını bekleyebiliriz. Bu, otomotivde tüm zamanların ihracat rekoru olacaktır.” dedi. Tarihinin en yüksek dış satımını 24,7 milyar dolar ile 2008’de gerçekleştiren sektör, bugüne kadar kırılamayan rekoru, hedefini de aşarak yakalamanın hesaplarını yapıyor. (Kaynak: BloombergHT)

Özelleştirme: Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Tekirdağ Limanı, 36 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek. Özelleştirme İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, özelleştirme ihalesi, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle “pazarlık usulü” ile gerçekleştirilecek. İhale komisyonunca gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek. İhale için son teklif verme tarihi 20 Aralık 2017 olarak belirlendi. (Kaynak: Hürriyet)

Rapor için tıklayın.