Borsa, Dolar, Altın, Bitcoin Ve Haftalık Hisse Analiz Sepeti

Geçtiğimiz haftayı pozitif seyirde tamamlayan piyasalar gelen finansal verilerin toparlanma eğilimi kovid öncesine ulaşması hatta bazı ülkelerde geçmesiyle ılımlı seyrin devam edeceği beklentisiyle risk almaya devam ediyor. Aşı çalışmaları üzerinde devam eden olumlu açıklamalar piyasalar üzerindeki fonlamayı desteklerken, maden piyasası için bu gibi açıklamalar risk teşkil ediyor. Altının 2000 dolar üzerine yerleşmesi için artık ekonomilerde sınırlamalar gelebileceği ile ilgili gündem gerekecek. Maden piyasasındaki durulma da gelen olumlu aşı raporları yüzünden. Ancak merkez bankalarının bastığı paralarla fonlanan büyük şirketler önümüzdeki süreçte yeniden fona ihtiyaç duyarsa bunun altından ne merkez bankaları ne de bankalar kalkamayabilir. Ekonomiler üzerinde ticari faaliyetleri yüksek Çin ve Almanya, finans piyasalarının kalbi ABD ve İngiltere için yıkıcı olacaktır. Borsa fiyatlamaları artmasına rağmen hedge fonlarındaki azalmanın sürmesi de maliyetlerdeki karşılama oranlarının halen yeterli düzeye çıkmamasından kaynaklanıyor. Şirketlerin nakit sıkıntısı ve pazardaki daralma işten çıkartmalar ile halen sıcaklığını koruyor. Piyasalardaki yukarı yön isteği desteklenen bir durum olmasa da devam edeceğe benziyor. BİST de yıl başından beri giren yerli yatırımcı 500 bin kişiye dayandı. Artık piyasadaki her duruma sadece yabancı fonlar değil, yerlilerin tepkisi karar vermeye başlıyor. Bu sebeple olası beklenmeye durumlar karşısında BİST‘in ne derece tepki vereceğini az çok tahmin edersiniz.

Dolar ülkemizde Moodys’in notu düşürmesiyle yeniden güçlenme eğiliminde. 7.50 psikolojik sınırını aşmasıyla 7.65 seviyesine yönelmek isteyecektir. Aynı şekilde 7.40 seviyesi altında yeniden 7.30 ve 7.18 bölgesine sarkması muhtemel dahilinde.

BİST’te de 1120 üzerine yerleşme olmadan gece rahat uykundan az daha feragat etmeye devam edeceksiniz. Ancak şimdilik Akdeniz’de bir sıkıntı çıkmazsa ben ılımlıyım. Bankalar %50 iskontolu işlem görmeye devam ederken, aylık grafiklerde dönüş ve güçlenme emareleri izleniyor. Orta vade içinde bankacılık endeksinde grafik verileri genellikle güzel çalışır. Aşı çalışmaları başarılı olursa bankacılığı iskontodan kurtarabilecek bir yükseliş olabilir.. Beklentim sermaye yeterliliği ve hisse başı kar marjıyla GARAN ve kredi kartı lideri YKBNK bu orta vade planda beklentileri karşılayabilecek güçte. Tabi sadece aşı çalışmaları değil ilerleyen dönemde söylendiği gibi gaz arama faaliyetlerinden ülkeyi net ihracatçı pozisyona taşıyacak hale getirecek bir rezerv bulunursa orta vade de bu Türk lirasına istikrar kazandırırken piyasalarında ciddi fonlanmasını sağlar.

Bitcion de geçen haftaki analizimiz çalışmaya devam ediyor. 12 bin dolar seviyesini teknik olarak yeniden denemesi gerektiğinden bahsetmiştik. Son analize göre 500 dolar daha yükseliş kaydetti. 10 bin dolar altında analiz bozulacağını da yeniden eklemek istiyorum. Yeniden bir değişiklik olursa haftaya ki makale de değerlendireceğiz.

Teknik analizdeki hisselerimiz

SASA: Hisse son analizimizde 16 bölgesinin denedikten sonra 15 bölgesine çekilerek dinlenmeye geçmişti. Artan yabancı alımlarıyla yeniden güçlenen senet yeniden 16 TL üzerine çıkarken Deutsche bank ilk kez Citi bankın lot miktarını geçerek 14 milyon lota dayandı. Citi’de 13 milyon lot bulunmakta. Yabancı fonlar çeyrek değerine yaklaşan halk bankası gibi senetlerden ayrılmaya devam ederken defter değeri 5 katına çıkan SASA’yı almaya devam ediyor. Teknik olarak 16.34 direncinden kar satışı olabilecek hisse de bu kademe üzerinde 4 saatlik kapanış yapabilirse yeniden alıcı çekebilir. (Son analizimize göre %7 seviyesinde marj oluştu)

ECİLC: Geçtiğimiz hafta analizlerimize yer verdiğimiz ECILC teknik analiz bandındaki seyrine göre %11 seviyesinde getiri sağlamış durumda. Yabancı paylarda bu hafta önemli bir hareket gözlenmezken geçtiğimiz haftaki analize göre 7.10 direnci halen denenmedi. Bu bölgeden gelebilecek bir kar satışı olabilir. Yabancı paylarda yeniden yükseliş olursa bu hafta 7.10 sınırından kar satışı sınırlı da olabilir.

HEKTS:  Net yabancı alımları dolayısıyla teknik olarak incelediğimiz senette bu hafta da Citi paylarını arttırmaya devam etti. Son analizimize göre %5 üzerinde getire elde eden senette yabancı paylardaki artışa paralel tekniğe uygun devamı beklenir.

ARCLK: Bir haftalık performansı %5 olarak ölçtüğümüz senedin aylıklarda devam eden Deutsche alımlarının bu hafta da arttığını görüyoruz. Önümüzde alımların devamında 23.18 ve 23.48 dirençleri halen test bekliyor. Görece gelebilecek kar satışlarında destek seviyesi 22.50 seviyesinde.

Ahmet Güven