Borsa İstanbul, Aselsan ve DOHOL: Yoğun Hafta

Bu haftaya, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından gelecek önemli verilerle başlanacak. TCMB Temmuz ayına ilişkin ödeme dengesi istatistiklerini yayımlarken, TÜİK sanayi üretimi, perakende satışlar ve ciro endekslerini açıklayacak.

Sanayi üretimi yüzde 2,3 artarken,yıllık baz etkisiyle yüzde 23,9 seviyesinde gelmişti. Türkiye dünyada büyüyen ikinci ülke olarak beklentileri yüksek tutuyor. Ancak yüksek enflasyon halen büyük sıkıntı oluşturuyor.

TSLA stock 736.27 (%-2.46) bulunmaktadır. Bu hafta borsaların pozitif açması beklenebilir.

Grafik TradingView’den

DOHOL, 2.57TRY fiyatıyla yüzde -1.15 düşüş göstererek hareketine devam ediyor.

İndikatörlerin kümülatif değeri, eksi ve artı 0.1 arasında kaldığından Nötr sinyaller alınmaktadır. Ortalama Yön Endeksi trendin Nötr’e dair bir izlenim veriyor ve  17.24 N ile ilerliyor.

Müthiş osilatör Nötr çizgidedir ve -0.02970588 N net bir çerçeve sunmamaktadır.  ATR yani Ortalama Gerçek Aralık, Sat sinyalindedir ve yüksek volatiliteye 0.06207332 işaret ediyor. CCI20, momentum bazlı Emtia Kanal Endeksi -67.94 N Nötr sinyaldedir.

MACD seviyesi -0.03004802 A bulunmakta olup fiyatın iki düşüşüne karşılık iki yükselen düşüş oluşturduğunda yükseliş eğilimini gözler önüne serer. Burda önemli olan aynı zeminde üçgenler oluşturmaması veya fiyatın birkaç gün durgun seyir halinde olmamasıdır. Bunun dışında Al sinyaline devam edebilir.

Grafik TradingView’den

Aselsan hisse grafik, 15.12TRY fiyatıyla yüzde -1.37 değer kaybetti.

Göstergeler Sat sinyalleri vermekte ve kırmızı banda işaret etmektedir. Ortalama Yön Endeksi trende dair Nötr sinyal vermekte olup 20.80 N ‘dedir.

Nötr Müthiş Osilatör, -0.13123531 N ‘de tam net değil.  ATR yani Ortalama Gerçek Aralık, Sat sinyalindedir ve yüksek volatiliteye 0.26516022 işaret ediyor. CCI20, trend oluşumu ve geri çekilme hakkında bilgi verir. -135.85 N ancak Nötr sinyal alınmaktadır.

MACD seviyesi, eğilim olarak-0.01091054 S Sat sinyalleri verdiğini ancak yükselişe dair değişiklikleri tespit için yeterli değildir.

Grafik TradingView’den

BIST 100, 1438.72 ile yüzde -0.96 düşüş göstererek hareketine devam ediyor. Bir aylık en düşük değeri 1437.62’dir.

İndikatörlerin kümülatif değeri, eksi ve artı 0.1 arasında kaldığından Nötr sinyaller alınmaktadır. ATR’nin  Nötr sinyalde olduğu savunulabilir.

Sonuç itibariyle, salt büyüme yeterli değil. Bazı mecralar, enflasyon ve likidite sorunları ve KOBİ’lerde istenen istikrar sağlanamaması ile çok maaşlı yüksek bürokratlarda artış bütçeye yük olabileceği savunuyor. Bu bir etken olmasa bile beklentileri zayıflatıyor ve ortalama bir vatandaşın alım gücünü düşürüyor, tezi savunuluyor. Karşıt tez ise, büyüme ve istikrar için yüksek pozisyonlardaki bireylere daha çok mali destek sağlanırsa işlerin daha iyi gideceğini savunuyor. Avrupa ve ABD tarafında beklenen önemli bir veri bulunmuyor. ABD’den gelecek bütçe dengesi öne çıkan tek veri olacak (21.00). OPEC’in aylık “Petrol Piyasası Raporu” enerji piyasası analistleri tarafından takip edilecek.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!