Bolu Çimento Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (24.10.2018)

Bolu Çimento Hisse Yorumu

Şirkete ilişkin bilanço beklentisi ile değerlendirme notlarımızı aşağıda görebilirsiniz:
– Bolu Çimento’nun 2018 yılı 3. çeyrek finansallarını 5 Kasım haftasında açıklaması bekleniyor.
– Şirketin, yıllık %6,3, çeyreksel %9 düşüşle 140 mn TL net satış geliri açıklamasını bekliyoruz.
– FAVÖK’ün yıllık %37,1, çeyreksel %28 düşüşle 36 mn TL seviyesinde gerçekleşeceğini, net kârın ise yıllık %63 düşüşle 16 mn TL ‘ye gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

Temel Analiz: Bolu Çimento’nun yılın üçüncü çeyreğinde çimento fiyatlarındaki artışa rağmen, yurt içinde talep tarafında gözlenen gerilemenin sonucu olarak yıllık bazda %6,3, çeyreklik bazda ise %9 düşüşle 140 mn TL net satış geliri açıklamasını bekliyoruz. FAVÖK’ün yıllık bazda %37,1, çeyreklik bazda ise %28 düşüşle 36 mn TL seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Yükselen elektrik ve petrokok fiyatlarından dolayı, FAVÖK marjının ise hem çeyreksel hem de yıllık bazda gerileyerek %25,7 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. FAVÖK marjındaki gerileme, yıllık bazda 12,6 puan, çeyreksel bazda ise 6,7 puan düşüşe işaret ediyor. Net kar tarafında ise, artan finansal giderler nedeniyle yıllık bazda %63 düşüşle 16 mn TL net kar açıklayacağını öngörüyoruz. Araştırma Birimi’miz, BOLUC için 12 aylık vadede 6,50 TL hedef fiyat belirlemekte ve %51 getiri potansiyeli ile “TUT” tavsiyesi vermektedir.

Olası Katalizörler : Çimento fiyatlarında yükselişin sürmesi genel olarak sektörü destekleyebilir. Ancak, Bolu Çimento’nun lokasyon olarak sınırlı bir coğrafyaya hizmet vermesi ve ilgili bölgede yakın vadede önemli bir büyük proje beklenmemesi nedeniyle orta vadede katalizör eksikliği hissedilebilir.

Yabancı Takası: Hissede sene başında %12,5 civarında olan yabancı takas oranının yıl ortasında %14 civarına ulaştığını, ancak sonrasında yatay kaldığını ve son dönemde önemli bir yabancı ilgisi olmadığını görüyoruz.

Teknik Analiz: Alçalan takoz formasyonu içinde sıkışan hissede kısa vadede 4,13 – 4,17 destek bölgesi kritik önemde. Bu bölge altında, 3,80 civarına kadar hızlanan bir satış baskısı görülebilir. 4,34 ara direnci üzerinde ise formasyonun ana direnci olan 4,46 hedeflenebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.