Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (04.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Özellikle Çin ve Avrupa’dan gelen son makro veriler ve Çin’deki zayıflık neden gösterilerek Apple’ın ilk çeyrek beklentilerini aşağı yönde revize etmesi global büyümeye yönelik endişeleri artırdı. Dün ABD’de ISM imalat verisinin de beklentilerden düşük gelmesiyle ABD borsalarında sert satışlar görüldü. ABD’yi takiben Asya’da da satıcılı bir görüntüyle güne başlandı. Ancak ABD’li bir heyetin önümüzdeki hafta ticaret görüşmeleri için Çin’e gideceği haberi özellikle Çin borsalarında sert yükselişe yol açıyor. ABD vadeliler ise %0,5 civarında alıcılı bir görüntü sergilemekteler. BIST100 endeksi de güne %0,4 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Ticaret gelişmelerine ilişkin olumlu haber akışına rağmen, büyüme ile ilgili endişeler iyimserliği sınırlandırabilir. Dolayısıyla endekste olası yükselişte, en azından bugünkü tarım dışı istihdam verisine kadar, 88.200/500 direnç bölgesinden satışlar görülebilir. Tarım dışı istihdamda ise “iyi veri”, daha az güvercin bir tutum sergileyen Fed nedeniyle “kötü veri” olarak algılanabilir. Diğer yandan, ekonomide yavaşlama endişelerine karşın “kötü veri”, verilere daha bağımlı olan ve satışlardaki baş faktörlerinden olan Fed’e yönelik endişeleri azaltacağı için “iyi veri” olarak fiyatlanabilir. Günün diğer önemli gelişmesi ise Fed Başkanı Jerome Powell’ın TSİ 18.15’te konuşması olacaktır. Halihazırda piyasa 2019 yılın faiz artışı beklemediği gibi, önümüzdeki birkaç toplantıda düşük de olsa faiz indirimi fiyatladığını gözlemliyoruz. Mart ayında faiz indirim ihtimali %2 civarından %5’e yükseldi. Dolayısıyla, Fed başkanının konuşması önemli olacaktır.

MAKROEKONOMİ

Bugün tarım dışı istihdam günü. Ayrıca Fed Başkanı Jerome Powell’ın TSİ 18.15’te konuşması bulunuyor.  Ek olarak ABD ile Euro Bölgesi ülkelerinin genelinde hizmet PMI verileri açıklanacak. Bugün Asya seansında aralık ayına ait Çin hizmet PMI verisini takip ettik. Veri 53 beklentisine karşılık 53,9 ile kasım ayındaki 53,8 seviyesinin de üzerinde gerçekleşti ve imalat PMI verilerinden pozitif ayrıştı.

 • Dün ADP özel sektör istihdamın beklentilerin üzerinde gelmesi ardından bugün TSİ 16.30’da aralık ayına ait tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Kasım ayında 155 bin kişi artan tarım dışı istihdamın aralık ayında 184 bin kişi artması bekleniyor. Ücretlerdeki artışın aylık %0,3, yıllık ise %3 gerçekleşmesi bekleniyor. İşsizlik oranının da %3,7 seviyesinde sabit kalması beklenmekte. Ülkede işgücüne katılma oranı da %62,9 seviyesinde bulunuyor.  Bugün ayrıca TSİ 17.45’te ABD Markit hizmet PMI verisinin nihai hali açıklanacak.
 • Fed Başkanı Jerome Powell Amerikan Ekonomi Derneği’nde eski başkanlar Janet Yellen ve Ben Bernanke ile mülakatın olduğu bir etkinliğe katılacak.
 • TSİ 18.15’te ayrıca Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic makroekonomik performans konulu bir panele katılacak.
 • TSİ 21.30’da Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’in büyüme konulu konuşması bulunuyor.

Yurtiçinde enflasyon verisi ardından takip etmeye aşina olduğumuz iki başlığı bugün izlemeye devam edeceğiz.

 1. Merkez Bankası’nın enflasyon gelişmelerini değerlendirdiği: Aylık fiyat gelişmeleri raporu. Saat 10’da paylaşılacak.
 2. Yine Merkez Bankası tarafından paylaşılan, Reel efektif döviz kuru endeksi. Saat 14.30’da açıklanacak.
 • Türkiye’nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi kasım ayında 74,59 seviyesinde gerçekleşmişti. Ağustos ayındaki kur şoku ardından eylül ayında tarihi düşük seviye olan 61,72’ye geriledikten sonra endeks toparlanma eğilimi göstermişti. Genel olarak Reel efektif kurun azalışı/artışı, TL’nin reel olarak değer kaybettiğini/kazandığını, kısacası Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının düştüğüne/yükseldiğine referans vermekte.

Haftaya Fed toplantı tutanakları, ABD dış ticaret dengesi ile ABD enflasyon ve Çin enflasyon dikkatle takip edeceğimiz başlıkların arasında geliyor. 7 Ocak’ta ABD ile Çin’in ticaret görüşmeleri tekrar başlıyor.

 • Pazartesi günü; Almanya fabrika siparişleri, Euro Bölgesi perakende satışlar, ABD fabrika siparişleri ve ISM hizmet, Çin rezervler,
 • Salı günü; Almanya sanayi üretimi, ABD dış ticaret dengesi,
 • Çarşamba günü; 19 Aralık’taki Fed toplantısının toplantı tutanakları,
 • Perşembe günü; Çin enflasyon verileri ve
 • Cuma günü ABD enflasyon, Türkiye cari işlemler dengesi ve TCMB beklenti anketi öne çıkıyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket portföyünde bulunan “Ankara Çankaya Oran Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ” yapı ruhsatı alınmadan tasfiye edilmiştir.

6 Kasım 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 1 adet Migros mağazası Aralık ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 31 Aralık 2018 itibariyle Şirket, yurt içinde 656 M, 367 MM, 134 MMM, 776 Migros Jet, 56 hipermarket, 51 Macrocenter, 19 Toptan ile yurt dışında iştirakleri vasıtasıyla Kazakistan’da 17 Ramstore ile 1 Macrocenter ve Makedonya’da 26 Ramstore olmak üzere toplam 2.103 mağazaya ulaşmıştır. (2017 sonu: yurtiçi 1.858, toplam 1.897 mağaza)

Odaş Elektrik (ODAS, Nötr): Şirket’in bedelli sermaye artırımı için SPK’ya yaptığı başvuru onaylanmıştır. Şirket, 135.750.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 158.992.951TL artırılarak 294.742.951TL’ye çıkarılma kararı almıştı.

SEKTÖR HABERLERİ

Demir Çelik: Kasım ayında Türkiye’nin toplam çelik ürün ihracatı, 2017 yılının aynı ayına kıyasla miktar açısından %45 oranında artışla 2,5mn tona ulaşırken, değer bakımından %40,2 oranında artışla 1,9 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Kasım ayında Türkiye’nin toplam çelik ürün ithalatı, %40,1 oranında düşüşle 886.000 ton seviyesine gerilerken, değer açısından %29,3 oranında azalışla 839mn dolara indi. Kasım ayında Türkiye’nin yassı ürün ihracatı, %134,1 oranında büyük bir artışla 765.000 tona yükselirken, uzun ürün ihracatı, %1,8 oranında artış göstererek 1mn seviyesinde kaydedildi. Kasım ayında yassı ürün ithalatı %51 seviyesinde düşüşle 399.000 tona inerken, uzun ürün ithalatı, %39 oranında azalışla 79.000 tona geriledi. Ocak-Kasım döneminde Türkiye’nin toplam çelik ürünleri ihracatı, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla miktar açısından %19,2 oranında artışla 19,9mn tona yükselirken, ihracat değeri %33 seviyesinde artışla 16 milyar dolara ulaştı. Kaynak: TÇÜD

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket’in Antalya portföyündeki varlıklardan Ela Quality Resort Hotel arazisinin 49 yıllık kesin tahsis süresinin; kesin tahsis süresinin başlangıç tarihi olan 24/6/2005 tarihi ile 31/12/2018 tarihi arasında kullanılan 13 yıl 6 ay 7 gün süre ile uzatılması T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygun görülmüş olup; kalan kesin tahsis süresi 31/12/2018 tarihinden itibaren 49 yıla tamamlanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 105 milyar TL’de sabit kaldı. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Dün %2,55 ile Ocak 2018’ten bu yana en düşük seviyeden kapanan ABD 10 yıllık tahvil faizi, Japonya piyasalarının tatilden dönmesiyle birlikte haftanın son iş gününde %2,58 seviyelerinde bulunmakta. Küresel büyüme endişelerinin yanı sıra tarım dışı istihdam verisi ve detaylarda ücretlerdeki görünüm bugün 10 yıllıkların yönü konusunda belirleyici olabilir.

Yurtiçi bono piyasasında faizlerde dün anlamlı bir değişim gözlenmedi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, günlük 9 baz puan ve haftalık 19 baz puanlık bir düşüşle %19,78 seviyelerinde bulunuyor. 10 yıllık gösterge kağıdın faizinde ise günlük 3 baz puanlık artış ve haftalık 11 baz puanlık artış görülmekte. 10 yıllık kağıdın faizi de %16,72 seviyesinde.