Borsa 2021

 Etki – Tepki

“Son 6 ay, ilk 6 ay hareketine karşılık verecek şekilde gelişebilir” ifadesini 16 Ekim yazımızda belirttik. Bir başka deyişle etki-tepki prensibine göre çalışan model algoritmalarını hatırlatmış olduk. Sonraki yazılarda vurgu şiddetini yükseltip, 29 Ekimde bankalara işaret ettik. Borsa yükselişinde belirleyici rolleri model gereği halen sürmeliydi. 29 Ekimden bu yana gelişmeye bakarsak BIST30, BIST50 içinde en çok kazandıranların ilk 5 sırasında ISCTR, YKBNK görülmektedir. İlk 5i takip edenler arasındaki GARAN için işlem hacmi         artışı farklı model bakışlarla açıklanabilir durumdadır.

Yeni zirve risk mi getirdi?

Piyasada dolaşan yaklaşım farklılığı sonucu olarak tutarlı açıklama bulmak giderek zorlaşırken, geleceğin değerlendirmesi farklı olasılıkların önünü açmış durumdadır. Bahar dönemi zirveleriyle kıyaslayınca mutlak değer olarak “pahalı” görünse de, model açısından göreceli olarak ucuzdur. Zaten o yüzdendir ki yükseliş hızlanmıştır. Son günlerdeki bu hareketi bir hedef olarak görmek gerekiyordu çünkü 6 aylar kıyaslaması (bir bakış) bunu gerektiriyordu. Kısa vadeli düşünerek son 1 yıl hesabından gidersek: bahar 2020 döneminden farklı olarak, uzun dönem ortalamasındaki yatay seyrin kendisini yükselişe bırakmasını, 2021e giderken zirvelerin tekrarlanmasına yol açması beklenebilir. Model algoritmayı tetikleyen ortalamalar olduğu sürece bunu kullanabiliriz.

Basit hesaplama yeterli olabilir

Gerçekten, bazı durumda karmaşık bakışlara ve derinlik arayışına girmeye gerek olmayabiliyor. Borsa endeksi için son 5 yıl da bunu ifade edebiliyor: aradaki ufak gürültü tadında dalgalanmaları dışlayacak basit güzelliği haftalık seyirde yakalayabiliriz. Zaman ölçeği olarak 2016 Kasımdan bugüne olanı tarih etmekteyiz. Bahar 2016ya dek süren V tipi haftalık hareketin bugüne etkisini düşünebiliriz. Şöyle düşünebiliriz: o dönem yaşanan 15 puanlık düşüş (%), yani getiri kaybı belki de transfer, sermaye akışı sağlamış olabilir mi? Bahar 2016 sonrası gelişmelere bakarsak böyle düşünebiliriz. Bu V hareketinin hesaplama algoritmalarına yansıması devam ettikçe 2021 partisi de oluşabilir. Ortalamaların bir hesaptan ibaret olduğunu ve algoritmaları tetiklediğini hatırlamaya devam ediyoruz.

Sonsöz: Geniş zaman ölçeğinde basitliğin güzelliği daha belirgindir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN