Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (07.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Hafta boyunca yaşanan haber akışıyla baskı altında kalan piyasalar haftanın son işlem gününde toparlanma eğiliminde. Yaşanan sert satışların ardından dün ABD borsalarında yatay desteklerden tepki geldi. Gelen tepki alımlarıyla S&P500 de sadece %0,15 oranında değer kaybetti. Nasdaq ise artıda günü kapattı. Bu sabah vadelilere baktığımızda yatay bir görüntü var. Asya tarafında ise kısmi yükseliş eğilimi hakim. BIST100 de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Öğleden sonra ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisine kadar da olası alıcılı görüntü korunabilir. Pazartesi görülen en yüksek seviyeden yaklaşık 4bin puan aşağıda olan endekste de ilk etapta 94bin seviyesine doğru bir toparlanma yaşanabileceğini düşünüyoruz. Akbank’ın bedelli sermaye artışı sonrasında yaşanan sert düşüşlerin ardından fibo desteklerine gelen bankacılık endeksi (XBANK), New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın, eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın cezasının artırılmasını istediği temyiz başvurusunu geri çekmesinin katalizörlüğünde destek bulabilir. TL şu dakikalarda pozitif ayrışarak alıcılı bir görüntü sergilemekte. Diğer yandan, OPEC üyeleri ve Rusya arz kesintisi toplantısının ilk gününde sonuca varamazken, bugün bir açıklama yapılması bekleniyor. Açıklama öncesinde petrol fiyatları baskı altında.

MAKROEKONOMİ

Bugün dikkatler tarım dışı istihdam verisinde. Ayrıca OPEC, günlük petrol üretimini ne kadar azaltacağını bugün açıklayacak. Yarın da Çin dış ticaret rakamları önemli.

Her ayın ilk cumasında açıklanan tarım dışı istihdam bugün de bizimle. ABD’de kasım ayında tarım dışı istihdamın 198 bin kişi artması bekleniyor. Ekim ayında tarım dışı istihdam 250 bin kişi artmıştı.  İşsizlik oranının %3,7 seviyesinde sabit kalması beklenirken; ücretlerin aylık %0,3 ve yıllık %3,1 ile sınırlı artış sergilemesi öngörülüyor. Dün ADP özel sektör istihdam ise 195 bin kişi olan beklentilerin altında 179 bin kişi açıklandı.

Bugün Almanya’da Angela Merkel’in partisi CDU’nun genel başkanlık seçimi yapılacak. Görev süresi 2021 yılında dolacak Almanya Başbakanı Merkel’in siyaseti bırakacağını açıklaması nedeniyle, bu seçimde Merkel dönemi sonrası CDU’nun genel başkanı belirlenecek. Dolayısıyla Almanya’nın bir sonraki olası şansölye adayı da bu seçimle belirlenebilir.

Bugün TSİ 13’te Euro Bölgesi üçüncü çeyrek büyüme rakamının nihai hali açıklanacak. Verinin çeyreksel %0,2, yıllık %1,7 büyümeye işaret etmesi bekleniyor. Ayrıca Almanya’da saat 10’da ekim ayına ait sanayi üretimi açıklanacak.

Haftaya yoğun bir yurtiçi gündem bizimle.

  • Pazartesi günü üçüncü çeyrek büyüme oranımız açıklanacak. Üçüncü çeyrekte sanayi üretimi, hem arındırılmış hem arındırılmamış verilerde yıllık olarak artış kaydetmişti. Bu görüntü altında da ekonominin yıllık olarak %2,3 büyümesi, çeyreksel olarak ise %0,7 daralması bekleniyor.
  • Salı günü de ekim ayına ait cari işlemler dengesini takip edeceğiz.  Dış ticaret açığındaki daralmanın yanı sıra turizm gelirindeki güçlü seyir cari fazlayı beraberinde getirmeye devam ediyor. Cari dengenin ekim ayında 2,4 milyar dolar civarında fazla vermesi beklenmekte.
  • 13 Aralık’ta da TCMB faiz kararını takip edeceğiz. Merkez Bankası’nın politika faizini %24 seviyesinde koruması ağırlık kazanmış görünüyor.

Yurtdışı tarafında,

  • Pazartesi günü İngiltere sanayi üretimi ve Japonya büyüme,
  • Salı günü Almanya ZEW endeksi,
  • Çarşamba günü Brezilya faiz kararı, ABD TÜFE, Rusya büyüme ve Euro Bölgesi sanayi üretimi,
  • Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz kararı, Almanya TÜFE,

Cuma günü ABD sanayi üretimi, Rusya Merkez Bankası faiz kararı ve Japonya sanayi üretimi açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Adana Çimento (ADANA, ADBGR, ADNAC, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 06.12.2018 tarihli Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda; sermayesine %49 oranında sahip olunan OYKA Kağıt Ambalaj Sanayii ve Ticaret A.Ş.’nin Şirket mülkiyetinde olan hisselerinin tamamının 513,6mn TL bedel ile ana ortaklığın iştiraki olan OYAK Selüloz ve Kağıt Fabrikaları A.Ş.’ye satılmasına ve satış işleminin genel kurul onayına sunulmasına karar verilmiştir. Yapılan değerleme çalışması sonucu, Oyka Kağıt Ambalaj Sanayii ve Ticaret A.Ş. toplam değeri 1.048mn TL olarak belirlenmiştir.Satış sonucu oluşan kar tutarı 333,3mn TL’dir. Satış karının %75’i vergi istisnasından yararlanmak üzere 5 sene süresince Özsermaye hesaplarında tutulacaktır. Kalan tutarın temettü olarak dağıtılması planlanmaktadır.

İşlem önemli nitelikte bir işlem olarak değerlendirildiğinden pay sahiplerinin veya temsilcilerinin, paylarını Şirket’e satarak ortaklıktan ayrılma hakkına sahiptirler. Buna göre ayrılma hakkı kullanım fiyatı A Grubu Paylar için 5,69227 TL, B Grubu Paylar için 3,94500 TL, C Grubu Paylar için 1,42045 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu işleme ilişkin kararın ilk defa kamuya açıklandığı 06.12.2018 tarihinden önceki otuz gün içinde (06.11.2018 – 05.12.2018 dönemi) Borsa’da oluşan düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanmıştır.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, ihraç tarihi 7 Aralık 2018, nominal tutarı 150mn TL olan 5 yıl vadeli İTMK ihracı için SPK nezdinde gerekli başvuruların yapıldığını duyurmuştur.

26 Ekim 2018 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin, 5 adet Migros, 3 adet Migros Jet ve 1 adet Macrocenter formatında toplam 9 satış mağazası Kasım ayı içerisinde ekte belirtilen tarihlerde hizmete açılmıştır. 30 Kasım 2018 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, yurtiçinde 2.058 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 44 olmak üzere toplam 2.102’dir. (2017 sonu: yurtiçi 1.858, toplam 1.897 mağaza)

AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Sınırlı Negatif): Yatırımcı Mehmet Nuri Yazıcı Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 1mn TL nominal tutarlı AG Anadolu Grubu Holding A.S pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurdu.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA)’nin açıklamalarına göre global hava yolcu trafiği km başına yolcu geliri bazında ekim ayında %6,3 yükseldi. Global hava trafiğinde ekim ayında kapasite %6,3 artarken koltuk doluluğu %81,1’de sabit kaldı. Kaynak: Matriks

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Mardin Çimento (MRDIN, Nötr): Şirket, daha önce yaptığı duyuru çerçevesinde 1 nolu klinker üretim hattının duruşuna devam edilmesine karar verildiğini bildirmiştir. Bu duruşun daha yüksek kapasiteli 2. Klinker hattında üretimin kesintisiz olarak devam etmesi nedeniyle faaliyetlere olumsuz etkisi olmayacaktır.

MKK Başvuruları (ADESE, BERA):Üç (3) yatırımcı, Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 80,1mn TL nominal tutarlı Adese Alışveriş Merkezleri pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurdu. Otuz beş (35) yatırımcı Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 149.674 TL nominal tutarlı Bera Holding pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurdu.

Adese Alışveriş (ADESE): SPK kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, ADESE.E, paylarında 07/12/2018 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/12/2018 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

VBTS kapsamında ADESE.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 21/12/2018 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde. Toplam fonlama miktarı 131 milyar TL’den 126 milyar TL’ye geriledi.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, 6 Eylül’den bu yana ilk kez %2,90 seviyesinin altında kapandı. Tarım dışı istihdam verisinin izleneceği bugün ise %2,89 seviyelerinde işlem görüyor. Tahvil faizlerindeki gerileme ise Fed’in üç yıldır devam eden faiz artırım sürecinin sonuna yaklaşıldığına işaret etmeyi sürdürüyor. Dallas Fed Başkanı Kaplan da, nötr faizin biraz altında olduklarını vurguladı.

2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 7 baz puan yükselerek günü %20,31 seviyesinden sonlandırdı. Gelecek hafta TCMB faiz kararı bono piyasasına yön verecek ana faktörlerden biri. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 27 baz puan yükselerek 22 Kasım’dan bu yana ilk kez %17 seviyesinin üzerinde kapandı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin