Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (04.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

G20 sonrasında oluşan pozitif hava bugün yerini kısmi satışa bırakmış durumda. ABD tarafında yapılan belirsiz açıklamalara Çin’in sessiz kalması piyasaları bir miktar rahatsız etmiş gözüküyor. Asya ve ABD’de vadelilerde %0,5 – % 1,0 aralığında düşüşler gözleniyor. Dün pozitif bir görüntüyle güne başlayan ve 96.830 seviyesine kadar yükseliş kaydeden ancak günü 95bin seviyesinin hafif altında ekside kapatan BIST100 de güne baskı altında başlayabilir. 6 Aralık’taki OPEC toplantısı öncesinde üretim kesintisinin gündeme gelmesi petrol fiyatlarında sert yükselişe neden olurken, net petrol ithalatçısı konumundaki Türkiye ve Hindistan’ın para birimleri en çok değer kaybedenler arasındaydı. Bu sabah petrolde yükseliş eğilimi devam ederken, TL ve Rupi değer kaybedenler arasında. Diğer yandan, dün beklentilerden daha fazla düşüş gösteren TÜFE sonrasında para politikasında sıkı duruşta gevşeme tartışmalarını da beraberinde getirdi. Bu da TL’de baskıya neden olmuş olabilir. Dolar / TL dün 5,14’lü seviyelerden 5,28’li seviyelere kadar bir yükseliş kaydetmişti. Veri akışının sakin olduğu günde petrol ve kurdaki hareket yakından takip edilecek. Ek olarak, ABD tarafında kısa vadeli faizlerle uzun vadeli faizler arasındaki makasın daralması günün öne çıkan gelişmesi. Genellikle resesyon sinyali olarak değerlendirilen bu durum da yakından takip ediliyor. Dolar’da küresel çapta baskı devam ederken, Ons Altın yükseliş eğiliminde.

MAKROEKONOMİ

Bugün gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında veri takvimi sakin.

Dün yurtiçinde kasım ayına ait enflasyon verilerini takip ettik. Veri ardından bugün Reel Efektif döviz kuru endeksi ve TCMB’nin paylaştığı aylık fiyat gelişmeleri raporu izlenecek. TL’deki değerlenmeyle birlikte Reel Efektif döviz kuru endeksindeki toparlanmanın belirginleşmesini beklemekteyiz. TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi, eylülde 61,49 ile tarihi düşük seviyeyi gördükten sonra ekimde 69,03 seviyesine yükselmişti.

  • TL’deki değerlenme eğilimi, ekim ayındaki Enflasyonla Mücadele Kampanyasının gecikmeli etkileri, ÖTV ve KDV indirimleriyle enflasyon aylık bazda beklentilerden daha güçlü düşüş kaydetti. Kasım ayı TÜFE, %0,75 düşüş beklentisine karşılık %1,44 düşüşle yaklaşık iki katı düzeyinde gerileme kaydetti. Yıllık TÜFE %25,2 düzeyinden %21,6’ya geriledi. Neticede enflasyonun bu seneyi, TCMB’nin mevcut yıl sonu enflasyon tahmini olan %23,5 düzeyinin altında ve daha çok Yeni Ekonomi Programındaki tahmine (%20,8) yakınsayan bir enflasyon rakamıyla sonlandırabileceği görülüyor. Gelecek seneki enflasyon beklentilerinin ise %15-17 aralığında dalgalandığını görüyoruz.

Bugünün majör verisi olarak Euro Bölgesi ekim ayına ait ÜFE rakamları saat 12’de takip edilecek. Ayrıca ABD’de TSİ 18’te New York Fed Başkanının konuşması bulunuyor.

TSİ 12.15’te İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, Hazine Komitesi’nde Brexit Anlaşması oturumuna katılacak.

TSİ 12.30’da da Güney Afrika’nın üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklanacak. Çeyreksel yıllıklandırılmış olarak son 2 çeyrektir daralan Güney Afrika ekonomisinin resesyona girmesi, gelişmekte olan ülke varlıklarını da geçtiğimiz aylarda baskı altında bırakmıştı. Bu senenin birinci ve ikinci çeyreğinde sırasıyla %2,6 ve %0,7 daralan ekonominin üçüncü çeyrekte %1,6 büyümesi bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket fon kullanıcısı / kaynak kuruluş olduğu, Halk VKŞ tarafından ihraç edilen 105 gün vadeli 200mn TL tutarındaki kira sertifikalarının satış işlemleri tamamlanmış olup söz konusu kira sertifikası ihracının 100mn TL’lik kısmı %51 hissesi Şirket’e ait olan Emlak Planlama İnşaat Proje Yön. A.Ş. tarafından alınmıştır.

6 Kasım 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) twitter sayfasından 04/12/2018 tarihinde geçerli olmak üzere LPG Otogaz da 32 KRŞ/LT pompa fiyatlarında indirim gerçekleştiğini belirtmiştir.

Bankacılık: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Türk bankalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Standard and Poor’s (S&P), ” Türk bankalarının 12-18 aydaki kontrollü performansı sektör istikrarını etkileyecek” açıklamasını yaptı. Kuruluşun bankalara yönelik değerlendirmelerinde, “Bankalar risklere rağmen iyi finansal görünümlerini korudu. Türk bankalarında yeterli yönetim ve şeffaflık mevcut. Bankalar son dönemdeki baskıya rağmen riskleri fiyatlamaya devam edebildi. Bankaların kredi dağılımları kaliteli. Jeopolitik gelişmelere bağlı belirsizlik artıyor. Banka fonlamaları düşük tasarrufa bağlı sınırlı, kısa dönemli dış borca bağlı” ifadeleri kullanıldı. Kaynak: Bloomberght

Demir çelik: Ekim ayında Türkiye’nin toplam çelik ürün ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla miktar açısından %61 oranında artışla 2,3mn tona yükselirken, değer açısından %51,2 oranında artışla 1,7 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Ekim ayında Türkiye’nin toplam çelik ürün ithalatı, %48 oranında düşüşle 867,106 ton seviyesine gerilerken, değer açısından %30 oranında azalışla 896,6mn dolara indi.

Ocak-Ekim döneminde Türkiye’nin toplam çelik ürünleri ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla miktar açısından %16,4 oranında artışla 17,4mn tona yükselirken, ihracat değeri %32,2 seviyesinde artışla 14,2 milyar dolara ulaştı. Söz konusu dönemde Türkiye’nin çelik ürünleri ithalatı miktar açısından, %5,2 oranında düşüşle 13mn tonda kalırken, değer açısından %11,5 seviyesinde artışla 11,2 milyar dolara yükseldi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

ORGE Enerji (ORGE): Şirketin devam eden işleri arasında yer alan Bodrum Yalıkavak / Epique Island Projesi’nde, işveren Aksoy Bodrum Taşınmaz Yatırımları A.Ş.’den 600.000 TL+KDV tutarında ilave sipariş alınmıştır. Böylece Epique Island Projesi’nde toplam sözleşme büyüklüğü 18.487.930,37 TL+KDV ve 986.874,84 USD+KDV tutarına ulaşmıştır. İşin Mart 2019’da bitirilmesi planlanmaktadır.

Desa Deri (DESA): Verimlilik odaklı çalışma prensipleri doğrultusunda, Airport Avm, Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yan Yol Cad. Airport Sit. No: 14 / 1 Bakırköy / İstanbul (AdresKodu: 1527138208 ) adresinde Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş.  Airport Avm Desa şubesi ünvanlı mağazasının 30.11.2018 tarihi itibari ile kapatılmasına karar verilmiştir.

Marmaris Altınyunus (MAALT): Yönetim Kurulu tarafından “Kamu Taşınmazları Üzerindeki Turizm Yatırımlarının Sürelerinin Uzatılması ile Satışına İlişkin Yönetmelik” hükümleri doğrultusunda Mares Otel turistik tesisinin irtifak hakkı süresinin uzatılması için başvuruda bulunulmasına karar verilmiştir. Yönetmelik hükümlerine göre izin süresi onay tarihinden itibaren 49 yıl olacak şekilde uzatılacaktır. Başvurunun 2018 yılında onaylanması halinde peşin yararlanma bedeli yaklaşık yirmi milyon TL olarak öngörülmekte olup, peşin ya da biri peşin olmak üzere birer yıllık dilimler şeklinde dört eşit taksitle ödenebilecektir. Konuyla ilgili önemli gelişmeler ayrıca yatırımcıların bilgisine sunulacaktır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde. Toplam fonlama miktarı 133 milyar TL’de sabit kaldı.

ABD tahvil bono piyasasında ters verim eğrisi (kısa vadeli faizlerin uzun vadeli faizlerden yüksek olması) görüntüsünün oluştuğunu görüyoruz. 10 yıllık tahvil faizi tekrar %3’ün altında ve salı gününde %2,93 seviyelerinde işlem görüyor. Kademeli faiz artışını sorgulayan piyasalarla 2 ile 3 yıllık tahvil faizi, 2007 yılından bu yana ilk kez 5 yıllık tahvil faizinin üzerine çıkmış durumda. Bu arada ABD bono piyasası yarınki Bush’un cenaze töreni nedeniyle kapalı.

Cuma günü %16,81 düzeyinden kapanış yapan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, haftanın ilk gününü %16,63 düzeyinden sonlandırdı. Dün TL’de hafif bir satış baskısı gözlemledik ancak bono tarafına etkisinin sınırlı olduğunu görüyoruz. Cuma günü %20,26 seviyesinden kapanan 2 yıllık gösterge kağıdın faizi de dün kapanışı %20,09 seviyesinden yaptı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN