Borsa beklentide

Son 1 yılın değerlendirmesi borsa endeksine yarar mı?

Teknik açıdan cevaplarsak ilgili modeli devreye alarak temiz bir ifade ortaya koyabiliriz: Evet, gidişat borsaya yaramaktadır. Hatta düzenli şekilde bankaları da önermeyi sürdürmekteyiz. Bunun dolar endeksindeki beklediğimiz yükselişle ilgisi de elbette vardır.

Strateji ve taktik geliştirmede istikrar dengesi önemlidir ve fiyatın bu dengeyi sağlayan bir araç olduğunu ne kadar özümsemişizdir? Yani bir başka araçla da aynı denge kurulabilir, belki de kuruluyordur.

Taze vaka: Türk Lirası değer kaybını aslında başka piyasalar için tetikleyici unsur olmasını mı beklemeliyiz?

Borsa endeksinin son 1 ayda giderek istikrarlı şekilde yataya dönüyor olması ve son 1 yılda değişen dinamikler sonucu umut veren hareketler sürüyor.

Basit hesapla incelenen dönemi 2 parçaya bölerek analiz edebileceğimiz gibi, durumu karmaşık hale getirebiliriz: daha fazla parçaya bölerek de ilerleyebiliriz.

Basit yoldan gidersek: son 1 yılın ortası Mart 2020 günleridir.  Bu günlerde ne olduysa olmuştur ve geleceği etkileyen kaosla geçmiştir. Belirleyici olan o dönemin faktörleri gelecekte yine çalışacaktır.

Yeni yatırım sepetleri içinde miyiz?

Bir taraftan da bu sorular gelmelidir. Eski metotlarla yeni gelişmeleri anlamak ne kadar mümkün olabilir? Oyunu yeni bakışla okumak mı gerektir ? Değer kayıpları hangi piyasaların tetikleyicisi olmaktadır?

Önümüzdeki 10-20 iş günü geçiştir

Bu beklenti altında neye odaklanmalıyız? Doğal olarak, bu geçişe paralel yapıda olanları izlememiz gerekir. Benzer davranışlar benzer sonuçlar getirir.

İstikrarlı aylara?

Henüz ayın yarısına yönelik veri oluşmamış da olsa başlangıç noktasında yaşananları yeterli buluyoruz: geçmiş ayların devamı olarak artan istikrar söz konusudur. Bu da bizi etki-tepki dengesinde geçecek ay içi günleri bekleyebiliriz. Kısa vadeli işlem yapanlar için önemli fırsat olarak görülebilir.

Haftalık bazda ise düşüş döngüsü tamamlanmak üzeredir. Buna göre: haftalık bazda 1110 seviyesi denge noktası direnci olarak ayın kalan haftaları için model gereği teknik önemdedir. Gelecek aylar da benzer önemde beklenebilir: denge noktasını güçlendireceklerdir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN