BIST100 ve THYAO Yorumu

BIST100: Modele göre toparlanma sürüyor

Haberden beslenip kaçak dövüşmeye gerek yok: haberin önünde olan piyasadır ve beklentisini doğru model üzerinden kullanıcısına yansıtır. Bize göre 2 temel ortalamanın mücadelesinin tarihsel hikayesi keyifle izlenebilir: 6 ve 48. Ürettikleri geometrik şekillerin algoritmik işlemleri harekete geçirmesi de bu mücadelenin sonucudur. Bu yıl mart ve nisan ayı kırılımı sonucu normalleşme başladı ve geçmişin geometrik enerjisini düşünürsek toparlanma sürecektir. Altı aylık dönemde borsa endeksini canlı tutacak bir band hareketi beklenebilir. Yani aşırı yükselişleri düzeltmelerle normalleştirerek iki seviye arası hareket beklenebilir. Bu seviyelerin yatay paralel formasyonda olması her zaman gerekli değildir. Sistemin yapısının gerektirdiği formasyon alınır. Klasik teknik analiz yöntemlerinde bu geçerli olsa da algoritmik modeller daha tutarlı formasyonlardan beslenir. Bazı gerçeklerin göz ardı edilip paniklemiyor olmak gerekir: 2018de başlayan düşüş ile aynı derecede bir kırılım yaşadığımız ayların anlamı nedir? Bu seferki süre olarak daha kısa sürmüştür. Yani Model gereği dinamikler sönmüş değildir. Bu yıl içine bakarsak: 6 aylık ortalama üstünde geçen aylar enerji söndüren seviyeye gelince kırılım başlamıştı. Modelimize göre; 8 ay üstüste 6 aylık ortalama üzeri hareket görülmüştü. Bu aşırılık değil de nedir? O halde düzeltme için sebep aramak çok mu gereklidir? Baştaki soru da bu olabilirdi, her zaman da “aşırılık” olmalıdır meseleye bakış şeklimiz.

THYAO: Yataya dönüş modele pozitif yansıdı

Bir başka deyişle, kıyaslamalı performansta geride kalmasını bozuk geometriye bağlayabiliriz. Ocak ayında gösterdiği aşırı davranışlara karşılık geometrik anlamda göstergelerdeki zayıf seyir sonucu destekleyici olmamıştır. Düzeltme gerekliydi çünkü ocak ayı performansı üzerine daha fazlası aşırı yüklenme anlamına gelecekti. Şubat günlerinde gösterdiği performans sonrası çöküşü bu şekilde açıklayabiliriz. Düzgün hareketlerin bozucu etkisi sınırlıdır ama algoritmayı tetikleyen dalgalanmalardır. Açıktırki bu hareketler aşağı veya yukarı yönlü olabilir. Modele göre görünen o ki THYAO uzun süre düşük performans gösterebilir. Geometrik güç birim değer altında enerjiyi kümelerken hissenin getiri/performans dalgalanması yaşamış olması buna sebeptir. Diğer hisseler gibi mart ortasında gelen toparlanma sonucu bugüne dek hızlı günlük primler yapmış olması da zayıf geometri sonucu algoritmanın görmezden gelmesine sebep olmuştur. Nisan ortasından beri yataya dönen fiyat hareketi algoritmik anlamda canlanma için olumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN