BİST100, KRDMD Ve SASA Detaylı Teknik Grafik Analizi: Çin‘deki İyileşme

Çin’in Kasım ayındaki istatistiklerinde ılımlı bir iyileşme beklentisi var

Avustralya Doları yatırımcıları Pazartesi günü Çin dışındaki aylık göstergeleri izliyor olacak. Sanayi üretimi artışının Kasım ayında yıllık bazda % 5,0’a, perakende satışlarda ise yıllık % 7,6’ya yükselmesi bekleniyor. Kentsel yatırımın sabit kalması ve yıllık % 5,2 artışla Kasım ayına kadar yükselmesi bekleniyor.

Ancak, ABD ile Çin arasındaki “ilk aşama” arasındaki yakın bir ticaret anlaşması olasılığı nedeniyle piyasalardaki durum göz önüne alındığında, verilere verilen tepkilerin olumsuz sürprizler olsa bile durdurulabilmesi muhtemeldir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 endeksinde grafiğe bakıldığında, Cuma günü %0.33 ‘lük bir artı puan ile 110.476‘dan kapandığını görmekteyiz. Momentumun ve stoklastik(stoch) göstergeleri daha da yükseldi. Ancak momentumdaki artış bazen fiyatlara yansımamakta bu da netliği düşürmektedir. Güçlü bir yükseliş ardından 110.000 puanından itibaren 112.000 kademelerine tut sinyalleri vermektedir.

Bu çizgide devam etmesi beklentinin arttırılmasını sağlayacak. Direncin üst noktalarının 112,000 – 112,500 aralıklarını gündeme getiriyor.

Yatırımcı profili “borsa 110bini denedi, çıkış kesin” yani uzun pozisyonda konumlanmış denilebilir. Halen 108,000 ve üstünde güçlü bir destek var.

Aroon güçlü al sinyalinin sınırlarında gezmektedir. Bazı analistler para akışının yeterli desteği arkasına daha kesin alacağını savunmaktadır. EWO(Eliot wave osilatör / Eliot dalga osilatörü) ‘da istenen stabilite mevcut, bununla birlikte hacim ile daha olumlu sinyal verebilir. Volatilite oldukça azaldı ve beklentiler pozitif.

Boğa piyasasının tekrar devam ettiği, piyasalarda para akışının hisselere yöneldiğini görmekteyiz. Destek kademeleri üst noktalarda dolmuş bulunmaktadır. Osilatörler destek verirse mum fitilleri yukarı devam edecektir. Stoploss(zararı durdur) 107,500 olarak belirtilebilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

KRDMD hissesi 2,49 ile %1.63 ‘lük bir çıkış yaşayarak direnç noktasına yükseldi. Borsa İstanbul ‘un çıkışından da güç kazandı. Gün içinde düşük fiyatta al fırsatı vermedi. Destek noktasını 2.34 – 2.42 aralığında güçlendirdiği savunulabilir.

Grafiğe hassasiyet ile bakılırsa, stoklastik(stoch) yüksek kademede devam etmektedir ve yükseliş trendine destek vermesi için Aroon çizgisinde tekrar düzeltme gelmesi gerekebilir. İşlem hacmi arttı, netlik BIST ‘ten olumlu desteklenirse fiyat artacaktır. 2,54 – 2,64 aralığında direnç seviyesi önemli kademeler olacaktır.

Rayting “al” sinyali verirken hareketli ortalama raytinginden olarak “güçlü al” sinyali alınmaktadır. Bu hafta ve son altı aylık performansı artı değer olarak kendine yer bulmakta ve yükseliş trendine devam etmektedir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

SASA hissesi 7.40 TL ile %1.33 ‘lik bir düşüş yaşandı. BİST100 ‘e paralel bir çıkış trendi yakaladı. Yukarı yönlü bir yükseliş var, stoch(stokastik) indikatörü, düzeltme sonrası ivmeyi de desteklemektedir.

Hisse senedine grafikte odaklanılırsa, hacmin yeterli olduğu ve fakat azaldığını anlamaktayız. Rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘i olarak sırasıyla al ve güçlü al çizgisinden konumlandığını görmekteyiz. Belirsizliğin piyasalarda tam olarak sona ermiş olmamasıdır.

İlk destek 7. 20 – 7.24 aralığı denilebilir. Momentum 1.18 ve çizgiye yeterli desteği sağlamaktadır. EWO (Eliot Dalga Osilatörü) 0.32  ‘den 0.46 ‘ya yükseldi.

Bu hafta, BİST ‘e uygun konumlanırsa, SASA ‘nın genel durumu daha belirgin olabilir ve tavandaki osilatörler kesinlikle yükseliş trendine paralel bir kademe alış silsilesi görülebilir.

Mumlar aşağı veya iki yönde fitil oluşturursa ve bu 3 seans art arda gelirse olumsuz sinyaller demektir. Satılırsa kardan zarar edilmekten kaçınılabilir. Mum fitillerinin yeşil ve yukarı doğru uzanır olması direnç noktasını belirgin kılacaktır.

8 TL önemli bir psikolojik kademe ve bu kademenin üzeri genel anlamda olumlu bir sürece işaret edeceği savunulabilir. Yükseliş trendi aksadığı oranda, volatilite piyasa şartları yaşanabileceğinden bir değeri kalmayacağı söylenebilir.

Aşağıdaki yardımcı bir ölçme aracı olan hisse senedi takipçisinden anlaşılabileceği üzere, iki ağırtop BİST100 hissesinin de yüzlerce indikatörün algoritmik hesaplanması sonucu al ve güçlü al verdikleri saptanmaktadır. İç ve dış piyasalarda yeni beklentilerin oluşmasının netliği düşüreceği de hesaba katılmalı ve gündem de takip edilmelidir.

Takipçi, TradingView ‘den sağlanmaktadır

Sonuç itibariyle, bu hafta Çin ‘deki ekonomik iyileşme ve endeksin yukarı yönde konumlanma noktasında güçlü bir beklenti bulunmaktadır. Hisse senedi piyasasında yükseliş daha belirgin ve birçok yatırımcı çevresi de borsaya odaklanmaya meyilli hareket etmektedir.

Son olarak, özellikle küçük yatırımcının, sadece hisse senedi fiyatı ve hacmi ile değil; günlük/haftalık grafik paylaşarak, yatırımcı portföyünü 1000 ‘lerce indikatör ile canlı şekilde istatistiki ve sezgisel olarak takip edebileceği online platformlarda fikir alış-verişi yapmalarının daha yararlı olacağına inanmaktayım.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN