BIST30 nereye?

100den 30a giden yol veya BIST30

Borsada son 1 ay kazancı % 5.5 üzerinde iken ve tüm endeks getirisi %20ye yaklaşırken modelleri gözden geçirmeyi geleceği anlamak adına önemsiyoruz. Döviz, altın yükselirken borsanın da yükseliyor olması pek çok eski bakışın yanlışlanmaya başladığına işarettir. Öyle bir durum ki: BIST-30 ve BIST-50 performansı yılın başından bu yana kayıp göstermeye de devam etmektedir.

Buna karşılık köşe yazılarında halen eski model bakışla popüler kalma kaygısı da sırıtmaya devam etmektedir.  Düzelme olmazsa, piyasa düzeltmeye devam edecektir.

BIST30 bu yıl %7 aşağıda

Evet, garip değil ama gerçek. Yabancıllar birkaç hamleyle stratejik planlarını değiştirecekse bunu BIST30 üzerinden yapacaktır. Yoksa başladılar mı? Ya da geri dönüşleri muhteşem mi olacak?

Tepki hareketlerine bakarak kurgu üretebiliriz. Hissiyata göre değil, gerçeklere göre bunu görmek gerekir. Mart ayı sonu ve başlayan yükselişin günlük temposunu gördük. Yaklaşık 15 gün içinde hızlı yükseliş oldu ama nisan ayı kalanı yataya döndü. Mayıs ayının 2. yarısında da benzer durumu gördük.

Nisan ve mayıs ayları içindeki hareketleri değerlendirirsek: kısa sürede parlayıp sönen hareketler yukarı gitme eğilimi işaretleridir. Neden yukarı gitme eğilimi? Sebebi mart ayında gelen sert düşüştür.

Bir başka deyişle: yükseliş eğiliminin sonunda görülen tepki hareketleri değil ama sert düşüşe gelen cevaplar içindeyiz.

Bir benzetme yapmak gerekirse: endeksi yukarı çekmek isteyen “akıllı, görünmez mıknatıs” varlığından bahsedebiliriz. Bu mıknatısın nasıl modellenebileceği eğitim konusudur

Ekim ortasına geldik ve geçişler başlar mı?

Bir başka deyişle: BIST30, BIST100 için ne kadar değerli olacaktır. Yabancı yatırımcı neyi önemser veya görmezden gelir. Algoritma ve model bakış önemini bildiği açıktır.

O halde aşırı düşüşler bitmiş midir? Evet ise hangi aşamasındayız?

Grafik tabloya baktığımızda görüyoruz ki yükselişi destekleyen farklı davranış kalıpları görmekteyiz:

1- son 12 ayın hareketi giderek yumuşak seyir almaya başlamıştır. Temmuz ayındaki düşüş yönlü kopma düzeltmesi bitmek üzeredir.

2- son 6 ay hareketi 20 işlem gününün en iyi noktasındadır.

3- son 1 ay hareketi, yükselişi hazmetmek üzeredir

Sonsöz:

Kasım ayına giderken günlük bazda yaşanacak her 1 puan düşüş gelecek ayların boğalarına skor olarak modellenmiş durumdadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN