BİST100: GSRAY ve BJKAS Teknik Analiz ve Yorumu: Borsa’da Sert Düşüş Sonrası Toparlanma

Avustralya ve Kanada’daki merkez bankaları, küresel bir krize dönüşen Corona virüsünün patlak vermesinden bu yana para politikası toplantıları yapacak. Ancak, politika yapıcıların ateş gücü sınırlı olduğundan, geçen hafta çoğalmış olan virüsün etkisi hakkında netleşene kadar bekle ve gör yaklaşımını sürdüreceklerdir. Federal Rezerv’in yakında faiz oranlarını düşürmek zorunda kalacağı hakkında yatırımcı beklentileri artıyor. OPEC + ayrıca, ek üretim kesintileri gerekip gerekmediğini güncellemek için bir araya geldiğinden de petrol konusu dikkat çekecek.

Avustralya Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmeyecek mi? Avustralya Rezerv Bankası’nın çok sayıda önemli veri açıklaması ve politika toplantısı yatırımcıların kısa vadeli faiz indirim olasılığını ölçmelerine yardımcı olacağından Avustralya doları için çok önemli bir hafta olacak. Avustralya ekonomisi olumsuz bir girdaba sürüklenmeden önce epey değer kaybetti ve geçen hafta açıklanan ticaret harcamaları rakamlarına ilişkin bir karar ve son çeyrekte donuk büyüme devam edecek.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği, 107.309 (% 1.24) puan ile haftanın ilk gününü kapattı. Hacim ortalama üzerinde satış olarak gerçekleşti. Osilatörlerin çoğu negatifte yer almaktayken ve birçoğu yükseliş için düzeltme bekliyor.

Yukarıda bulunan grafikten, al fırsatı ve yeni beklentilerin oluşmasının henüz için erken olacağı ve destek noktalarında doğrusal bir çizgi olacağı sonucuna ulaşılabilir. Bazı analistler ise, ani bir 120 bin rallisinin global değişkenlerin yamacında olabileceğini vuguluyor.

En çok işlem gören fiyatları gösteren hayati bir araç olan hacim profiline baktığımızda, işlem hacmini fiyat ölçeğinde bir histogram olarak grafikte saptayabiliyoruz. Hacim profili aracı, en çok işlem gerçekleşen fiyat aralığının 107.100 ile 107.600 aralığında olduğunu gösteriyor.

Osilatörler (göstergeler/indikatörler): Momentum, -13481 ‘de olumsuz değişken olarak fiyatı ve hacmin; artmasını/büyümesini engelleyici bir konumda bulunuyor. Bunun anında, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun -8292 olduğunu ve sat sinyalini vurguladığı anlaşılıyor.

Stokastik (stoch) çizgisi %21 ‘e düşerek diğer osilatörler arasında yer almaktadır. Aroon indikatöründe, Aroon up çizgisi, %21 olması ve aroon down ‘ın altında kalmasıyla beklentilerin düşük olduğunun sinyalini veriyor. MACD, 2468 ‘de bulunarak al sinyalinin belirsiz ve dip bir noktada yer aldığını simgeliyor. SMMA(mavi ve sarı) çizgisi yeterli netlikte fakat fiyat/hacim olumsuz işaretler ve formasyon çiziyor. Çünkü normalde fiyatın bu iki çizginin üzerinde konumlanması gerekirken arasında yer almış. Açık bir olumsuz işaret fakat, bu Borsa İstanbul ‘un bu değişkenlerle kar edilebilir bir zemin olmadığı anlamına gelmiyor.

Destek kademeleri, güçlü şekilde 116.200 – 107.050 aralığında yer aldı.

Direnç seviyeleri ise, 109.400 – 110.800 olarak tanımlanabilir. Global volatilite artarken; aşırı olumsuz gündem (corona virüsü ve Suriye ‘de bombalamalar gibi) yatırım araçlarını daha hassas ve riskli yapıyor.

Grafik, TradingView tarafından sağlanmıştır

BJKAS hissesi, %2.38 yükselişle 2.58 TL ‘den seansı kapattı. Aşırı ve art arda düşüşten sonra kademeleri daha kolay dolduruyor. Hacim, sat odaklı olarak gerçekleşti.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, osilatörler inanılmaz derecede düştü denilebilir. Momentum, EWO, Aroon up olumlu osilatörler iken Stoch yetersiz bir seviyede ve hızla düşüyor.

Osilatörler (göstergeler): Momentum, -0.39 yükseldi. Bunun yanında, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun -0.02 çizgisinde fark ediliyor. Stokastik(stoch) çizgisi %18 ‘de (bu osilatörde %80 ve üzeri fiyat performans için etkili) yer alıyor.

Diğer sık kullanılan osilatörlerden: Aroon up çizgisi,  % 50 ‘ye geriledi. MACD 0.02 ‘ye kadar düşmüş bulunuyor. SMMA çizgisi (mavi / sarı çizgiler) düzeltme gerçekleşmişken global olumsuz değişkenlerle birlikte sinyallerini artırdı, olumsuz bölgeye doğru fonsiyonel bir denklem oluşturdu.

Destek seviyelerinin, 2.42 – 2.44 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır.

Direnç kademeleri; 2.62 – 2.66 TRY seviyelerinde yer buluyor.  Yukarı yönlü pozisyonlar osilatörlere düzeltme gelmeden zor gözükmekte denilebilir.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden BJKAS hisse senedinin rayting ve hareketli ortalamalar rayting başlıklarının sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduğunu gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi, 3.70 TL (%-1.6) ile seansı tamamlayarak ortalama üstü bir yükseliş sonrası düzeltme sürecine girdi. Osilatörlerin tekrar pozitif olmaları, yatırımcı beklentilerini yükseltiyor. Hacim, kırmızı mum ile birlikte sat/tut sinyalleri vurguladı.

Grafikte, kademeler üst fiyatlara doğru bir ivmeye dair sinyaller içeriyor. Osilatörler, düzeltme yapmakta hızlı ve talep gören bir pozisyonda bulunuyorlar.

Osilatörler (göstergeler): Momentum (mom) 0.25 ‘e gerilemiş bulunuyor. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 1.10 (anlamlı farklılık oluştu) seviyesinde daha güçlü olduğunu gözlemliyoruz.

Stokastik(stoch) çizgisi maalesef %74 (% 80 sınırın üzeri pozitif) ‘da anlaşılıyor. Aroon up ‘ın % 50‘ye ulaştığı ve MACD osilatörüne gelirsek, 0.40 seviyesinde al sinyali vermektedir.

Destek seviyelerinin, 3.58 – 3.64 TRY seviyelerinde olduğu anlaşılmaktadır. Osilatörler takip edilmeli ve ani düşüşler gerçekleşirse, stop-loss(zararı durdur) 3.36 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları, bu hafta için 4,10 – 4,16 aralığı olarak belirtilebilir.  4.10 kırıkırsa ve/veya bunun üzerinde seyreden bir fiyatlanma olursa 4.30 test edilebilir.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz. BBpower ‘da TSPOR ‘un yarısı ve fiyatın buna göre oldukça düşük kaldığı fark ediliyor.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Hisse senedi piyasasında spor endeksinin BBpower ‘ının azaldığını fakat genel olarak endekslerin üzerinde bir performans sergilediklerini görmekteyiz.

Yukarıda bulunan, Hisse Senedi Takipçisi ‘nden anlaşılabileceği gibi, spor endeksi fiyat/hacim, likidite olarak diğer hisse senetlerinin endeksinden bir adım daha önde oldukları savunulabilir.

GSRAY ve BJKAS spor hisse senetleri ligde şampiyonluk ile birlikte en rağbet edilen endekslerden biri olan spor endeksinin elini güçlendiriyor.

Endeksin ani ve aşırı fiyatlanması bazı orta vadede yatırım yapanları geri çekti. Bu yatırımcılara göre şu görüş değer taşıyor: altın, dolar ve Japon yeni güvenli liman olarak seçilmelidir. Krizin derinleşebileceğini düşünen başka bir yatırımcı, drbarisyucel, TradingView ‘de (sosyal finans paylaşım platformu) üzerinde şu detaylı yorumda bulundu:

“Fed faiz kararına kadar nakitte (dolarda) kalmak mantıklı görünüyor. Bir süre büyük fonlar portföylerindeki altın ve nakde dönecek değerleri satacaktır. Altın dahil tüm finansallar değer kaybedecektir (dip süreçleri takip edilmeli). Fed faiz indirir ve dünyaya bol dolar pompalarsa süreç değişebilir. Ama sonrasında sınırlı varlıklar (altın ve BTC fiyatları) artacaktır ve değerlenir. Borsa, 3. faza kadar bir süreliğine anestezi altında kalabilir.” Bağlantıya buradan ulaşılabilir.

Son olarak, özellikle küçük yatırımcının, yatırım platformlarında fikir alış-verişi yapmaları önem arz etmektedir. Grafikler ve ekonomik rakamlar ile gerçekleşen detaylı bir takip, “yatırımcı kimliği nasıl oluşturulur?” sorusuna verilecek en temel cevaptır. Piyasa okur-yazarlığını da arttırabilmek ancak gündemin ve rakamların ve karmaşık bağımsız değişkenlerin anlamlandırılması ile uzun zamanda gerçekleşir.

Okan ÖZDEMİR