Boğaziçi Beton Hisse Yorumu / İnfo Yatırım – (23.01.2023)

Boğaziçi Beton

Kapanış Fiyatı: 14.58 TL
Hedef Fiyat: 20,30 TL
Öneri: AL

BOBET için 20,30 TL hedef fiyat ile AL tavsiyemizi sürdürmeye devam ediyoruz.

Boğaziçi Beton hakkında pozitif görüşümüzün sebepleri; i) beton satışlarını hacimsel olarak arttırması beklentisi ii) artan inşaat teşviklerinin sektörü olumlu etkilemesi, iii) İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde artan altyapı çalışmaları.

Türkiye’nin önde gelen hazır beton şirketi.

3.5 mn m3 hazır beton ve 1 m ton agrega satış hacmiyle Boğaziçi Beton Türkiye’nin en büyük hazır beton üreticileri arasındadır. Şirketim Marmara bölgesindeki pazar payı %10 düzeyindeyken, operasyonlarının merkezi olan İstanbul’daki Pazar payı yaklaşık %30’dur. Şirket yönetimi ayrıca 2023 yılı için bekleyen sipariş hacminin 4.5 mn m3 civarında olduğunu da belirtmektedir. Şirket İstanbul bölgesindeki önemli altyapı ve konut projelerinde önemli bir tedarikçi konumunda olduğundan, seçim öncesi beklediğimiz inşaat harcamalarındaki artışın bu beklentiyi desteklediğini düşünüyoruz.

Karlılıkta hızlı iyileşme.

Şirketin açıkladığı satış hacim ve ciro rakamlarından 2022/9 döneminde ortalama hazır beton satış fiyatının bir önceki yıla göre %50 artarak 50 USD/m3 düzeylerine tırmandığını görüyoruz. Bunda çimento ve agrega fiyatlarında görülen artış kadar talebin canlı olması da rol oynamaktadır. Sektör temsilcileri ve inşaat şirketleri ile yaptığımız görüşmeler sonucunda İstanbul’da ortalama hazır beton satış fiyatlarının Ekim-Kasım döneminde 70-75 USD/m3 (2022/3Ç ortalaması 55 USD/m3) düzeylerine yükseldiğini görmekteyiz. Şirket yönetimi de fiyatların bu yönde hareket ettiğini teyit etmektedir. Bu durumda şirketin satış hacminin 0.9 mn m3 olacağı varsayımıyla, net satışların 2022/4Ç sonunda çeyreklik %38 artarak 1.2 milyar TL’ye çıkacağını tahmin ediyoruz. 2022T sonunda şirketin hazır beton satış hacminin 3.5 mn m3 ve toplam net satışlarının yıllık % 257 artarak 3.3 milyar TL olacağını ön görmekteyiz. Diğer yandan şirketin FAVÖK marjının 2022T sonunda yıllık 7 puan artarak %22’ye çıkacağını hesaplamaktayız. Bu m3 başına FAVÖK’ün 2021 sonunda 5 USD/m3’den, 2022T sonunda 12 USD/m3 düzeyine çıkacağını ima etmektedir.

Riskler.

i)faiz artışları ve buna bağlı konut alımlarının yavaşlaması ii) enerji maliyetlerinde beklenti üzeri artış, iii) altyapı çalışmalarında likiditeye bağlı yavaşlama

Rapor için tıklayın.

Kaynak: İnfo Yatırım Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!