BİST100 KRDMD ve SASA: Resesyon mu ekonomik yavaşlama mı?

Yatırımcılar beklenmedik bir senaryo ile karşılaştı ve dünyanın en tanınmış İngiliz tur operatörü Thomas Cook Pazartesi sabah erken saatlerde çöktü ve binlerce yolcu havalimanında mahsur kaldı. Bununla birlikte Alman endüstrisi on yıldan daha uzun bir süredir en düşük seviyesine ulaştı. Avrupa’daki Stoxx600, öğleden sonraları, olumsuz bölgede sinyal veren çoğu sektör % 0.9 civarında bir değer kaybetti. Acaba küresel yavaşlama resesyona mı dönüşüyor sorunsalı daha yakından takip edilmeye mi başlanıyor ve bu gelişmeler nasıl fiyatlanacak sorularını grafikteki detay sinyallerden irdelemeye çalışacağız.

Kârlar hala yüksekti, ancak daha sonra kar değerleri düştü

Bu gelişmelerle kurumsal borç almak için endişe etme zamanı olabilir. Ortalama o kadar da kötü görünmüyordu, çünkü kârlar hala yüksekti, ancak daha sonra kar değerleri düştü. Boston Federal Rezerv Başkanı, “Şirketleri daha fazla borç almaya teşvik ediyoruz. Ancak asıl sorun borç almak değil, alınan borcu ödemek.” açıklamasında bulundu. Merkez bankaları genel olarak kilit faiz oranını belirledi ve “devlet tahvili alımı gibi açık piyasa işlemleriyle” piyasaları etkilenmeye devam etmektedir.

Vadeli işlem fiyatlarını işlemcilerin temel piyasa fiyatları ile yakından ilişkili olduğu söylenen tahvil, petrol ve hayvancılık gibi diğer vadeli işlem piyasalarıyla da bağlantılı gelişmeler yaşanabilir.

Brexit’in entegrasyona ve globalizasyona etkisi

Brexit 31 Ekim için açıklandığından Avrupa Birliği ‘nde giderek artan bir gerilim var. Gümrük, yatırım ve bürokrasi ekonomi entegrasyonunun bozulması yanında ana başlıklar. Brexit ‘in bölgesel ve küresel etkileri ise çok girift bir açmaz olduğundan henüz yeterli ve net bir analiz gerçekleştirilemedi.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

Bist100 ‘de yeterli momentum sağlanamadı

Bu bağlamda, BIST100 grafiğinden görüldüğü gibi, Borsa İstanbul endekse bakıldığında çıkış trendinin bir önceki çıkış trendine oranla çok momentum sağlayamadığını ve art arda yeşil ışık sinyalinin ve piyasalarda istenen gelişmelerini yakalanma olmasından dolayı bir duraksama göründüğü intibah olabilir. 100.000 seviyesinden destek bulmasının ardından tekrar 101500 ve 101750 sınırını deneyecektir. Daha sonra direnç noktalarında osilatörler ile desteklendiği ve seans içinde yüksek kapanış sağladığı takdirde 103.000 sınırını deneyeceği söylenebilir. Tekrar 99000 ve 98700 seviyelerine inmesi durumunda ise al fırsatı tanıyacaktır.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

KRDMD hissesinin fiyat endeksi olarak olumlu bir performans sergilemesine rağmen dünya borsalarının ve Borsa İstanbul’un yeterince artmaması ile bu durum geçerliliğini koruyamadı ve tekrar üç hafta önceki fiyatına inen bir hisse ile karşı karşıyayız. Bunun yanında Eliot Dalga Osilatörü yeterli derecede netlik taşımamakta olup sat pozisyonu 2.10 üzerinden fiyatlanmıştır. Kardemir D basamak fanı yeşilden çok da uzakta bulunmamakta olup yeterince momentum kazanırsa ve sıcak para akışı sağlanırsa tekrar 2.23 ve 2.26 kademeleri direnç noktaları olarak test edilebilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

SASA hissesinde kırılma noktasında direnmekte ve tekrar ani yükseliş yakalayarak %1.81 ‘lik artış göstererek güçlü bir performans sergiledi. 6.22 ve 6.28 seviyelerinden ilerlemesi durumunda iniş/çıkış trendine karar bariz şekilde yukarı yönde sağlanabilecektir. Hisse uzun ve orta vadede tut ve al vermektedir. Bu bağlamda, Fed ‘in faiz düşürmesi hisseler üzerinde fiyatlandığından ve kilit olduğundan pek bir fayda sağlamayacaktır. Fakat bu volatiliteyi bir miktar azaltmıştır. Kırmızı sinyal vermesi 6.04 ve 6.08 seviyelerinden ve osilatör göstergelerinden takip edilmelidir. Fiyatlanma olarak 5.98 ve altı, kısa vade yatırımcılar için zararı durdur olarak belirlenebilir. Osilatörler ılımlı ve hacim çok dolgun değildir. Trend analizi olarak sat ve tut pozisyonlarında kendini göstermektedir.

Olumsuz şirket haberleri silsilesi ve hayır

 Sonuç itibariyle, BİST 100 grafiğinden iç piyasaların dış piyasalara ne derece entegre olduğunu gözlemledik. Özellikle global gündemde yaşanan gelişmelerin ve şirket haberlerinin hisse fiyatlarına yansıması takip edilmelidir. Hisse senedi piyasasında olumlu/olumsuz haberler silsilesinin anlık takibinin, hem fiyatlanma ve hem de piyasalara iç bakış anlamında sat ve zararı durdur/al ve tut kutuplarına dair yatırımcı profiline daha iyi gelişim sağlayacağını ve sezginin gelişeceğini savunuyorum. Küresel boyutta gelen olumsuz haberler maalesef hayra alamet değildir ve bazı analistler sadece ekonomik yavaşlamadan bahsederken, bazı analistler resesyon olmama ihtimaline şüphe ile yaklaşmaya başlamışlardır. Ancak bunu 2019 son çeyrek rakamları ve gündem daha net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Okan ÖZDEMİR
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN