Bitcoin sonbaharı

Kripto para döngüleri de modellenebilir çizgide kalmaya devam ediyor.

Alternatif yatırım aracı olma özelliğini korurken, üzerinden tartışmalar maalesef hislere dayalı devam ediyor. Sezgilerin, tecrübe eksiğinden dolayı yetersiz kaldığı dünya sürdükçe kayıpların artması da beklenebilir. Giderek daha dalgalı piyasa yaşanırken, geleceğe yönelik tutarlı modellerin olumlu yorumlarını görebiliyoruz.

Sert düşüşler bir sürecin acele edilen adımı olarak görülebilir. Tersi olarak da hızlı yükselişleri başka bir sürecin tamamlanan son kısmı olarak görülebilir. Bunun yorumunu modeller üzerinden yapmakta fayda vardır.

Geçmişe bakalım: 2018e dek hızlı yükselişle oluşan geometri sonucu geleceğin öncü adımları da belirmeye başlamıştır. Bu yükselişe dek enerji birikimi o kadar yüksek oluşmuştur ki bir sonraki yükseliş için gerekli yakıtı sağlamıştır: 2019 içinde başlamış olan yükselişten bahsetmekteyiz.

Bu iki yükseliş arasındaki hikâye de geleceğin belirleyicisi olmuştur. Yükseliş içinde aylarca süren düşüş sırasındaki geometrinin sert kırılım şablonları içermiş olması sonucudur ki, geçmişe göre daha fazla yataya yakın seyirdeki geleceği tasarlamaya başlamıştır.

Yeni yorum modelleri bu tür ayrıntıları önemsemelidir. Kırılımların şiddeti ve hangi koşullar altında gerçekleştiği görülmelidir. Ayrı bir inceleme konusudur.

Sonuçta 2020 içinde de benzer kırılım yaşandı ve geometrik anlamda önceki kırılımlara göre daha yumuşak kalınmasını sağlamıştır.

Bundan sonrası için beklentiler ılımlı görülebilir: Negatif geometrinin etkileri, düşüşlerle birlikte silinmektedir. Eylül ayı kayıplarının temmuz-ağustos kazançlarına eşit olmaya başlamasını bu şekilde değerlendirebiliriz. Sorusu da bellidir: sürdürülebilir kazanç modeli aslında ekonomik açıdan ne kadar değerlidir?

Giderek daha fazla reel katılımcıyla sürdürülebilecek oyun haline gelmesi için ortam sağlanmaktadır. Elbette kazanan/kaybeden taraflar olacaktır.

Yaz mevsimi dönemi kazançların büyüklüğünü hatırlarsak kayıpların sağlıklı görülmesini de tercih edebiliriz. Aşırı sapmalar, tutarlı model gereğine göre düzeltme getirmektedir. Sonbahar aylarında bunu yaşamayı bekleyebiliriz.

Haftalık bazda ki yükselişler algoritmaların çalışması sonucu düzeltme getirirken yaz dönemi dipleri tekrar ziyaret edilebilir:  bu da tekrar 9900 seviyelerinin görülmesini gerektirecektir. Uzun vadeli sapma çizgisindeki risk ise 8000 seviyelerinin gerekliliğine işaret etmektedir. Yani kısa vadeli düşünenlerin beklentisi, uzun vadeli taze para girişiyle çelişir durumdadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN