Bitcoin tarihsel pahalıya gidiyor

BTCUSD: Bitcoin için tarihsel pahalı duruma gidiliyor

Son 10 yılın getiri dağılımı üzerinden bakarsak: hızlanan tempo 1 yılda karar aşamasına gelindiğine işaret olabilir. Kıyaslamayı yaparken dalgalanmadan beslenmeyen piyasa olmayacağını hatırlamak gerekir. Bu durumda yeni dalga ortalama getiriye yaklaşacak şekilde düşüşle devam edebilecektir. Bu ihtimali destekleyen bulgular tarihsel getiriden gelmektedir.

Bileşik getiri belirleyici

Mikroekonomideki gelir gider dengesinin ne yönde geliştiğini anlamak için kıyaslama gerekir: gelir büyüme hızı, gider büyüme hızı üzerine çıkmadıkça zamanla tasarruf ve yatırım amaçlı kararlar alınamaz hale gelecektir. Bu hızı hesaplarken de kıyaslanabilir hale getirmek gerekir: Burada bileşik getiri hesabı belirleyici olabilecektir.

Dönemsel veya birkaç aylık getirileri de kıyaslanabilir gösterebilmek zorundayız: banka bileşik faizi gibi düşünebilmemiz gerekir. Yani her varlık sınıfı farklı faiz makineleri gibi çalışır görülebilir. Böyle olunca da faizler gibi, getiri hızlarını kıyaslayabilmek gerekir. Eğer ki hızlı çözüm veya getiri ihtiyacı oluşacaksa bileşik faizi yüksek ürüne geçmeyi hedeflemek gerekir. Bunun da matematiği olduğunu belirtmekteyiz

Uzun vadede normalleşme

Kısa vadede bileşik getiri hızı yüksek olabilirse de uzun vadede normalleşme söz konusudur. Bir başka deyişle; yüksek getirili dönem aynı varlık sınıfı için uzun vadede geçerli değildir. Normal getiri hızına inerek uzun vadeye yakınsamasını bekleyebiliriz. Aynı piyasa içinde farklı getiri çözümleri de bu mantıkla çalışır.

Bu normalleşmeyi veya anormalleşmeyi sağlayan ise bileşik enerji etkisidir: matematiksel karşılığı vardır. Belli dönemde getiriyi etkileyecek enerji birikimi oluşursa, bunun sonucu olarak gelecekteki gerçekleşme hızlanmış olur. Tersi olarak da, enerji birikimi yerine enerji dağıtımı olursa da gerçekleşecek getiri düşecektir. Bu yaklaşımı piyasa vakaları üzerinden doğrulamak kolaydır.

Getiri hızlandı: normalleşme sağlayacak dalgalanma beklenebilir

Uzun vadeli getiri hızını katlayan kısa vadeli getiri halindeyiz

Bu da demektir ki normalleşmeden uzaklaşan yapı söz konusudur. Oluşmuş olan bu yapı elbette bozulacaktır: sürdürülebilirlik gereğidir.

Ana belirleyici BTCUSD için 10 yıllık getiri hızına H dersek:

– 5 yıllık getiri hızı 1.8H

– 3 yıllık getiri hızı 0.85H

– 1 yıllık getiri hızı 3.82H

– 6 ayık getiri hızı 3.64H şeklinde gerçekleşmiştir.

Son 1 yıldaki getiri hızlanması açıklanamaz (irasyonel) noktaya gidemeyeceğine göre normalleşme gereği yavaşlama gerekmektedir. Yavaşlama tempo kaybı veya tempo aşınması şeklinde gelişebilir. Yataya yayılacak tempo kaybı olacak ise göstergelerin düşük dalgalanmada değer kaybetmemesi gerekmektedir.

Dalgalanma fırsatlar ortamı sağlar

Elbette, düzenli yükseliş veya düşüş olması şekil olarak dalgalanma gerektirmektedir. Dalgalanan piyasa da farklı zaman ölçeklerinde fırsatları içerir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!