BİST100: GSRAY ve BJKAS teknik analiz ve yorumu: Borsada koronavirüs satışı sürer mi ve Avrupa Merkez Bankası bu hafta Euro kazanımlarına son verecek mi?

Pazar gününün erken saatlerinde, İtalyan hükümeti 14 ilin kapatılmasını emretti ve serbest hareket kısıtlandı.

İtalya ‘da Pazar günkü olağanüstü hal kararnamesi Avrupa’nın daha kırılgan ekonomisini ciddi şekilde bozacak ve bu tür önlemlerin sonunda bir salgını önlemek için mücadele eden ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Almanya gibi diğer büyük ekonomilerde görülüp görülmeyeceği ile ilgili soruları gündeme getirebilir.

Zaten kırılgan kümelenme ekonomisi göz önüne alındığında, bu EUR için kötü bir haber olmalı. Ancak, küresel piyasaların açılmasıyla ve yüksek riskli varlıklara geçen beklentilere, döviz kurunun bu duruma nasıl tepki vereceği açık değildir.

Avrupa Merkez Bankası, koordine edilmiş bir oran indirimi ile top oynamak istemiyor gibi görünüyor – daha düşük faiz oranlarının yarardan daha fazla zarar vereceği inancı var. Bu, Perşembe günkü toplantısında Avrupa Merkez Bankası’nı zor durumda bırakıyor. Faiz indirimi yapılmazsa Euro ABD dolarına karşı güçlenmeye devam edebilir.

 

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği, 103.524 (% -5.54) puan ile haftanın ilk gününü kapattı. Hacim ortalama üzerinde satış olarak gerçekleşti. Osilatörlerin çoğu olumsuz ve koronavirüsü ile makro gündemin etkisi altında yer alıyor.

Yukarıda bulunan grafikten, üçgen formasyonunu ve D – C noktaları arasında tekrar bir formasyonun oluşabileceği savunulabilir.

En çok işlem gören fiyatları gösteren hacim profiline baktığımızda, işlem hacmini fiyat ölçeğinde bir histogram olarak grafikte saptayabiliyoruz. Hacim profili aracı, en çok işlem gerçekleşen fiyat aralığının 102.100 ile 104.600 aralığında olduğunu gösteriyor.

Osilatörler (göstergeler/indikatörler): Momentum, -11265 ‘de olumsuz değişken olarak fiyatı ve hacmin; artmasını/büyümesini engelleyici bir konumda bulunuyor. Bunun anında, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun -7828 olduğunu ve sat sinyalini vurguladığı anlaşılıyor.

Stokastik (stoch) çizgisi % 49 ‘e düşerek diğer osilatörler arasında yer almaktadır.

Aroon indikatöründe, Aroon up çizgisi, % 7 olması ve aroon down ‘ın altında kalmasıyla beklentilerin düşük olduğunun sinyalini veriyor. MACD, 2061 ‘de bulunarak al sinyalinin belirsiz ve dip bir noktada yer aldığını simgeliyor. SMMA(mavi ve sarı) çizgisi manidar bir konumda bulunuyor ve sat sinyali veriyor. Ancak, genel olarak hisselerde durum böyle.

Destek kademeleri, güçlü şekilde 100.100 – 101.050 aralığında yer aldı.

Direnç seviyeleri ise, 104.400 – 104.800 olarak tanımlanabilir. Global volatilite giderek artmakta ve faiz indirimi yeterli mi bunu önümüzdeki aylarda görebileceğiz.

Grafik, TradingView tarafından sağlanmıştır

BJKAS hissesi, %-9.92 düşüşle 2.36 TL ‘den seansı kapattı. Genel piyasalara uyan hissede hacim, sat odaklı olarak gerçekleşti.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, osilatörler düştü denilebilir. Momentum, EWO, Aroon ve Stoch yetersiz bir kademe aralığında ve düzeltme bekliyor. Bu düzeltme birkaç haftayı bulabilir.

Osilatörler (göstergeler): Momentum, -0.66 ve EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun -0.11 çizgisinde fark ediliyor. Stokastik(stoch) çizgisi %27 ‘de (bu osilatörde %80 üzeri olumlu yorumlanır) yer alıyor.

Diğer sık kullanılan osilatörlerden: Aroon up çizgisi,  % 14 ‘e ve MACD -0.04 ‘ye kadar düşmüş bulunuyor. SMMA çizgisi (mavi / sarı çizgiler) fiyatın çok üstünde ve negatif bir grafiğe işaret ediyor.

Destek seviyelerinin, 2.16 – 2.22 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır.

Direnç kademeleri; 2.42 – 2.46 TRY seviyelerinde yer buluyor.  Pozisyonlar, osilatörlerin etkisi yanında alt kademelere yöneliyor.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden BJKAS hisse senedinin rayting ve hareketli ortalamalar rayting başlıklarının sırasıyla “sat” ve “nötr” sinyalinde bulunduğunu gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi, 3.01 TL (%-14.73) ile seansı tamamladı. Osilatörler tekrar pozitiften, negatife doğru yöneldi. Hacim, kırmızı mum ile orta vadede tut sinyalleri vurguladı.

Grafikte, kademeler yeterli şekilde dolmadı. Osilatörler, düzeltme yapmakta hızlıyken global ve iç gündeme dair gelişmeler ile aşağı 2.80 – 2.90 aralığına düşüş başladı.

Osilatörler (göstergeler): Momentum (mom) -0.59 ‘a gerilemiş bulunuyor. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.53 ile olumlu gözükse de netliği azaltıcı bir SMMA ile karşı karşıyayız.

Stokastik(stoch) çizgisi maalesef %53 (normalde % 80 sınırın üzeri olumlu olarak kabul edilir) ‘de vasat bir noktada bulunyor. Aroon up ‘ın % 14‘e düştü ve MACD osilatörüne gelirsek, 0.24 seviyesinde tut sinyali vermektedir.

Destek seviyelerinin, 2.68 – 2.74 TRY seviyelerinde olduğu anlaşılmaktadır. Osilatörler takip edilmeli ve ani düşüşler gerçekleşirse, stop-loss(zararı durdur) 2.56 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları, bu hafta için 3,10 – 3,16 aralığı olarak belirtilebilir. Tekrar bir düzelltmenin uzun soluklu olacağı ve genel görünüm sebebiyle hisseden çıkılmasının analistler tarafından tavsiye edilmeyeceği belirtilmelidir.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin günlük ve haftalık olarak olumlu olduğu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz. BBpower 2.50 ‘ye düşmüş bulunuyor.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Hisse senedi piyasasında spor endeksinin BBpower ‘ının azaldığını ve diğer endeksler ile paralel bir düşüş sergilediklerini görmekteyiz.

Yukarıda bulunan, Hisse Senedi Takipçisi ‘nden anlaşılabileceği gibi, spor endeksi genel endeksten etkilendi.

GSRAY ve BJKAS spor hisse senetleri, şampiyonluk beklentilerinden aldığı güçlü desteği bu makro koşullarda zor sürdürecektir.

Sorun büyüdükçe, yatırımcılar riskli varlıklar satmaya ve güvenli konutlar almaya devam edebilirler. Borsada koronavirüs satışı sürebilir ve şu anki virüse dair rakamların öngörüsüyle bu 2 ayı bulabilir.

Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günkü toplantısında tüm faiz oranlarını değişmeden bırakması beklenir, ancak banka mevduat faiz oranını düşürmeye karar verebilir ve Avrupa ekonomisini desteklemek için bankalara niceliksel genişleme programında düzenlemeler veya bankalara bir başka ucuz kredi paketi içerebilir.

ECB toplantısı, Ocak ayındaki sanayi üretim rakamları ve son çeyrekte ekonomistlerin gördüğü ikinci GSYİH tahmini de dahil olmak üzere önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek çok sayıda sayı olmasına rağmen bu hafta altın vuruşunu yapacak.

Son olarak, özellikle küçük yatırımcının, yatırım platformlarında fikir paylaşımları yapmaları önem arz etmektedir. Grafikler, gündem ve ekonomik rakamlar ile gerçekleşen detaylı bir takip, “yatırımcı kimliği nasıl oluşturulur?” sorusuna verilecek en temel cevaptır. Piyasa okur-yazarlığını da artırabilmek ancak gündemin ve rakamların ve karmaşık bağımsız değişkenlerin anlamlandırılması ile uzun zamanda gerçekleşir.

Okan ÖZDEMİR

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin