Borsa İstanbul, KRDMD ve SASA ‘da global trend etkisi

Olumsuz bir faiz yapılandırma silsilesi, hisse senetlerini tahvillerin yanında çok rağbet edilen bir yatırım aracı yapmaktadır. Bu sebeple özellikle yatırım için hisse senetlerine yönelik bir artış beklenmektedir ve tam da Borsa İstanbul ‘da -hem de Uzak Doğu’dan önce, bu yaşanmaktadır.

Avrupa ‘nın lokomotifinden başta Almanya ‘dan olumlu haberler alınmaktadır. Avrupa endeksi, art arda beşinci işlem günü için Temmuz ayının sonundan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Sonuç olarak, artı % 0.35 ila 12.268.71 puan oldu. EuroStoxx 50 ( Euro bölgesi hisse endeksi), 3498.99 puanla yüzde 0.11 arttı. Londra’da, FTSE 100 neredeyse yüzde 0.5 arttı. Fakat ABD ‘de durumlar biraz daha yavaşlamaya yönelik. Trump ‘ın şirketlere öncelik vermesine rağmen düşüş yaşanmaktadır. Fakat Çin ‘den gelen rakamlara göre ABD daha güçlü görünümü muhafaza etmektedir. New York’ta, Dow Jones Industrial % 0,3 azaldı.

Brexit 31 Ekim için açıklandı, ancak yine de hiçbir çıkış anlaşması onaylanmadı. İngiliz Avam Kamarası’nın anlaşma yapılmaması için oy verdikten sonra ve İngiltere’de muhtemel yeni seçim ihtimali var. Ülkenin sekiz hafta içinde “uçurumun üstünde” anlaşması olmadığından ötürü tehlike altında değil.

Bir sözleşme olmadan, yani geçiş dönemi ve yasal bir kesinlik olmayacağından basit bir sınırı geçme prosedürünün bile çok sıkıntılı ve karışık olacağı düşünülmektedir. AB ve İngiltere arasındaki her şey bir günde farklı olacak: yeni kurallar, yeni düzenlemeler, sınırlardaki yeni kontroller. Avrupa Komisyonu’nun resmi dilinde istihdam verimliliği sorunu çıkacak fakat sorunlar, İngiltere’de “AB ‘nin 27 üye devletlerine oranla çok daha güçlü olacak ve ciddi olumsuz ekonomik etkilere neden olacaktır.” Büyük endüstriler bile büyük sıkıntı çekiyor. Uzman otomotiv endüstrisi, ilaç endüstrisi, kimya şirketleri, gıda ihracatçıları bunlar arasında bulunuyor.

Batı ‘da yaşanan gerilimler ve dalgalanmalardan en fazla nasibini Uzak Doğu borsaları almıştı ve devalüasyon nedeniyle bazı analistler bu borsalara risk iştahı ile yatırımın yakın olduğu öngörüsünde bulunmaktadırlar.

Haftanın ikinci işlem gününde düşüş yaşayan altının gram fiyatı ilerleyen saatlerde 276,36 lira seviyesinde hareket etti. Bu da emtia fiyatlarının istenen seviyede ve trend oluşturacak derecede çıkış gösteremeyeceğini belirtiyor.

Bölgesel ekonomik yavaşlama riski enerji tüketiminden anlaşılabilir. Rusya’nın petrol ihracatı gelirleri ilk iki çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,9, doğal gaz ihracatı gelirleri ise yüzde 5,3 azaldı. Olası ekonomik yavaşlama beklentisi piyasalarda daha kolay fiyatlanmaya başladı.

Borsa İstanbul’da endeks Cuma günü 98987 ‘den kapanmıştı. Fakat haftanın ilk iki gününde 101.212 yükselerek psikolojik sınırı geride bıraktı. 101.410 ‘u deneyen Bist100 bolinger bandı çizgisinde olduğu gibi 105.194 ‘ü ilk direnç noktası olarak belirlemiştir. İç gündem olarak ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmi sözü ile iki ülkenin dostluk bağlarını ve ekonomik göstergeleri güçlendirirken, buna tamamen zıt olarak ABD Suriye ‘de kendisinin terörist grup olarak nitelendirdiği gruplara “destek” olarak bölgesel ve uzun vadeli refahı tehlike riskini gündeme getiriyor. Bu tezatlığa rağmen Borsa İstanbul ‘un % 2.25 çıkması Türkiye ‘nin Asya borsalarının performansından geri kalmayacağının bir belirtisidir. Hafta içi % 1 ve üzeri yükselişin giderek çıkış trendini güçlendireceğini ve 105 ‘bin sınırını kıracağını düşünmekteyim.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

Sonuç itibariyle, BİST 100 grafiğinden son hafta olumlu bir performans gördük. Grafikten görülebileceği üzere mavi çizgi olan KRDMD hissesinin henüz destek seviyesi olan 2.34 ‘ü sabitleştirdiği ortaya çıkmaktadır. Kardemir hissesi için direnç noktası 2.35 olarak tanımlanabilir. iki hafta önce 2.04 ‘ten stabil bir şekilde yükseldi. Ortalama bir hacmi mevcut. Mumların kademeleri olumlu fiyatlandığı ve yukarı yönlü bir trendi kısa vadede destekleyecek bir izlenim gözlemlendi. SASA hissesinde bir RSI ve önemli osilatörler al ve tut vermektedir. 6.30 olarak fiyatlanan hissenin ilk direnci 6.55 ve 6.62 olarak gözlemlenebilir. Özellikle global gündem takip edilmelidir. Hisse senedi piyasasında Türkiye Asya borsalarına benzer bir trendi ilk ve doğrudan yakaladığı için sıcak para akışı ve olumlu bir trendin sürmesini bekliyorum.  Bu anlamda yatırımcıların kendi kararlarını makro gündeme göre vermelerinin ve bunun yakından takip edilmesinin kazanç sağlayacağını düşünmekteyim.

Okan ÖZDEMİR

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin