Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (09.10.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dünkü zayıf görüntünün ardından toparlanmaya çalışan risk iştahıyla güne başlıyoruz.  Gelişmekte Olan Ülke kurları ile birlikte TL de sakin bir görüntü sergilerken, dün pozitif ayrışan BIST100 güne alıcılı bir görüntüyle başlayıp 97.000 seviyesine doğru hareketlilik gösterebilir. Gün öne çıkan gelişmesi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, saat 13’te açıklaması beklenen enflasyonla mücadele eylem planı. Yurtdışında ise veri gündemi sakinken Fed bölgesel başkanlarının konuşmaları takip edilecek. Bu sabah ABD on yıllık tahvil faizi %3,23 seviyesinde. Yaşanan düşüşlerin arından 82,6 USD seviyesine kadar gerileyen petrol (brent) 84,5 USD seviyesine doğru tekrar toparlanmış durumda. İtalya ile Avrupa arasında bütçe konusunda anlaşmazlığın tekrar gün yüzüne çıkmasıyla İtalya tahvilleri sert satışlarla karşılaşsa da, EURUSD bir süredir destek yaptığı 1,1465 civarındaki desteğini kıramadı. Parite bu sabah 1,15 seviyesi civarında hareket etmekte. Ticaret savaşları tarafında, Trump yönetiminin Çin Yuan’ındaki değer kaybından endişeli oldukları dile getirildi. Bu açıklama Dolar’da bir miktar geri çekilmeyi beraberinde getirdi. Dün 96 seviyesinin üzerine çıkan Dolar endeksi (DXY) bu sabah 95,7 civarında. Öte yandan, dün, 6,94’e doğru yükselen Dolar / Yuan (offshore) paritesi ise 6,91’lere gerilemiş durumda.

MAKROEKONOMİ

Salı gününe IMF’nin küresel büyüme tahminlerini aşağı çekmesiyle başlıyoruz.

IMF, “Küresel Ekonomik Görünüm Raporu” ile 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin küresel büyüme beklentilerini %3,9 seviyesinden %3,7’ye indirdi. Büyüme tahminlerindeki aşağı yönlü güncellemeyi ise son 6 aydaki gümrük tarifeleri, siyasi belirsizlikler ve gelişen piyasalardaki sermaye çıkışlarına bağladı. Bununla birlikte istikrarlı büyümenin 2016 yılı ortasından bu yana devam ettiği vurgulanırken; 2018 ve 2019 için küresel büyümenin 2017 (%3,7) seviyesinde olması öngörülüyor.

  • Gelişmiş ülkelerde bu seneki en belirgin aşağı yönlü büyüme revizyonunu, Almanya ve Fransa çekti. Siyasi belirsizliklere rağmen İngiltere ve İtalya’nın büyüme tahminleri sabit bırakıldı. Japonya bu sene için büyümesi yukarı çekilen nadir gelişmiş ülkelerden oldu.
  • Mali teşvikler sayesinde ABD’nin bu seneki büyüme tahminini %2,9 ile koruyan IMF yetkilileri gelecek seneki büyüme tahminini Çin’le olan gerilimin yansıyabileceği düşüncesiyle %2,7’ten %2,5’e çekti. Çin’in bu yılki büyümesi %6,6 ile korunurken; gelecek seneki büyüme beklentisi %6,4’ten %6,2’ye çekildi. ABD ekonomisinin tam istihdamı aştığı ve ülkede enflasyonun ani şekilde artmasının finansal piyasalar için risk oluşturduğu değerlendirmesi ise raporda dikkat çeken noktalardan biriydi.
  • Gelişmekte olan ülkeler tarafında ise Brezilya, Meksika, Arjantin ve Güney Afrika’nın hem 2018 hem 2019 büyüme beklentileri aşağı çekildi. Yüksek petrol fiyatları sayesinde Suudi Arabistan bu sene ve gelecek sene için büyümesi yukarı çekilen nadir ülkelerden biri oldu. Enerji ihracatçısı Rusya’nın büyümesi de gelecek sene için 0,3 puan yukarı çekildi.
  • IMF, Türkiye ekonomisinin ise bu yıl %3,5 (Yeni Ekonomi Programı:%3,8) ve gelecek yıl %0,4 (YEP:%2,3) büyüyeceğini düşünüyor.

Yurtdışı tarafında bugün Fed bölgesel başkanlarının konuşmaları odaklı bir gündeyiz. TSİ 14.30 ile saat 17 arasında 4 tane bölgesel Fed başkanının konuşması bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta ABD tahvil faizlerindeki sert yükseliş sonrası ABD’de bu haftaki tahvil ihaleleri izlenecek. ABD Hazinesi, bu hafta toplam 230 milyar dolarlık tahvil ihalesi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Yurtiçinde dikkatler enflasyonla mücadele toplantısına çevrilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, saat 13’te enflasyonla mücadele eylem planını açıklayacak. Yetkililer adım adım eylem planlarını paylaşmaya devam ediyor. Dün Türkiye Bankalar Birliği (TBB) takdiri üyelere ait olmak üzere, tavsiye niteliğinde yeni bir karar aldı. 30 Nisan 2019’da vadesi dolacak spot ve taksitli krediler belli şartları taşımak kaydıyla 6 aya kadar anapara ödemesiz olmak üzere toplam 24 aya kadar vadelendirilebilecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Turkcell (TCELL, Öneri “AL”, Nötr): Sermayesinin tamamına sahip olunan Ukrayna’da kurulu lifecell Limited Liability Company (“lifecell LLC”) tarafından Ukrayna’da kurulan “Paycell LLC” ünvanlı finansal şirketin yerel para lisansı başvurusu Ukrayna Merkez Bankası tarafından onaylanmıştır.

1 Ağustos 2018 Tarihli Turkcell Raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Banka tarafından, yurt dışı nakit havale akımlarına dayalı ve hazine işlemlerine dayanan seküritizasyon programı kapsamında; gelecekteki nakit akışı işlemi ve hazine finansmanı işlemi de dahil olmak üzere yapının gerektirdiği diğer işlemleri gerçekleştirmek suretiyle 300 milyon ABD Doları tutarında 10 yıl vadeli seküritizasyon finansmanı temin edilmiştir. İşleme, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından, yatırım yapılabilir seviyede, “BBB-” notu verilmiştir.

8 Ağustos 2018 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: 09.10.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere motorinde 26 kuruş/litre fiyat artışı gerçekleşti, artış ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacak. Kaynak: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşverenler Sendikası (EPGİS)

Bankacılık: Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tavsiye niteliğindeki kararına göre; nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan işletmelerden belli şartları sağlayanlar vadesi gelen taksitleri 24’aya kadar vadelendirebilecek. 30 Nisan 2019 tarihine kadar vadesi dolacak spot kredileri ile taksitli kredilerin, bu dönemde vadesi gelen taksitlerin vadelendirilmesi 6 aya kadar anapara ödemesiz olacak. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, NTV’de kredi borcu için vadelendirme imkanının detaylarını anlattı. Aydın’ın konuşmasından satır başları şöyle; “Tavsiye kararlarımız birer centilmenlik kararı. İhtiyaçlar hasıl oldukça bunları sıkılaştırmaya devam edeceğiz. Bugün açıkladığımız karar daha çok sayıda firmayı ilgilendiriyor. Biri terzi birisi konfeksiyon usülü. Hakkında yasal takip başlamamak koşuluyla ve 30 Haziran’dan sonra yeniden yapılandırma yapılmadıysa firmaların 6 aylık ödemelerini öteliyoruz. Daha sonra 18 artı 6 ay 24 ay vade ile biz yeniden yapılandırmış oluyoruz. Bu son derece nefes açıcı bir uygulama. Bu işletme kredisi ve yatırım kredisi taksidi olabilir. Sektörün toplam krediler içindeki payı dörtte bir. 400 miyar TL’nin üzerinde bir rakam.” Kaynak: Dünya

Demir-Çelik: Türkiye, çelik ithalatındaki artıştan yurtiçi üreticileri korumak amacıyla ithalata kota getirdiğini ve kotayı aşan çelik ithalatına 17 Ekim itibarıyla %25 ek gümrük vergisi getireceğini Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) bildirdi. Demir çelik ithalatına kota, yani tarife kontenjanı tanınmasına dair karar 2 Ekim’de resmi gazetede yayımlanmış ve 15 gün sonra yürürlüğe gireceği bildirilmişti. Türkiye WTO başvurusunda, çelik ithalatının ABD Başkanı Donald Trump’ın Nisan’da başlattığı ABD’ye ithal çelikten %25 gümrük vergisi alınması kararının ardından acil “koruma” tedbirleri açısından incelemeye alındığı ifade edildi. Başvuruya göre Avrupa Birliği, Hindistan ve Endonezya dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki ticaret kısıtlamaları, uluslararası pazarlardaki çeliğin Türkiye’ye yönlendirilmesine yol açtı. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Adese Alışveriş Merkezleri (ADESE, Nötr): Şirket, yapmış olduğu verimlilik çalışması kapsamında 8 Ekim 2018 tarihi itibari ile Konya’da bulunan iki şubesini kapatmaya karar vermiştir.

Dagi Giyim (DAGI, Nötr): Şirket, Kadıköy / İSTANBUL adresindeki şubesini kapatmıştır. Kapanan bu mağaza ile birlikte bayiler hariç olmak üzere, güncel mağaza sayısı 57 olmuştur.

Güler Yatırım Holding (GLRYH): Şirket’in 08.10.2018 tarihli yönetim kurulu kararı ile; 04.09.2018 tarihli KAP bildirimi ile satış işlemini duyurduğu Güler Yatırım Holding A.Ş.’nin İCG Finansal Danışmanlık’taki %40 oranındaki payının Murat Güler’e 3,5mn TL bedel üzerinden satılması işleminden vazgeçilerek pay devir işleminin iptal edilmesine karar verilmiştir. Pay devir işleminin iptali sonrasında İCG Finansal Danışmanlık A.Ş.’nin ortaklık yapısında Güler Yatırım Holding A.Ş.’nin %90, Murat Güler’in %10 oranında payı bulunmaktadır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinden %24,02’ye yükseldi.  2 Ekim’den bu yana ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kalıyordu. Toplam fonlama miktarı 170,3 milyar TL’den 169,5 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın yaklaşık 2,5 milyar TL’si %25,5’ten koridorun üst bandından sağlanırken; kalanı  haftalık repo ihalesinden karşılandı.

İtalya’da sular durulmuyor.  Avrupa Komisyonu, İtalya’nın üç yıllık bütçe açığı hedeflerinin temmuz ayında AB tarafından talep edilen bütçe açığı daraltma hedeflerini yakalayamadığı uyarısında bulundu. İtalyan hükümeti ise harcama planlarından “geri adım atmayacağını” belirtti. İtalyan 10 yıllık tahvil faizi de 4 yılın en yüksek seviyesine tırmandı ve günü %3,55 seviyesinin üzerinden sonlandırdı. İtalyan 10 yıllık ile Almanya 10 yıllık arasındaki makas ise 2013 yılından bu yana ilk kez 300 baz puanı aştı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, %3,24 seviyesine yakın işlem görerek bugün tatilden döndü. Tahvil ihaleleri 10 yıllıkların yönü konusunda etkili olabilir.

ABD tahvil piyasalarının kapalı olmasına karşın dün yurtiçi bono piyasasında, faizlerdeki yukarı yönlü hareket sınırlı da olsa sürdü. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 21 baz puan yükselerek %26,59 seviyesinden günü sonlandırdı. 5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de sırasıyla 27 ve 14 baz puan yükselerek günü %24,53 ve %20,74 seviyesinden sonlandırdı.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin