Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (07.02.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Yeni bir katalizör yokluğunda bu hafta kısmi yükseliş eğiliminde olan borsalarda bu sabah kar satışları gözlemleniyor. Dün S&P500 endeksi 200 günlük ortalamasından tepkiyle karşılaşarak günü hafif ekside kapatırken, bu sabah vadelilerde kısmi geri çekilmeler yaşanıyor. Bir taraftan iyimser risk ortamının verdiği destek diğer yandan kar satışları arasında dün de dalgalı bir seyir izleyen BIST100 de güne hafif satıcılı bir görüntüyle güne başlayabilir. Dünkü kapanış seviyesi aynı zamanda kısa vadeli yaşanan düşüş kanalının üst bandı. Dolayısıyla dünkü kapanış direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin altında baskı devam edebilecekken 102.100 seviyesinin altında geri çekilmeler bir miktar ivme kazanabilir ki dün %1,5 oranında değer kaybeden bankacılık endeksi (XBANK) önemli gözüken 135.000 desteğinin altında günü kapattı. BIST100’de sıralı destekler 101.600 ve 101.100 seviyelerinde. Diğer yandan, dünkü kapanış seviyesinin üzerindeki bir kalıcılıkta ise 103.500/800 direnç bölgesi hedef olabilir.

MAKROEKONOMİ

Merkez Bankaları faiz kararı ve yetkililerinin konuşmaları odaklı bir gündeyiz.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın sürpriz detaylar içermeyen konuşması sonrası bugün TSİ 17.15’te Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın; TSİ 17.30’da Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida’nın konuşması bulunuyor. Dün ayrıca eski Fed Başkanı Yellen’ın konuşması izlendi. Yellen, yavaşlayan küresel büyümeye dikkat çekerken, Fed’in sonraki adımının faiz indirimi olmasının elbette mümkün olduğunu söyleyerek eski günlerdeki güvercinliğini korudu.

Bugün TSİ 15’te İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararını açıklayacak. Faiz kararı ardından BoE Başkanı Mark Carney konuşacak. Brexit belirsizliği altında BoE’nin politika faizini sabit tutması bekleniyor. BoE, ekonomik projeksiyonlarını da açıklayacak ve muhtemelen büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizeyi tercih edecek.

TSİ 12’de Hindistan Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Bankanın politika faizini %6,5’te koruması bekleniyor. Dün de Brezilya Merkez Bankası politika faizini rekor düşük seviye olan %6,5 düzeyinde sabit tuttu.

TSİ 10’da aralık ayına ait Almanya sanayi üretimi açıklanacak. Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinden bu yanaki zayıflamaya işaretlerini sürdürüyor. Almanya’da sanayi üretimi geçen yılın kasım ayında aylık bazda -%1,9 oranında ve yıllık bazda -%4,7 oranında gerilemişti.

  • Dün Almanya’da fabrika siparişlerinin aralık ayında %0,2 artış beklentisine karşın, -%1,6 azalarak geçen yılın haziran ayından beri en büyük aylık düşüşü gerçekleştirdiği görüldü. Bu görüntü ışığında aralık ayında sanayi üretimindeki zayıflığın sürmesi beklenebilir. Almanya’da sanayi üretiminin, zayıf küresel görünüm ile Brexit sürecine ilişkin belirsizlikle aralık ayında aylık bazda %0,7’lik sınırlı artış göstermesi ve yıllık bazda ise düşüşünü sürdürerek -%3,4 gerilemesi beklenmekte.

TSİ 14.30’da ECB Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch’in konuşması bulunuyor. Ayrıca TSİ 19’da ECB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio’nun konuşması bulunuyor. TSİ 13’te Avrupa Komisyonu Ekonomik tahminlerini paylaşacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Otokar (OTKAR, Pozitif): Otokar 2018 yılının son çeyreğinde 250,2mn TL net dönem karı kaydetmiş ve hem bizim beklentimiz olan 198mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 183mn TL’nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada brüt kar marjının beklentimizden daha iyi gelmesi etkili olmuştur. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 48,7mn TL’lik net dönem karı kaydetmişti. Otokar’ın 4Ç2018’de satış gelirleri, satış miktarının 4Ç2017’deki 1.031 adetten, 4Ç2018’de 541 adete gerilemesine karşın bu çeyrekte otobüs ihracatı ve 8×8 zırhlı araçlarının Birleşik Arap Emirlikleri silahlı kuvvetlerine satış sözleşmesine istinaden teslimatlarının başlamasıyla %109,3 oranında artarak 870mn TL’ye ulaşmıştır. Şirket son çeyrekteki 216 adetlik otobüs satışının tamamını yurtdışına yaparken, 163 adetlik toplam zırhlı ve arazi satışının ise 133 adeti yurtdışına yapılmıştır. Brüt kar da zırhlı araç ve otobüs ihracının olumlu etkisiyle aynı dönemde %168,9 oranında artarak 386,8mn TL’ye ulaşmıştır. Operasyonel giderler %52,2 oranında görece düşük artışla karlılığı desteklerken, diğer faaliyetlerden kaydedilen gelirler ise 51,2mn TL’den 12,6mn TL’ye gerilemiş ve buna bağlı olarak da faaliyet karı %176 oranında artarak 228,5mn TL’ye yükselmiştir. Finansman gideri 42,8mn TL’den 21,8mn TL’ye gerilerken vergi öncesi kar 216,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. 34mn TL’lik vergi geliriyle birlikte şirketin son çeyrek net dönem karı 250,2mn TL’ye ulaşmıştır. Son çeyrek yüksek kar rakamıyla, ilk dokuz aydaki zarara karşın, şirket 2018 yılını 164,3mn TL net karla kapamıştır. Şirket’in 2017 yılı net dönem karı 99,4mn TL idi.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Şirket ile Petrol-İş Sendikası arasındaki 2019 ve 2020 yıllarını kapsayacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 06.02.2019 tarihi itibariyle başlanmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): THY Genel Müdürü Bilal Ekşi twitter hesabından yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Boeing 787, şimdiki planlamaya göre Haziran 2019 da ilk defa filomuza katılacaktır. Boeing 737 Max uçaklarından halihazırda 8 adeti filomuzda bulunmaktadır. Airbus A350 uçağının ilk teslimi Mart 2020 olarak planlanmıştır.”

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka yurtdışı faaliyetlerinin genişletilmesi amacıyla Çin Halk Cumhuriyeti ve Katar’da temsilcilik ofisi açılması için BDDK’dan onay alındığını duyurumuştur

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Ulaştırma: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri Kurumunda (BTK), Bakanlığın “2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedefleri”ne ilişkin düzenlenen basın toplantısına katıldı. Kanal İstanbul’un etüt proje işlerini tamamladıklarını bildiren Turhan, “Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümlerini açık ve örtülü bir şekilde ihlal etmeden, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak alternatif ve ikinci bir kapı ve su yolu açılmış olacak. ÇED Raporu’nun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı’nın onaylanmasını müteakip ihale ilanına çıkacağız.” diye konuştu. Turhan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin projelendirme faaliyetlerini de tamamladıklarına değinerek, bu projeyle İstanbul Boğazı’nı 3. defa denizin altından geçmeyi planladıklarını kaydetti. Kaynak: Dünya

Özelleştirme: Daha önce 27/09/2017 tarihli ve 30193 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ilanla duyurulmuş olan Enerji Üretim Alanı’nda kömüre dayalı elektrik üretim tesisi kurulması amacıyla; Eskişehir ili, Alpu ilçesi sınırlarında bulunan ve Elektrik Üretim A.Ş.ye ait olan ER:3360209, S:85839 no.lu ruhsat sahası içerisindeki Kömür Rezerv Alanı’nın 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 18’inci maddesinin 5’inci fıkrası çerçevesinde “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirilmesi ihalesinde belirtilen ön yeterlilik ve son teklif verme tarih ve saati 27/06/2019 günü saat 17:00’ye kadar uzatıldığı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 82 milyar TL’de sabit kaldı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kalırken; 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, %18,4 ile fonlama maliyetinin belirgin aşağısında seyrediyor.

ABD 10 yıllıkların faizi, %2,70 bandına yakın dalgalanmayı sürdürüyor. Bugün sabah saatlerinde de %2,68’lere yakın işlem görmekte.

Yurtiçi tahvil piyasasında, TL’nin görece yatay seyriyle birlikte faizlerde sınırlı değişimler gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi değişmeyerek %18,40 seviyesinde yatay kalırken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 20 baz puanlık sınırlı artışla %14,51 seviyesine yükseldi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin