Bitcoin, Ethereum, Solana: Önce Tahıl, Enerji Sonra Bitcoin?

Akıllıca bir önerme. Fakat halen temel ihtiyaç piramidini atlayıp bitcoin almak ne kadar doğru? Gündem olan tahıl oldu. Ukrayna Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni İstanbul’da yapılacak. Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni, Ukrayna ve Rusya tarafları, Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılımıyla anlaşma yapıldı.

TCMB karar metninde makroi htiyati tedbirlerin “kararlılıkla uygulanacağı”, gerekirse ilave tedbirlerin devreye alınacağı belirtildi. Metinde “Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.” denildi. TCMB piyasa beklentileri doğrultusunda faizi değiştirmedi.

Fitch Ratings, küresel kredi ortamına ilişkin görünümün son aylarda bozulmaya devam ettiğini bildirdi.

TSLA grafiği, yüzde .20 yükselerek USD 820 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

BTCUSDT 22 bin ila 24 bin arasına sıkıştı. Halen enerji krizi ve petroldeki dalgalanma varken Bitcoin’in MB’leri düzelteceğine inanmak ne kadar doğru bilinmez fakat bitcoin fanatikleri her fırsatta yüksek zirveleri çizmeye ve 2016 senesinde aynı formasyon olduğunu da savunmaktadır.

Makro politik ve  enflasyon kurbanı Bitcoin için bazı fenomenler en az 1 senelik bir FOMO veya uygun ekonomi atmosferi olması gerektiğini savunuyor. Bu koşullarda ev/araba satarak girenlerin 100$ bie yatıracak güçleri kalmadıkları da belirtiliyor.

Süpertrend al sinyali verdi ve yukarı yönlü 20 50 ve 200 günlük bir olumlu hava var. Fakat açgözlülük ve  korku endeksi halen istenen düzeyde değil.

Grafik TradingView’den

Ethereum ‘un 2022’de 5500$’dan 900$’lara düşeceğini söyleyen fenomen yok denecek kadar az. Enflasyon rakamları geldikçe ve LUNA çöktükçe kripto piyasaları bu minvalde düşüş gösterdi. 1000$’dan 1568 dolara kısa sürede yükselen ethereum enerji krizi çözülürse 1786 $ direncini kırabilir. Vitalik’in sosyal medyadaki ikna gücü de devreye giriyor. Özellikle halkla ilişkiler ne kadar önemli bunu Cardano ADA’da ve diğer oyuncak coinlerden anlıyoruz.

Grafik TradingView’den

Solana 41.20 USD’den ilerlemektedir. 30 ‘dan başladığı hareketine sosyal medyada “daha hızlı olması ve güncellemelerinden ziyade” ağının ara sıra kesintili hizmet vermesinden kaynaklı şikayetler mevcut. Riskli bir ağı olan Solana ise diğer coinler arasında “en hızlı” olduğundan dolayı tercih edilmektedir. 2021 ‘de birçok fenomenin 1000$ hedeflediği SOL maalesef uzun süre daha 40-50 dolardan ilerleyebilir.

Sonuç itibariyle, tahıl koridoru sosyal sorunu aşılıyor. Yatırımcı psikolojisi, harcama alışkanlıkları ve birikim için oldukça iyi bir adım. Fakat enerji krizi büyük bir sorun. Bunun yanında ABD Borsaları iyi gelen şirket bilançolarının etkisiyle olumlu devam ediyor. BIST’in en çok ilgi çeken temettü hissesi EREGL de dolar bazlı bir yükselişle haftayı tamamladı.

Okan Özdemir