BİST100: GSRAY Ve BJKAS Teknik Analiz Ve Yorumu: Dış Piyasalar, Euro, PMI Ve Faiz Oranı İlişkisi

ABD doları, ABD’li güçlü perakende satışların baskısı altına girerken, yatırımcılar dünyanın en büyük ekonomisi için kısa vadeli görünümü yeniden değerlendirmeye yöneltti. Bu da globalleşen ulusal şirketlere negatif etki yapabileceği anlamına gelmektedir.

Cuma günkü PMI anketlerindeki güçlü Avrupa Merkez Bankası (ECB) açıklamaları veya yükseliş sürprizleri, Euro ‘yu daha fazla düşüşten kurtarmak için yeterli olabilir. Bu da Avrupa ‘da resesyon ihtimalini kısıtlayabilir.

Christine Lagarde, para politikasını değiştirmeyen Avrupa Merkez Bankası’na başkanlık ediyor. Perşembe günü 15:45 KSA ’da en son ECB faiz oranı kararını takip edeceğiz ve faiz oranlarının değişmemesi beklenmesine rağmen piyasalar, görünümle ilgili delil arayışında para politikası açıklaması ve basın toplantısının ayrıntılarını yakından incelemeye devam edecek.

Bakalım, grafik ve güncel haberler nasıl bir karşılıklı etkileşim kurmuş. Bununla birlikte, bu haftaya dair rakamlar, indikatörler, sinyaller, metodolojiler ve grafikleri birleştirerek piyasa okur-yazarlığımızı ve sezgisel bakışımızı ne kadar geliştirebiliriz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur
BİST 100 grafiği 122.619 (% 0.94) puan ile kapanarak yükselişe devam etti. Hacim ortalamadan altında seyir aldı. Etkili al için bekleyiş sürüyor.

İlgili grafikten, düzeltmenin olduğunu ve düzeltmenin arttıracağı söylenebilir. Bu hafta işlem günleri beklenenden daha az sezgisel olarak fark etmekteyiz.

Osilatörler (göstergeler): Momentum negatif fakat etkisiz bir seviyede seyrediyor.

Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 712 (sıçrayış gösterdiği trendin yarısı) olduğunu yükselen bir kademede mümkün mertebe devam ettiğini saptıyoruz.

Stokastik(stoch) çizgisi %56 ve üzerinde olup yetersiz bir sınırda bulunmaktadır. Aroon indikatöründe, Aroon up çizgisi ise istenen %50 ile ortalamada bulunmaktadır.

SMMA(mavi) çizgisi yeterli netlikte ve düzeltmeye yaklaşıldığının sinyalini veriyor. Eğer diğer osilatörler ve fiyat değişirse bu sinyal kırmızıya dönüşebilir.

Destek kademeleri güçlü şekilde 121.100 – 121.250 kademelerinde yer aldı. Bazı sürekli yükselen hisseler şimdiden aşağı yöneldi. Momentumun da desteği keserse ve yukarı yönde bir trend ani bir aşağı yöne veya en iyi ihtimalle stabiliteye çevrilebilir.
Direnç seviyeleri ise, 123.250 – 124.750 olarak tanımlanabilir. Aroon “up” yukarılarda tutunabilirse daha olumlu bir performans beklenebilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi nötr kalarak 2.23 TL fiyatından kapattı. Son seansta hacim, kırmızı mum ile birlikte hafif sat sinyalleri vurguladı. Kırmızı kalın fitilsiz mum alıcıların yetersiz miktarda alım yaptıklarını göstermektedir.

Grafikte, formasyon olumlu oluşum içerisinde bulunmaktadır. Fırsat alımı aralığı oluştu. Fakat an itibariyle, yeşil sinyaller, daha yetersiz olarak devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum (0.27) pozitif seyrinde devam etmekte. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun yetersiz 0.01 skorundan devam ettiğini gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi maalesef %84 ile (% 80 sınırın üzeri pozitif) olumlu sinyallerde anlamlı farklılık oluşturmaktadır. Aroon ise Aroon up % 70 ‘ile ortalamanın üzerinde olumlu seviyede ve düzeltme beklemektedir. MACD osilatörü çizgisi ise 0.03 ile makul seviyede devam etmektedir.

Destek seviyelerinin, 2.04 – 2.08 TRY seviyelerinde olduğu anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri yetersiz hacme bağlı olarak azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 1.98 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları ise 2,34 – 2,44 aralığı olarak belirtilebilir.

Hisse Senedi Takipçisi‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView tarafından sağlanmıştır

BJKAS hissesinde ise 2.51 (%-2.33) fiyatından nötr durum mevcut. Daha alt kademelere inme riski indikatörlerden belirgin durmaktadır. Hacim ise ortalamanın oldukça gerisinde, bununla birlikte satışa odaklı gerçekleşmektedir.

Kalın ve yeşil bir mum görmekteyiz. Üst fitil alt fitilden daha uzun, bu da bize üst kademelerin daha çok denendiğini ve genel olumlu bir görünüme işaret etmektedir.
İlgili grafikten görüldüğü üzere, kırmızı sinyallerin düzeltmeye dönemediği belirgin bir gerileme olduğu savunulabilir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum, hafif düştükten sonra 0.16 ‘dan 0.20 ye yükseldi. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.13 çizgisinden netliğinin azaldığını gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi %69 ile ortalamanın az üzerinde devam ediyor. Sınırın altına inerse fiyatta tepki alışı olasılığı artmış olacaktır. Aroon up çizgisi ise % 78 ile tavana koşuyor. MACD ise henüz düzeltme almadı.

Destek seviyelerinin, 2.46 – 2.48 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. BJKAS hissesinde volatilite daha az ve toparlanma ile üst kademeler aniden doldurulabilir.
Direnç kademeleri; 2.60 – 2,64 TRY seviyelerinden kademe aralığında denilebilir. Aşağı yönlü kısa pozisyonlar fazlaca belirginleşti.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden BJKAS hisse senedinin rayting ve hareketli ortalamalar rayting başlıklarının sırasıyla “sat” ve “sat” sinyalinde bulunduğunu gözlemlemekteyiz.

Hisse senedi piyasasında spor endeksinin BIST ‘te daha emin bir adımda kademe oluşturduğunu belirtebiliriz. Aşağıda Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörlerin olumlu sinyal vermekte fakat fiyat ve hacme bakarsak netliğin azaldığını gözlemlemekteyiz.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Merkez Bankası Toplantısında, tabi ki öncesinde beklenti oluşuyor ve beklenti satın alınıyor. Fakat herhangi bir değişikliğin aylar sürmesi bekleniyor ve Perşembe günü yapılacak olan ECB toplantısının, piyasayı yönlendiren bilgilere sahip olmayabileceği anlamına gelebilir; bu da önümüzdeki günlerde Euro ‘nun yönüne bakmak için Cuma günü PMI verilerine bakmak gerektiğini belirtiyor.

Sonuç itibariyle, piyasalar daha temkinli bir yükseliş yaşadı ve trend halen bozulmuş değil. Genel anlamda dış piyasalarda volatilite (belirsizlik) öncesine göre düşük seviyelerde fakat bölgesel ve bazı yorumculara göre uluslararası düzeyde ABD – İran ‘ın savaşa girebileceği yönünde kaygı var. Savaşın kazananı olmadığı gibi en çok küçük yatırımcı etkilenecektir.

Sanayi hisseleri gerilerken en çok spor hisselerinin yükselebileceği ve yatırımcıların portföyünde GSRAY ve BJKAS bulundurabileceğini hatırlamak gerekli. Spor hisse senetleri endeksi yeterince stabilite ve netlikte bulunmamaktadır. Osilatörlerde toplu bir düşüş olmadığı taktirde, sat sinyali için erken olduğu savunulabilir.

Son olarak, belirli süre sıcak paranın bu piyasalara akabileceğini belirtebiliriz. Özellikle küçük yatırımcının, yatırım platformlarında fikir alış-verişi yapmalarının ve gündemi grafik ve ekonomik rakamlar üzerinden detayla takip edebilecekleri savunulabilir.

Okan ÖZDEMİR

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin