BİST100: GSRAY ve BJKAS Teknik Analiz Ve Yorumu: Korona Virüsünün Yayılması Piyasaları Nasıl Etkiler?

Piyasalar, ölümcül Corona virüsünün patlak vermesinden kaynaklanan panik satışında gerilediğinden, yatırımcılar önümüzdeki yedi gün boyunca ivme korumak için mücadele edebilirler. Euro bölgesi, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’tan endüstriyel üretim rakamları, İngiltere’nin dördüncü çeyrek GSYİH tahminlerine ve ABD’deki en son perakende satış rakamlarına odaklanacaktır.

Yeni Zelanda Rezerv Bankası, bu hafta politika toplantısını gerçekleştiren tek merkez bankası olacak, ancak faiz oranlarını değiştirmeyeceği için piyasaları kıvılcım yapması pek olası değil.

Korona virüsünün Çin ekonomisine etkisi görülmeye başlandı. Orta ve uzun vadede henüz ne denli bir piyasa etkisi oluşturacağı kestirilemiyor. Olumsuz olacağı tabi ki ortada. Fakat en çok global büyümenin etkilenmesinden dolayısıyla hisse senetlerinde olumsuz baskından kuşkulanılıyor.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği 121.015 (% -1.04) puan ile önceki haftayı kapatmıştı. Hacim son üç seansta ortalama altında satış olarak gerçekleşti.

İlgili grafikten, FIB düzeltmenin yakın olduğu söylenebilir. Bu hafta işlem günleri 3 aylık ve haftalık performansı daha yakından görmek boyutunda fırsat sunuyor.

Osilatörler (göstergeler): Momentum 1621 seviyesinden maalesef 1126 ‘ya düşmüş bulunuyor. Bunun yanında, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 3290 olduğunu en az momentum kadar iniş gösterdiğini saptıyoruz. Stokastikstoch ) çizgisi büyük kayıp vererek %57 ‘ye sabitlenmiş bulunmaktadır. Aroon indikatöründe, Aroon up çizgisi ise istenen %14 ile ortalamanın çok altında bulunmaktadır. MACD, sıfırlanarak düzeltmeyi kapatmak üzere devam etmektedir. SMMA(mavi ve sarı) çizgisi yeterli netlikte ve kararlılıkta devam etmektedir. Eğer SMMA fiyatın altında devam etmezse aşırı satış ve daha sık kırmızı sinyaller alınabilir. Bu sebeple dikkat ile takip edilmelidir.

Destek kademeleri, güçlü şekilde 119.100 – 119.650 aralığında yer aldı. Fiyatın düşmesi ile ve global volatilitenin de beraberinde eklenmesiyle kırmızı sinyaller daha düşük bir destek noktasını gündeme getirdi.

Direnç seviyeleri ise, 122.250 – 122.900 olarak tanımlanabilir. Aroon “up” yukarılarda tutunabilirse daha olumlu bir performans beklenebilir. Bu kademe aralığı, indikatörlerin(göstergelerin) desteğinden mahrum kaldı ve aşağı yönlü kısa pozisyonlar ön plana çıkarak satış silsilesi gerçekleşti. Sonraki haftanın başlangıcının pozitif olması ve makro gündem önem arz ediyor.

Grafik, TradingView tarafından sağlanmıştır

BJKAS hissesinde, %1.12 yükselişle 2.72 TL ‘den fiyat bularak, yükseliş trendinde direne doğru yolculuğa devam ediyor. Volatilite açısından azaldı. Hacim, ortalamayı yakalamakla birlikte istenen miktarda kademeler henüz dolmuş değil.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, yeşil sinyaller artıyor ve bununla birlikte osilatorler kaldığı yerden devam ediyor denilebilir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum, hafif düştükten sonra 0.23 ‘e geriledi. Bunun yanında, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.10 çizgisinden sabit kaldı. Stokastik(stoch) çizgisi %69 ‘dan % 79 ‘a yükseldi ve bu olumlu. Aroon up çizgisi ise % 78 iken şu an %100‘e geriledi. MACD dikkate değer bir seviyede değil. SMMA bir dönüm noktasında ve riski sevmeyenler satış fiyatını şekillendirebilirler.

Destek seviyelerinin, 2.56 – 2.58 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. BJKAS hissesinde volatilite daha az ve toparlanma ile üst kademeler aniden doldurulabilir.

Direnç kademeleri; 2.84 – 2,86 TRY seviyelerinde yer buluyor.  Aşağı yönlü kısa pozisyonlar fazlaca belirginleşti.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden BJKAS hisse senedinin rayting ve hareketli ortalamalar rayting başlıklarının sırasıyla “güçlü al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduğunu gözlemlemekteyiz.

Hisse senedi piyasasında spor endeksinin daha boğa piyasasına meyilli olduğunu gözlemlemekteyiz. Aşağıda Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda fiyat/hacim ve likidite/volatilite(belirsizlik) anlamında netlik görmekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi, 2.31 TL ile durağan bir fiyat ile seansı kapattı. Son seansta hacim, kırmızı mum ile birlikte hafif sat ve nötr sinyalleri vurguladı.

Grafikte, çizgi aralığı olumlu oluşum içerisinde bulunmaktadır. Fakat an itibariyle, yeşil sinyaller, daha güçlü olarak devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum 0.08 seviyesinde değer kaybetmiş bulunuyor. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun ikiye katlandığı ve 0.013 (fakat anlamlı farklılık oluşmadı) devam ettiğini gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi maalesef %58 (% 80 sınırın üzeri pozitif) noktasında kaldı. Aroon, Aroon up % 70 ‘ten % 78 ‘e yükselerek olumluluğunu korudu. MACD osilatörüne gelirsek, 0.05 çizgisinde çok hafif al sinyali vermektedir.

Destek seviyelerinin, 2.23– 2.26 TRY seviyelerinde olduğu anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri yetersiz hacme bağlı olarak azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 2.12 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları ise 2,46 – 2,56 aralığı olarak belirtilebilir.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Sonuç itibariyle, piyasalarda global durgunluk corona virüsü ile yükseliş trendinin biraz yavaşladığı hissediliyor. Genel anlamda dış piyasalarda volatilite (belirsizlik) global korkular ve ülkemizin yaşadığı Elazığ depremi sonrası olası deprem senaryoları iç piyasalarda riskleri arttırıyor.

GSRAY ve BJKAS spor hisse senetleri birlikte veya Borsa İstanbul ile hareket edebiliyor. Şu an spor şirketleri takipçilerinin Galatasaray hisse senedinden Beşiktaş hisse senedine geçtiklerini görmekteyiz. Osilatörlerde ortalama üstü veriler üst seviyeleri görmemizi sağlayabilir.

Son olarak, belirli süre sıcak paranın bu piyasalara akabileceğini belirtebiliriz. Özellikle küçük yatırımcının, yatırım platformlarında fikir alış-verişi yapmalarının ve gündemi grafik ve ekonomik rakamlar üzerinden detayla takip edebilecekleri savunulabilir.

Okan ÖZDEMİR

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin