Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (06.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD İstihdam Raporu sabahına küresel ekonomideki canlılığı teyit eden veri akışı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,5871 seviyesinden geçiyorlar. Haftanın küresel verisini ABD Çalışma Bakanlığı, TSİ 15:30’da açıklayacak. Piyasa, tarım dışı istihdamın 80bin kişi artmasını, işsizlik oranının %4,4 seviyesinde sabit kalmasını bekliyor. Eylül ayında haftalık çalışma saati beklentisi 34,4 iken saat başı ücretlerin %0,3 oranında artış kaydettiği düşünülüyor. Ağustos – Eylül dönemindeki kasırgalar nedeniyle bugünkü rapor, ekonomik değerinden çok meteorolojik değeriyle öne çıkmakta. Çünkü; kasırgaların etkisiyle ilgili dönemde ekonomik verilerde sapmalar meydana geleceği biliniyor. Bakanlık yaptığı açıklamada Eylül ayı verisinde ciddi bir sapma ile karşılaşabileceğimizi önceden belirtti. Ancak bakanlık sapmanın ne kadarının doğa olaylarından kaynaklanacağını açıklamayacak. Kasırgaların ekonomi üzerindeki etkisini biz ekonomistler ölçmeye çalışacağız.

Gelişmiş Ülkeler’de 2017 yılı işgücü piyasasındaki güçlenmeyle geçti. Artan ticaret hacimleri üretimi desteklerden, artan istihdam tüketimi sürükleyen faktördü. Gelişmiş Ülkeler’de iktisadi faaliyet canlılığını sürdürüyor. FED, Aralık ayında faiz arttırma konusunda samimi.  Şu ana kadar açıklanan veriler, kasırga etkisinin sınırlı kalabileceğini belirtmekte. Bu da arkada yatan canlı iktisadi faaliyet yaklaşımı ile örtüşmekte. ABD’de açıklanacak bir diğer veri ise TSİ 17:00’de toptan satış envanterleri.

Türkiye açısından takip edeceğimiz bir diğer veri sabah TSİ 9:00’da Almanya’da açıklanacak Fabrika Siparişleri. Pazartesi günü yurt-içinde Ağustos ayı sınai üretim verisini izleyeceğiz. Sanayi verisi öncesinde Almanya’daki verinin gücü bize üçüncü çeyrekle ilgili fikir sunacak. Bu sene iki zaman serisi arasındaki eş-zamanlılık azalmasına karşın eğilim açısından iki seri birbirleri ile uyumlu seyrediyorlar. Almanya’da açıklanan PMI değerleri üçüncü çeyrekte ekonominin gücünü koruduğunu gösterdi. Bugün açıklanacak verinin de Alman sanayisinin canlılığını yansıtması beklenebilir. Piyasa aylık %0,7 oranında artış bekliyor. Günün sonunda TSİ 17:30’da Hazine Müsteşarlığı, Eylül ayı nakit dengesini açıklayacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Akrilik (AKSA, Sınırlı Pozitif): Şirket’in önümüzdeki yıllarda yapacağı modernizasyon yatırımları için TC. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne yapmış olduğu teşvik başvurusu genel teşvik kapsamına alınmış, 5 Ekim 2017 tarihli yatırım teşvik belgesi ile onaylanmıştır. Tekstil makinaları modernizasyonu projesi kapsamında alınan teşvik belgesi 12.06.2017 tarihinden itibaren 12.06.2021 tarihine kadar 4 yıl süre ile geçerli olacaktır. Teşviğe konu yatırım 161,7mn TL olup, desteklenen unsurlar gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnasıdır.

Ege Endüstri (EGEEN, Sınırlı Pozitif): Şirketin Pınarbaşı Üretim tesislerindeki makine modernizasyonu içerek şekilde T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan (Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü) yatırım teşvik belgesi alınmış olup, Şirket Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında Vergi İndirimi, Faiz desteği, KDV istisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Desteklerinden faydalanabilecektir. Yatırım modernizasyona yönelik olup, yeni yatırım niteliğinde değildir. Teşvik belgesinin ayrıntıları şu şekildedir: Toplam Yatırım Tutarı 47,78mn TL; Bitiş Tarihi 14.07.2020; Vergi İndirim Oranı % 80; Yatırıma Katkı Oranı % 40’dir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “AL”, Nötr): Şirket tarafından 05.10.2017 tarihinde yapılan İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumunda; Gelen en yüksek teklif; Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri 551mn TL olmuştur. İhaleye Esas Taşınmazların Tespit Edilen Asgari Bedeli 492,6mn TL idi.

Öte yandan, Şirket projelerinden İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumu 03.10.2017 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu ihaleye katılan isteklilerin mali tekliflerinin İhaleye Esas Taşınmazların Şirketçe Tespit Edilen Asgari Bedelinin altında olması nedeniyle ihale iptal edilmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): 750mn USD tutarındaki 25 Nisan 2024 vadeli tahvillerine ek olarak Türkiye dışında yerleşik gerçek ve tüzel kişilere ikinci dilim tahvil ihracı için Citi, Emirates NBD Capital, Erste Group, HSBC, Mizuho ve Wells Fargo Securities’in yetkilendirildiği duyurulmuştu. Tahvil ihracına ilişkin yatırımcılardan talep toplama süreci tamamlanmıştır. Nominal tutarı 500mn USD, itfa tarihi 25 Nisan 2024 ve kupon oranı 6,125% olan sabit faizli, 6 ayda bir kupon ödemeli tahvillerin getirisi 5,75% olarak belirlenmiştir.

Mavi Giyim (MAVI, Nötr): Şirkein bağlı ortaklıklarından Mavi Europe AG’nin azınlık pay sahipleri tarafından 29 Mart 2017 tarihinde kullanılan satma hakkına ilişkin satın alma bedelinin son taksitinin 29 Eylül 2017 tarihinde ödenmesi ve gerekli devir işlemlerinin tamamlanması sonucu, Şirketin Mavi Europe AG’deki pay sahipliği oranı %87,5’ten %100’e çıkmış olup, Şirket Mavi Europe AG’nin tek pay sahibi olmuştur.

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 10 adet Migros, 4 adet Migros Jet, 1 adet 5M, 2 adet Macrocenter ve 1 adet Ramstore formatında toplam 18 adet satış mağazası Eylül ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 30 Eylül 2017 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, iştiraki Kipa’nın 162 mağazası dahil, yurtiçinde 1.824 ve yurtdışındaki iştirakleri vasıtasıyla 39 olmak üzere toplam 1.863’tür. (2016 sonu: yurtiçi 1.566, toplam 1.605 mağaza)

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket tarafından yapılan son değerlendirmeler sonucunda önlisans başvurusu devam eden Düzce ili Akçakoca ilçesinde kurulması planlanan Kumpınar Termik Santral Projesi (1.220 MW) ile ilgili olarak yatırım kararından vazgeçilmiş olup, projeye ilişkin önlisans başvurusunu sonlandırmak için EPDK’ya başvurulmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre Ağustos ayında global hava yolu yolcu trafiği %7,2 arttı. Yolcu trafiği Temmuz ayında ise %6,8 büyümüştü. Ağustos ayında kapasite kullanımı ise 0,7 puan artışla %84,5 oldu.

Özelleştirme: Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Mersin Taşucu Limanı’nın ve geri sahasının bütün halinde özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi, 410 milyon lirayla Metal Yapı Konut AŞ verdi. (Kaynak: BloombergHT)

3. çeyrek bilanço açıklama tarihleri: Borsa İstanbul şirketlerinin 2017 yılı ilk 9 aylık döneme ilişkin finansal raporlarının Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanma tarihleri belli oldu. Buna göre; son yayınlanma tarihi, konsolide olmayan finansal raporlar için 30 Ekim 2017, konsolide olanlar için 20 Kasım 2017 olacak. Bankalar ise konsolide raporlarını 20 Kasım’a kadar gönderebilecek.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akdeniz Güvenlik Hizmetleri (AKGUV, Sınırlı Pozitif): Şirketin büyüme ve karlılığını arttırma hedefleri doğrultusunda; 2004 yılından bu yana faaliyet gösteren, ağırlıklı olarak kamu kurum ve kuruluşlarına özel çözümler üreten, plaka tanıma, araç takip ve denetimli serbestlik konularında projeler üreten Tanıtek Bilişim Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile ortaklık/satınalma konularında görüşmelere başlamış olup, karşılıklı gizlilik sözleşmesi imzalanmıştır.

Gersan Elektrik (GEREL): Şirket’in %70 oranında hissesine sahip olduğu bağlı ortaklığımız olan Gersan Elektromekanik ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş İstanbul Tower Levent Ofis Projesi (ITLOP) elektrik işlerinin malzeme temini, tedariki ve montajının yapılması konusunda Alp Erdem Elektrik İnşaat Ticaret A.Ş. arasında sözleşme imzalanmıştır.