Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (01.11.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Enflasyon Raporu, PMI ve FED sabahına ABD vergi reformuna yönelik beklentilerle pozitif tonda uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,16 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7923 seviyesinden geçiyorlar. Bugün Dünya genelinde Ekim ayı PMI’ları izleyeceğiz. Sabah erken saatlerde Çin’de açıklanan KOBİ kesimine yönelik Caixin PMI beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. Dün de daha büyük ölçekli şirketlere yönelik resmi PMI verisi beklendiği gibi açıklanmıştı. Çin’de ekonomi normal seyrinde devam ediyor.  Türkiye için PMI, TSİ 10:00’da açıklanacak. Dün Türkiye’de SAMEKS endeksinin 53,7 değerine gerilediğini gözlemledik. Önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisinin dış talebe bağlı büyümesini sürdüreceği görüşündeyiz. SAMEKS endeksinde imalat sanayisinin 52,7 hizmet sektörünün ise 50,3 değerini alması beklediğimiz büyüme kompozisyonu ile uyumlu (Şekil 1). Dış talebe bağlı imalat daha canlı seyrediyor. Havaların soğumasıyla iç talebe bağlı hizmet sektörü biraz daha sakin. Bugün PMI verisinde SAMEKS’in yansımasını görebiliriz.

PMI’ın ABD karşılığı ISM verisini TSİ 17:00’de gözlemleyeceğiz. Bugün imalat sanayine yönelik ISM açıklanacak. Eylül ayında imalat sanayisi ISM endeksi 60,8 değeriyle 2004 yılından beri en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Dün açıklanan Conference Board tüketici güveni de 2000 yılından beri en yüksek seviyesine ulaştı (Şekil 2). Tüketim harcamaları ABD’de imalat sanayisini desteklemekte ve iktisadi faaliyeti canlı tutmakta.

Akşam TSİ 21:00’de FED, para politikası karar metnini açıklayacak. FED, küresel risk iştahı açısından kritik bir kurum. Ancak kurum yeni başkanını beklerken ve piyasa faizin yönü konusunda hemfikirken bu haftanın gelişmesi yarın İngiltere Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı (BoE, Sabah Stratejisi, 30 Ekim 2017). FED, karar metninde iktisadi faaliyetin kasırgalardan kısmen etkilendiğini ve büyümenin istikrarını sürdürdüğünü belirtebilir.

Merkez bankası enflasyon raporunu İstanbul’da TSİ 10:30’da kamuoyuna sunacak. Öngörülen enflasyon patikasında sınırlı bir artış görebiliriz. Ancak önümüzdeki yıl beklediğimiz dez-enflasyon sürecinin baki kalacağını düşünüyoruz. Mart ayına ulaştığımızda enflasyonu %7’li seviyelerde görebiliriz. Zaten merkez bankasının “daha güçlü ve daha uzun süre” yaklaşımının ortaya çıkacak dez-enflasyon dinamiğinden kaynaklandığı görüşündeyiz. Piyasanın dez-enflasyon nedeniyle faiz indirim beklentisine girme riski bulunuyordu. Merkez bankası güncel sözle yönlendirmesinde piyasadaki olası fiyatlama risklerine karşı fiyat istikrarını güvenceye aldı. Bugünkü toplantıda merkez bankasının mesajını vurgulayarak pekiştirmesini bekliyoruz. Sayın Murat Çetinkaya başkanlığında benimsenen sade ve öngörülebilir politika yaklaşımı sürecektir.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “TUT”, Sınırlı Pozitif): Aselsan’ın 2017 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %72 oranında artarak 263,5mn TL’ye yükselmiş ve bizim beklentimiz olan 301mn TL’nin altında, piyasa beklentisi olan 255mn TL’nin ise hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada vergi geliri beklentimize karşın vergi gideri kaydedilmesi etkili olmuştur. Aselsan’ın satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %75,6 oranında artarak 1.291mn TL’ye yükselirken, brüt kar da %75,2 oranında artarak 312,2mn TL’ye ulaşmıştır. Faaliyet giderleri aynı dönemde %47,7 oranında görece düşük artış kaydederek kara olumlu katkı sağlamıştır. Ek olarak, diğer faaliyetlerden 3Ç2016’daki 46,6mn TL’lik gelire karşın,  3Ç2017’de 64,4mn TL gelir kaydedilmiştir. Bunlara bağlı olarak faaliyet karı%75,8 oranında artarak 278,9mn TL’ye yükselmiştir. Şirketin FAVÖK’ü de %78,2 oranında artarak 248,3mn TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı da %18,9’dan %19,2’ye yükselmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Şirket 3Ç2016’deki 8,1mn TL’lik vergi gelirine karşın bu çeyrekte 4,2mn TL vergi gideri kaydetmiş ve tüm bunlara bağlı olarak ana ortaklık net dönem karı 3Ç2016’daki 153,2mn TL’den 263,5mn TL’ye ulaşmıştır. Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Aselsan’ın dokuz aylık ana ortaklık net dönem karı 828,1mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %113’lük artış kaydetmiştir. Aselsan’ın bakiye sipariş miktarı, eklenmeye devam eden yeni projelerin katkısıyla, Haziran sonundaki 6,4 milyar dolarlık seviyesini Eylül ayı sonunda da korumuştur. Aselsan Eylül ayından sonra da yaklaşık 300mn dolarlık yeni sözleşmeler imzalamıştır.

Albarak Türk Katılım Bankası (ALBRK, Negatif): Banka’nın 3Ç2017’deki net dönem karı 9,8mn TL gerçekleşerek bir önceki çeyrekte elde edilen 95,5mn TL karın altında kalmıştır. Beklenti 3Ç2017’de 23mn TL net dönem karı elde edeceği yönündeydi. Banka’nın net kar payı çeyreksel bazda %18 oranında gerileyerek 262,2mn TL olurken, karşılık giderleri %29 oranında artarak 124,3mn TL’ye yükselmiş ve karı baskılamıştır.  Ticari ve diğer gelirler de düşüş gösterirken, operasyonel giderler %7 oranında düşmüştür. Diğer yandan, Banka’nın 2017 yılının ilk dokuz ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,1 oranında gerileyerek 141,1mn TL olmuştur.

Ulusoy Elektrik (ULUSE, Pozitif) Şirketin 3Ç2017 ana ortaklık net dönem karı 25,2mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 5,4mn TL’ye göre iyi bir görüntü sergilemiştir. Satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %125 oranında artarak 121,7mn TL’ye ulaşan Şirket’in brüt karı da 11mn TL’den 36,4mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderlerdeki %30’luk görece düşük artışın da olumlu katkısıyla faaliyet karı 7,3mn TL’den 31,7mn TL’ye ulaşmıştır. 3 .çeyrekteki yüksek kar rakamıyla birlikte Şirket’in ilk dokuz ay ana ortaklık net dönem karı 55,9mn TL’ye ulaşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 14,8mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

Polisan Holding (POLHO, Pozitif): Şirketin 3Ç2017 net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre 15,6mn TL artarak 16,9mn TL’ye yükselmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %71,3 oranında artan şirketin brüt karı da %78,6 oranında artarak 37,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Faaliyet karı ise operasyonel giderlerdeki %110’luk yüksek artışın etkisiyle %20,8 oranında artmış ve 16,5mn TL’yi göstermiştir. Diğer taraftan, şirketin özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan gelirleri ise 163bin TL’den 3,4mn TL’ye yükselmiş ve kardaki artışta etkili olmuştur. Finansman tarafında da 3Ç2016’daki 8,2mn TL’lik giderden, 3Ç2017’de 2,5mn TL’lik gelire dönülmüştür. Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket’in dokuz aylık karı 57,6mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 44,3mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir.

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Aksa Enerji, bünyesinde Çorum’da bulunan 15 MW kurulu güce sahip İncesu Hidroelektrik Santrali’nin satışına ilişkin teklifleri değerlendirdi ve HES’in varlık devri ile Fernas’a KDV dahil 15mn USD’ye satışı konusunda ön mutabakat metni imzaladı.

Halkbank (HALKB, Nötr): JCR-Eurasia Rating, Bankayı en yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek Uzun Vadeli Ulusal Notunu ‘AAA (Trk)’, görünümünü ise ‘Stabil’ olarak teyit etmiştir. Ayrıca Bankanın Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notu, ‘BBB-‘ olarak teyit edilmiştir.

Pınar Süt (PNSUT, Sınırlı Negatif): Şirket’in de teklif vermiş olduğu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açılan okul sütü ihalesi iptal edilmiştir.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Sınırlı Pozitif): Şirketin %100 bağlı ortaklıklarından Mavibayrak Enerji Üretim A.Ş.’nin Aydın İli Söke İlçesinde biyokütle ile elektrik üretimi yapacak olan 12 MWe kurulu gücündeki santrali ile Doğal Enerji Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş.’nin Urfa İli Haliliye İlçesinde yine biyokütle ile elektrik üretimi yapacak olan 5,2 MWe kurulu gücündeki santrallerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kısmi geçici kabulü tamamlanmış ve 2018 yılı itibariyle Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’na (“YEKDEM”) katılım için gerekli başvurular gerçekleştirilmiştir. Böylece söz konusu bağlı ortaklıkların 2017 yılı sonunda toplam 17,2 MWe kurulu güç ile ticari işletmeye geçerek 01.01.2018 tarihinden itibaren 10 yıllık süre boyunca YEKDEM desteklerinden yararlanılması öngörülmektedir.

Diğer taraftan, Mavibayrak Enerji Üretim A.Ş.’nin 12 MWe olan kurulu gücünün, kapasite artırımı yapılarak 24 MWe kurulu güce artırılmasına ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan gerekli onay alınmış olup, lisans tadil sürecinin tamamlanmasının ardından kapasite artışının 2018 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır.

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası’nın net dönem karı bir önceki çeyreğe göre önemli bir değişim göstermeyerek 2.171mn TL olmuştur. Net faiz gelirleri ile net ücret ve komisyon gelirleri sırasıyla %5 ve %2 oranında gerileyerek 3.863mn TL ve 547.6mn TL olmuştur. Bu çeyrekte 267mn TL artan temettü gelirleri karı desteklerken, ticari zarar 228mn TL artmıştır. Karşılık giderleri ise %7 oranında azalalırken, operasyonel giderler %8 oranında düşüş göstermiştir. Banka’nın 3Ç2017’deki özsermaye karlılığı %19,5 olmuştur. Kredi mevduat oranı da %112 olarak gerçekleşmiştir. Takipteki kredi oranı ise %1,6 ile sektörün oldukça altındadır. Diğer yandan, Ziraat Bankası’nın 2017 yılının ilk dokuz ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %30 oranında artarak 6,5 milyar TL’ye yükselmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Emlak Sektörü: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranının alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin %3’ünden fazla olmaması öngörülüyor.” dedi. Kaynak: AA

Yerli Otomotiv: Dünya gazetesinde yer alan habere göre, yerli otomotiv markasını üretecek konsorsiyumda Anadolu Grubu, BMC ve Vestel de yer alacak.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Kurlarda görülen aşırı dalgalanmalar neticesinde kiracılara destek olmak amacıyla, Akasya ve Akbatı Alışveriş Merkezi’ndeki mevcut kiracılardan, Şirket tarafından ihtiyari olarak belirlenecek olanlara 01/11/2017-30/11/2017 tarihleri arasındaki bir aylık kira dönemi ile sınırlı olarak uygulanmak kaydı ile; kira sözleşmelerinde öngörülen ödeme tarihindeki USD kurunun 3,50TL, EURO kurunun ise 4,10TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.