BİST100: GSRAY ve BJKAS Teknik Analiz Ve Yorumu

Türkiye’den çıkan son haberler, Rusya’nın S-400 füze savunma sistemlerinin Ankara’da test edildiğini ve bunun da Başkan Trump ‘ın yönetimini kızdıracağını ve Washington’u Türkiye’ye yeni ekonomik yaptırımlarla vurmaya zorlayabileceğini gösteriyor. Bu sonuç borsayı etkileyeceğinden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiye yönelik bazı devlet desteklerini arttırabilir.

Ekonomik veri cephesinde, Türkiye İstatistik Kurumu 3 Aralık Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kasım ayında TÜFE’de yıllık bazda % 10,56 oranında artış beklediğini ve beklentilerin % 11 olduğunu belirtti. Bu spor şirketlerine de olumlu yansıyacaktır.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği 106,789 puan ile Avrupa borsalarına paralel bir düşüş yaşadı. NASDAQ ise % 1 ‘in üstünde kayıp yaşıyor. Stokastik(stoch) çizgisi tam sınırda, bunun yanında EWO artarken ve momentum ‘un hafif düştüğünü görmekteyiz. Aroon ‘un ise düzeltme gerçekleştirdi. Çizgi hem kendini hem de fiyat hacme önceki günlerde etki etti. Satıcı ağırlıklı bir hacim gözlemlendi. İlgili grafikten, Aroon up ve down arası düzeltmenin yaşanmasının hemen ardından fiyatın tekrar düşmesi ise netliği azalttı. Bu hafta son işlem gününe kadar tekrar uyum olmazsa aşırı satış dalgası gelebilir. Böylece, düzeltmenin tekrar yaşanması beklentileri ile ancak fiyat artacak olduğu savunulabilir.

İlk destek noktaları 105,250 – 105,400 ve direnç ise 109,500 – 110,000 olarak tanımlanabilir. 110.000 puan bu ay başlangıcında denenmesi, psikolojik direnç noktasının daha kolay aşılması anlamına gelebilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi Salı gününde 2,18 TL ‘den kapanış buldu. Momentum ve Stokastik(Stoch) osilatör güçlü çizgisini korumaya devam etmektedir. GSRAY ‘da art arda gelen yeşil mumlar bugün yerini kırmızıya bıraktı. Grafikte, anında yükselen bir hacim ve fiyat ile karşı karşıyayız. Buna rağmen osilatörler beklenenden iyi ve yeterli çizgide hatta stabil olarak yeşil sinyaller gözlemlenmektedir. Aroon çizgisinde de düzeltme olursa al sinyalinin yukarılara doğru güçleneceği savunulabilir.

Destek seviyelerinin, al sinyali verdiği sürece, 1,86 – 1,96 TRY seviyelerinden olabileceği anlaşılmaktadır ki şu anda al ve güçlü al sinyalleri aralıklarla alınmaktadır. Bu aralıkta osilatörler halen al vermektedir. Ancak osilatörler desteği keserse ve çizgiler aşağı yönlü olursa destek seviyesinden çok stop-loss 1,80 olarak belirtilebilir. Tabi ki bu üst üste 3 gün inmesi durumunda söylenebilir. Bu hafta 2.10 ve üzeri kapanması ve endeksin seyrinin yukarı olması durumunda olumlu beklentiler güçlenebilir.

Direnç noktaları ise 2,20 – 2,24 aralığı olarak belirtilebilir. Ani bir sıçrayış şu andaki veriler ile zor gözükse de bunda büyük bir pay piyasaların tutarlı ilerlemesine ve volatiliteden uzak olmasına bağlı.

BJKAS hissesinde ise 3,11 fiyatından ilerlemekte olup bu aralar boğa piyasası izlenimini verdi. Ortalama rayting “güçlü al” sinyali vermekte İlgili grafikten görüldüğü üzere, momentum ve Aroon olumlu ve net fakat hafif düştü.

Destek seviyesi 2,80 ve 2,94 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. BJKAS hissesinde volatilite yüksek fakat kar olasılığı da yükseliyor. 3 aylık performansı % 57 ‘ye yükseldi.

Bu bağlamda, direnç kademeleri; 3,34 – 3,44 TRY seviyelerinden kademe aralığında denilebilir.  Bu aralık güçlü osilatörler ile halen al vermekte olursa daha yukarı yaşanan bir trend beklenebilir. Beşiktaş hisse senedi

Hisse senedi piyasasında hacmin göreceli olarak arttığını ve ortalama bir hacim ile endeksin seyrettiğine tanıklık etmekteyiz. Aşağıda Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörler olumlu sinyal vermektedir.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Sonuç itibariyle, Aralık ayı kğresel toparlanmanın yaşanma beklentilerinin tekrar filizlenme zamanı denilebilir. ABD – Çin ticaret anlaş(ama)ması, Trump ‘un azli ve Suriye ‘de iç savaşın en yüksek düzeye ulaştığı dönemde uzun pozisyon alan yatırımcıların birçok değişken ve belirsizliğin hesaba kattığı bir yatırım portföyü oluşturmaya devam etmesi kaçınılmaz görünmektedir.

Okan ÖZDEMİR