Bitcoin için döngü devam ediyor

Bitcoin (BTCUSD):   Aşırı sapmalar dönüş sağlığını belirler

Bitcoin için de eylül ayı yazımıza gönderme yaparak devam ediyoruz: U dönüşü veya “dipten dönüş” için henüz erken idi. Öyle de kalmaya devam ediyor. Buna sebep her zaman olduğu gibi geçmiş dönem çalkantılarıdır: bu dalgalanmaların sonucu olarak mini yükselişlerin ağır düşüşleri beklenebilir çünkü her yükseliş aslında düşüşü çok hafifçe yavaşlatıyor olsa da tarihsel trendin değişmesi için erkendir. Bu da bizi oldukça değerli derslere götürüyor. Formasyonun tamamlanmasını birkaç çizgiyle görmeye çalışmaktan öteye geçmeliyiz. Dalgalanmayı, riski yönetecek yeni matematik metodlar geliştirebilmeliyiz. Aksi halde inovasyon çağında bile teknolojinin nimetlerinden faydalanamıyor olacağız. Halen işin temelini eski metodlarda aramayı bırakmalıyız. İşe yarasaydı tüm piyasa metod zengini olur kimse de kaybetmiyor olurdu: bu şekilde anormalce gelişen piyasa görülmemiştir ve görülmeyecektir. Ancak yeni yatırımcılar cazibeyle sisteme dahil edildikçe hesaplamalar yeniden yapılabilir.

Haftalar geçer: zaman ve barındırdığı fiyat geometrisi geleceği belirleyen parçalara dahildir

Kabaca 40-50 haftalık dönemin hesabı veya 40-50 aylık dönemin hesabı üzerinden beklenti ufkumuzu belirleyebiliriz. Model bakışın güzelliği budur: herhangi vade tartışmasına fırsat vermeden parametrik hareket ederek haftalık veya aylık bakışın vurgulandığı çalışmayı ortaya koyabilmektedir. Bizim için hesap eşiğe göre yapılıyor ve eşik dinamik olarak değiştiği için belli bir çizginin sabitliğine “bağımlı” kalmaktan kurtuluyoruz. Bir başka deyişle nice çizgiler, geometrik formasyonlar oluşturulmuştur ki, gelişmeler hemen hepsini yanlışlamayı başarıyla sağlamıştır.

Sonbahar biterken geçen haftaların etkisiyle, referans gördüğümüz eşiğe “geri dönüş” sağlanmaya başlamıştır ama yeterli değildir: geçmişten gelen aşırı dalgalanmaların model penceresine giren hesaplamalardan çıkmamış olması tehlikenin azalmamış olduğuna işarettir. Ancak aşırı sapmalara düzeltmelerin beklenebileceği oldukça kırılgan piyasa geometrisi devam etmektedir.

Mevsimlerden bahar için erken ve kara kış henüz görülmedi. Kara kış bitişi için düşüş eğiliminde dramatik önemde iyileşmeler veya ivme olumluluğu görülebilmelidir. Pozitif uyumsuzluk arayanlar için ivmeyi gözlemlemek oldukça değerlidir.

Dalgalanmalar ahengi bozmaya devam ediyor: eşik altı hareketler daha olası

– son durumda eşik seviyesi 20.400 $ seviyesinden geçiyor ve yükseliş hızı yavaşlasa da durmadı

– eşik seviyesindeki yükseliş dalgalanmanın bitmediğine işarettir: gösterge değerlerinin geniş hareketi gereğidir

– önümüzdeki 40-45 hafta eşikten aşırı sapma ihtimalini arttırdı: önceki hedefler 10.000 $ altını gerektiriyor

Raporlama konusu

Güçlü hareketler için dalgalanmanın azalmasını ne sağlayabilir?