BIST100, GSRAY ve BJKAS destek kırılacak mı?

Süper gücün imalat endeksi ile imtihanı

Öncelikle, Yeni Ekonomi Programı piyasalarda volatiliteyi azalttı. Bu da ister istemez yabancı yatırımcıları iç piyasalara yöneltti. Genel ekonomik görünüm küresel daralma modeli olarak benimsenmiş gözüküyor. Fakat, bunun sürekli olmadığı ve toparlanmanın kısa süreceği de birçok analist tarafından dile getiriliyor.

Bu bağlamda, ABD imalat endeksi son 10 yılın en dibinde yer almakta ve yatırımcılar yeniden Japon yeni, İsviçre frangı ve altın gibi güvenli liman arayışına çıkmış olabilir. Şu anda ABD ‘nin ekonomik anlamda en avantajlı yönü tüketici satışlarının halen dokunulmaz ve beklenti üstü bir çizgide seyretmesi denilebilir. 20 senede uluslararası piyasalarda entegrasyon ve arabulucu rollerinde olan ABD ‘nin iç piyasalara doğrudan etki ettiği anlaşılmaktadır.

ABD Başkanı güçlü dolardan şikayetçi

Halihazırda ortaya çıkarabilecek bir gözlem ise, Dolar/TRY ve Euro/TRY ‘nin % 2 ‘ye yakın bir yükseliş içinde olduğu ve Euro ‘nun Dolar karşısında değer kazandığıdır. Bu bağlamda Avrupa ‘nın yükselen Brexit tehditi karşısında dahi ABD dolarına karşı güven tazelediği görülmektedir. Küresel büyümenin 8 yılın en düşük seviyede olacağını söyleyen Fitch, resesyon önceki toparlanma dönemini anımsattı.

Bunun yanında, petrol fiyatları ABD ‘nin stoklarının verdiği güvenle biraz aşağı çekti ve Brent petrol 58,98 ‘den işlem görmektedir. Spot altın 1500 psikolojik seviyesinden aşağıda 1479 ‘dan işlem görmekte olup gram altın kademeli yükselişine 271.891 seviyesinden devam etmektedir. Bitcoin ise 10.000 ABD dolarından ilk destek seviyesi olan 8274 Dolara kadar düşmüştü ve belirsizlik mevcut.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

BİST 100 grafiği son iki seansta mum fitilleri hassas ve aşağı yönde bulunmaktadır. Grafikten anlaşılacağı üzere, BİST 100 103.876 seviyesinden % -1.1 oranında negatif bir kapanış ile kapandı. Gün içinde 105.834 sınırına kadar ulaştığını da vurgulamakta fayda var. Hafif aşağı yönde bir düşüş yaşanması zaten bekleniyordu. İlk mutlak destek 97500 olarak görülmektedir. 102500 ve üzeri kapanması çıkış trendine zarar vermeden ilk destekleri bulacağını ve 97 binden sonra tekrar 101500 ve daha sonra 106200 seviyelerine gelebileceğini düşünmekteyiz. Eğer tekrar aniden 105800 ‘ü denerse bu çıkış trendinin sürdürülebilirliğine zarar verebilir. Fakat son durumda sıcak para ve gündeme gelebilecek büyük bir olumlu haberin varlığı bilinmediğinden bu bağımsız değişkenlere de dikkat edilmelidir.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

GSRAY ve BJKAS: hizmet sektörleri imalat sektörünü geçti

GSRAY hissesinin aylık % 16.34 oranında ve üç aylık % 26.24 yükseliş gösterdiğini gözlemliyoruz. GSRAY grafiğine bakıldığında bir haftada, 1.78 fiyatından olup 1.62 seviyesine kademelerde bulunan boşluklar ile çabucak düştü. Bu hacimsiz fiyat düşüşünde al-sat yapan yatırımcılar bulunmadığından ve momentum istenen düzeyde tepki veremediğinden düştü. Böyle düşüşlerde kademelerde çok işlem olmadığı için maalesef osilatörler de net sinyal veremiyor. Bu dirençte hareketli ortalamalar rating ‘i ve osilatörler haftalık olarak sat verdi. MACD seviyesi de 0.02 seviyesinden kırmızı sinyal göstermektedir. Performans olarak üç aylık ve beş aylık sırasıyla % 14 ve % 30 küsür artış gösterdi. Fakat bundan sonrası için iki hafta içinde güçlü al vermesi zor. Al ve tut konumunu üç aylık bazda korumak için iki hafta içinde tekrar 1.88 ve 1.92 TRY seviyelerinden fiyatlanması gerekmektedir.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

BJKAS hissesinde ise altı aylık zaman diliminde % 12.84 seviyesinde bir getiri sağladı. Fibonocci çizgisi altına düşen fiyat ile devam etmektedir. Grafikten, ilk direnç seviyelerinin 1.62 ve 1.60 TRY olduğunu görüyoruz. Hareketli ortalamalar olarak nötr sinyal verdi ve Bolinger bantları aşırı değer kaybeden hissede al yapma şansı sinyali veriyor. Momentum ve MACD buna rağmen sat veriyor. Dalgalanma ile birkaç kademe daha düşebilir. Fakat ulusal gündem özellikle ABD ile güvenli koridor anlaşması hassasiyet arz ediyor. Gündemin yakından takip edilmesi ve sinyallerde değişimin yakından takibi (TradingView uygulaması ile istediğiniz fiyat aralığında takip sağlanabilir) ile al ve tut konumları anlık olarak daha belirginleşebilir.

Suriye’de güvenli koridor ve iç piyasa etkisi

Sonuç itibariyle, kısa vadede ve orta vadede stabilite ve orta seviye volatiliteye devam edeceği anlaşılmaktadır. Yatırımcıların BİST ‘in 105 ‘bin seviyesine gelmesi ile biraz daha rahatladığı ve al/tut pozisyonlarına girdiklerini gördük. Bu anlamda, çok mühim bir güncel gelişme olan Türkiye ‘mizin güvenlik ve ulusal geleceği için Suriye ‘deki terör gruplarına karşı bir ulusal harekat etme durumu var. Böyle bir durum bağımsızlığımız ve uzun vadede ekonomik istikrar için elzem iken kısa vadede Türk piyasalarına olumsuz yansıyabilir. İstanbul Borsasındaki çıkış trendi gecikebilir. Yıl sonuna doğru güncellenen ekonomik paket ile beklentiler daha somutlaşmış durumda ve uluslararası yatırımcıyı dalgalanmadan arınmış ve aşırı değer kaybetmiş endekse güdüleme şansı oluşuyor. Altın ve Japon yeni gibi güvenli limanlara yatırım yapılabileceği konusunda öngörüde bulunulabilir. Hong Kong gösterilerinin azalması ve ABD – Çin ticaret savaşının biraz durulması ise olumlu göstergelere işaret etmektedir. Hisse senedi piyasasında spor şirketlerine yönelik iç gündemi takip eden bir fiyatlanma bekliyoruz. Dünyada imalat endeksleri düşerken hizmet sektörü inanılmaz derecede performans sergilemektedir. Bu sebeple GSRAY ve BJKAS spor hizmetleri şirketlerinin sanayi şirketlerine oranla uzun vadede daha fazla kazandırabileceği söylenebilir.

Okan ÖZDEMİR