BIST100 Küresel Endeksleri Takip Edecek mi?

Hey gidi BIST 100 endeksi. Yıllardan 2020, yaklaşık üç sene olmuş hareket başlayalı. 2017 Ocak’ından bu yana bir iniş bir çıkış. Elbette doğası bu endeks grafiklerinin. Düşüş olmalı ki yatırımcı pozisyonlansın, yükselmeli ki boşaltım başlasın. Büyüğü küçüğü farksız uzun soluğu olan kazansın… 2000’li yılların onlar basamağında yeni bir rakama geçtiğimiz bu günlerde 2020’nin ikinci haftasındayız. Görüntü güzel, aşağı yönlü hareket yatırımcıda suni bir görünüm edasında. Kim derdi 80 binli rakamlardan buraya gelinecek de 110 bin çekilmesini piyasa suni olarak değerlendirecek?

Haftanın ilk işlem gününde eksi yazan XU100 111.412 puandan kapanışı yaptı. Endekse genel hatlarından baktığımızda yukarı yönlü esen rüzgarlar teknik noktaları taşımıştı, haliyle pivot 113.800 bandında yorumlu. İzlenebilecek destek 111 bin olarak ele alınabileceği gibi, yukarı yönlü katılaşacak bir dalgada 116 bin seviyesi de direnç olarak gözlenebilir.

Gelişmenin ana hatlarından içeri doğru girdiğimizde, yükselişin öncüsü olan bankacılık tarafında lokomotiflik nispeten devam etti. XBANK’ın günlük bazdaki değişimi negatif yönde %2.93 olurken 152.568 puan haftaya giriş gününün son verisi olarak kaydedildi.

Küresel tarafa yöneldiğimizde Wall Street sokaklarından Nasdaq Kompoziti geçtiğimiz yılın Ekim ayından bugüne rallisine devam ediyor. Psikolojik dirençler derken endeks 10 bin puan kapısına merdiven dayadı. S&P 500 sokak sakinlerine eşlik etmekten geri kalmıyor ve yatırımcısını mutlu ediyor. Blok kanadında sanayi devinden DAX ve makaronlarının tadı damakta kalan Fransızların CAC 40’ı genel hareket dışında kalmıyor. Asya bölgesinde Hang Seng ve KOSPI’nin dalga boyutlarından kırılganlık anlaşılacağı üzere, NIKKEI endeksinde görünüm küresellere paralel.

Piyasalardaki riski analiz etmeye yarayan ve birçok yatırımcının yakından takip ettiği oynaklık endeksi VIX hareketli ortalama ve teknik indikatörlerine bakıldığında aylık bazda güçlü satış göstermekte. Endeks 12 seviyelerinden yıla veda etmişti ancak şu sıralar 14’lerde. Korkutur mu? 24’lerden geldik, satış vermesi de yerli; yatırımcıyı sevindirmesi de…

Türk finansallarına geri dönecek olursak, görece riskli varlıklar barındıran borsada görüntü küresel piyasalardaki yukarı yönlü hareketin etkili olduğu şeklinde yorumlanabilir. ABD vadeli endekslerinden bir parça tüyo alacak olursak görünüm pozitif. Spot piyasaya yansıması pek mümkün olacak bir durum bu ve küresel arenada izlenen ılıman havanın devam edeceğine işaret edebilir. Haliyle yer yer negatif etkilenen, yani yatırımcının yüzünü dışarıya yönelten bu durum Türk hisse senetlerinde de hissedilir derecede bir pozitif duruşa neden olabilir.”

Fatih Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN