BİST100, KRDMD Ve SASA Detaylı Teknik Grafik Analizi: İngiltere ‘De Seçimler

Bu haftaki ana etkinlik, Brexit’in sonunu ve birkaç ay boyunca İngiliz Sterlini’nin yönünü belirleyebilecek Perşembe günü yapılan İngiltere genel seçimleri olacak. Avrupa Merkez Bankası da ilk toplantısını Christine Lagarde liderliğinde gerçekleştirecek, ancak yeni kararlar vermek mümkün değil. Bunun yerine, Beyaz Saray’ın 15 Aralık’ta başka bir faiz indirimini başlatılıp başlatılmayacağına karar vermesi beklendiğinden, ticaret haberleri piyasalara hakim olabilir.

İngiltere genel seçimleri

Tüm gözler bu hafta İngiltere’deki genel seçimlerde olacak. Sonuçlar Cuma günü saat 02: 00’de başlayacak. Kamuoyu yoklamaları, Muhafazakar partinin büyük bir farkla kazanacağını, İşçi Partisi’nin ortalama on puanlık puan kazanacağını gösteriyor. Ancak, işler çok net değil. 2017’de çok benzer bir durumun ortaya çıktığını hatırlayın. Tüm anketler Muhafazakârların Parlamentoda açık bir çoğunluğa sahip olduğunu gösterdiğinde, İşçi Partisi sonunda beklentileri yerine getirdi ve Muhafazakar Parti bu çoğunluğu kazanamadı.

Anketler, İngiltere’de yapılacak seçimleri öngörmede doğal olarak güvenilmez. Bu, Parlamentodaki her partinin kazandığı sandalyelerin ülke genelinde elde ettikleri toplam oyların yüzdesine değil, bu oyların bölgesel düzeyde nasıl dağıldığına bağlı olduğu anlamına geliyor. Sonuç olarak, Birleşik Krallık’taki kamuoyu yoklamaları, kamuoyunu ölçmek için yararlıdır, ancak Parlamentodaki sandalye sayısını doğru bir şekilde çevirmezler ve genellikle kimin yöneteceğini belirlemezler.

Piyasa tepkisi gelince, muhafazakarların net bir çoğunluğu İngiliz Sterlini için yükseliş sonucu olacaktır. Muhafazakar bir zafer İngiltere’nin politik felcine son verebilir ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının ilerlemesine izin vererek ekonomideki belirsizliklerin bir kısmını hafifletebilir. En feci sonuç, partilerin çoğunluğunu kazanmaması halinde askıya alınmış bir parlamento olur. Bu, 2019 boyunca yaşadığımız gibi daha sertlik ve belirsizlik demektir. Bu da uluslararası anlamda sanayi endeksinin düşebileceği ihtimalini getiyebilir.

Şu an için, risklerin nasıl yayılacağıyla ilgili olarak Pound, Muhafazakar Parti için güçlü bir zafer kazanma beklentisinin artmasıyla yakın zamanda artmıştır, bu, bunun şimdi pazarın temel senaryosu olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, beklentiler gerçekleşirse sterlin yükselmeye devam edebilir, ancak yatırımcıları şaşırtabileceği için, para biriminin askıya alınmış bir parlamento durumunda kaybedebileceği zararlara kıyasla daha düşük olabilir. Örneğin, Muhafazakarlar önemli ölçüde kazanırsa, sterlin 1.35 dolara yaklaşabilir, ancak sonuç mevcut 1.31 dolardan düşükse, 1.25 dolara düşebilir. Sterlinin yükselmesi konut piyasasını güçlendirebilir. Fakat aşırı yükselmesi ise ekonomide ihracat gücünü düşürür ve büyümeye de zarar verebilir. Bu ise zor bir olasılık.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 endeksinde grafiğe bakıldığında, Cuma günü %0.19 ‘luk bir artı puan ile 108.869 ‘dan kapandığını görmekteyiz. Olumlu kapanışına göre, momentumun ve stoklastik çizgilerinin arttığını görmekteyiz. Ancak ivmedeki atılımda yavaşlama var. Güçlü bir yükseliş ardından 107.000 puanından 109,000 kademe aralığında tut sinyalleri vermektedir.

Bu çizgide devam etmesi bu hafta beklenti olara düşük. Direncin 112,000 – 112,500 aralıklarını gündeme getiriyor. Yatırımcı profili “karımı gördükten sonra satayım” yani kısa pozisyonda konumlanmış denilebilir. Halen 106,000 ve üstünde güçlü bir destek var. Göreceli güç endeksi(RSI) güçlü al sinyalinin sınırlarında gezmektedir. Bazı analistler para akışının geçici olduğunu ve son seansların yeterli desteği alamadığını savunmaktadır. EWO ve momentumda istenen stabilite mevcut, bununla birlikte Aroon çizgisi 3 seans içinde tekrar olumsuz sinyal verebilir. Volatilite kısmen azaldı ve beklentiler pozitif.

Boğa piyasasının duraksadığı ve dıi piyasalarda sıcak paranın yön değiştirmediğini görmekteyiz. Destek kademeleri üst noktalarda dolmuş bulunmaktadır. Ssilatörler destek verirse mum fitilleri yukarı devam edecektir fakat hacimin de kararlı olması gerekmektedir. Ancak beklenmeyen bir gelişmede stoploss(zararı durdur) 105,500 olarak belirtilebilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

KRDMD hissesi 2,41 ile %0,41 ‘lik bir düşerek çizgisinde destek noktasına geriledi. Borsa İstanbul ‘a ters bir kapanış gösterdi. Tepki alışı gerçekleşmedi ve gün içinde düşük fiyatta al fırsatı vermedi. Destek noktasını 2,24 – 2,28 aralığında güçlendirdiği savunulabilir.

Grafiğe hassasiyet ile bakılırsa, Stoklastik 69 puanda ortalama kademede olduğu ve yükseliş trendine destek vermesi için tavan yapması beklendiği söylenebilir. İşlem hacmi fazla dolgun değil iken, BIST ‘teki artışa rağmen, eksi durumda kapatması netliği azaltmaktadır. 2,48 – 2,54 aralığında direnç seviyesi önemli noktalar olarak belirlendiği savunulabilir.

Rayting “al” sinyali verirken hareketli ortalama raytinginden olarak “güçlü al” sinyali alınmaktadır. Bu hafta İngiltere ‘deki seçimler ve sterlin “krizinin” son bulması yönünde çıkacak sonuçlar, KRDMD ‘nin istenen piyasa düzeninde artı değer olarak kendine yer bulmasına katkıda bulunacaktır.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

SASA hissesi 7.12 TL ile ani bir sıçrayış yakaladı. BİST100 ‘e paralel ve daha güçlü değer ile kapandı. Yukarı yönlü bir yükseliş var ve Stoch RSI ‘de düzeltme sonrası ivmeyi de desteklemektedir. Hisse senedine grafikte odaklanılırsa, hacmin yeterli olduğu ve yeşil sinyal verdiği, bununla birlikte yukarı yönlü hareketin genel anlamda rayting olarak al ve güçlü al çizgisinden konumlandığını görmekteyiz. Olumsuz noktalar ise, 7,12 çizgisinin önceki direnç noktalarının en yükseğinde olduğu ve belirsizliğin piyasalarda tam olarak sona ermiş olmamasıdır.

İlk destek 6. 80 – 6.84 aralığı denilebilir. Momentum 0.86 ve çizgiye yeterli desteği sağlamaktadır. EWO (Eliot Dalga Osilatörü) 0.32 ile son bir haftada yüzde 50 üzerinde artış var.

Bu hafta, BİST ‘e uygun konumlanırsa, SASA ‘nın genel durumu daha belirgin olabilir ve tavandaki osilatörler kesinlikle bir sıçrayışa delil olabilir. Mumlar aşağı doğru kırmızı fitil oluşturursa, bu 3 seans art arda gelirse olumsuz sinyaller demektir. Mum fitillerinin yeşil ve yukarı doğru uzanır olması direnç noktasını belirgin kılacaktır. 7 TL önemli bir psikolojik kademeydi ve bu kademenin üzeri genel anlamda olumlu bir sürece işaret edeceği savunulabilir. Yükseliş trendi aksadığı oranda, volatilite piyasa şartları yaşanabileceğinden bir değeri kalmayacağı söylenebilir.

Aşağıdaki yardımcı bir ölçme aracı olan hisse senedi takipçisinden anlaşılabileceği üzere, iki ağırtop BİST100 hissesinin de yüzlerce indikatörün algoritmik hesaplanması sonucu al ve güçlü al verdikleri saptanmaktadır. İç ve dış piyasalarda yeni beklentilerin oluşmasının netliği düşüreceği de hesaba katılmalı ve gündem de takip edilmelidir.

Takipçi, TradingView ‘den sağlanmaktadır

 Sonuç itibariyle, bu hafta sterlin İngiltere Parlementosu ‘nun partilere göre koltuk sayısının netlik kazanmasını beklemektedir. Güçlü bir sterlin ve belirgin bir İngiltere siyasi süreci küresel piyasaları rahatlatacaktır.  Endeksin tekrar 95,000 – 105,000 aralığından sıkışması noktasında halen birçok küçük yatırımcı tedirgin bulunmaktadır. Hisse senedi piyasasında yükseliş belirginliğe yani daha az volatiliteye bağlı gözüküyor, korku furyasına değil.

Son olarak, özellikle küçük yatırımcının, sadece hisse senedi fiyatı ve hacmi ile değil; günlük/haftalık grafik paylaşarak, yatırımcı portföyünü 1000 ‘lerce indikatör ile istatistiki ve sezgisel olarak takip edebileceği online platformlarda fikir alış-verişi yapmalarının daha yararlı olacağına inanmaktayım.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN